4 şirket son anket sonuçlarını yayımladı! İkinci cinse günler kala çarpıcı oranlar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANAR anket şirketi Cumhurbaşkanlığı 2. Tıp Seçmen Eğilimleri Araştırmasını yayınladı. “28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hangi adaya oy vereceksiniz?” sorusunun sorulduğu ankette Lider Recep Tayyip Erdoğan yüzde 53.4 alırken yedili masanın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 46.6’da kaldı.

 

ANAR Araştırma’nın anketin yapılış formuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Araştırma 23-24 Mayıs 2023 tarihleri ortasında CATI (Bilgisayar Dayanaklı Telefon Anketi) sistemi kullanılarak yapılmıştır.

Araştırmanın örnek büyüklüğü 6010’dur. Örneklem büyüklüğü %95 itimat seviyesinde olup +- 1.26 yanılgı hissesi ile hesaplanmıştır.

İBBS-2 seviyede 26 bölgeyi temsilen 26 vilayette gerçekleştirilen araştırmada cinsiyet, yaş ve parti kotaları uygulanmıştır.

Araştırma yurt içi seçmeni kapsamaktadır. Yurt dışı seçmen dahil edilmemiştir. Kararsızlar dağıtılmıştır.”

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi ise 26 vilayette yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, “28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci cins seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vermeyi düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Ankete nazaran; kararsızlar dağıtıldıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde 53.4 ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 46.6 çıktı.

26 VİLAYETTE 2 BİN 184 ŞAHISLA YAPILDI

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 19-24 Mayıs 2023 tarihleri ortasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Mersin, Denizli, Burdur, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Bingöl, Van, Elazığ ve Mardin dahil toplamda 26 vilayette 18 yaş ve üzeri toplamda 2 bin 184 şahısla yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, “28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci cins seçimlerinde oyunuzu hangi adaya vermeyi düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti. 

ERDOĞAN %53.4 KILIÇDAROĞLU %46.6

Farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik kümeye mensup bireylerden yaş,cinsiyet ve eğitim kotalarına bağlı kalınarak yapılan araştırmada, datalarının denetimleri ve bilgisayar tahlili yapılmasının akabinde kararsızlar, sandığa gitmeyeceğim ve hiçbiri cevapları oransal olarak dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde 53.4 ve Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 46.6 çıktı.

CUMHURBAŞKANLIĞI İKİNCİ CİNS SEÇİMLERİNDE HANGİ ADAYA OY VERMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ? (KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA)

Recep Tayyip Erdoğan: %53.4
Kemal Kılıçdaroğlu: %46.6

KONDA ARAŞTIRMA’NIN SON ANKETİ

Bilindiği üzere muhalif anket şirketi ‘KONDA Araştırma’ 14 Mayıs seçimlerine kadar olan müddet zarfında birinci cins seçimlerine çok uzak sayılar içeren anket sonuçları yayımlamıştı.

KONDA Araştırma da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs’taki seçimde yüzde 52,7 oy oranıyla Kılıçdaroğlu’nun önünde olduğunu gösteren son anket sonuçlarını yayımladı.

KONDA’nın 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirdiği anket çalışmasına nazaran; 34 ilin merkez dâhil 108 ilçesine bağlı 154 mahalle ve köyünde 3607 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşmeler yapıldı.

Şirketin verdiği bilgilere nazaran; araştırma, Türkiye’nin 18 yaş üstü yetişkin nüfusunu temsil edecek yurt içi seçmenlerin saha çalışmasının yapıldığı günlerdeki siyasal eğilimlerini de yansıtıyor.

ANKET ÇALIŞMASININ YAPILDIĞI İLLER

Araştırma kapsamında gidilen vilayetler: 

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van.

KONDA’nın datalarına nazaran; araştırmaki kusur hissesi, yüzde 95 inanç aralığında +/- 1,63, yüzde 99 inanç aralığında yüzde +/- 2,15.

SONUÇLAR DİKKAT ÇEKTİ

28 Mayıs’taki seçim için 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılan anketin sonuçlarına nazaran kararsızlar dağıtıldığı takdirde Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.7, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.3’lik oy alıyor.

İVEM ARAŞTIRMA SON ANKET SONUÇLARINI PAYLAŞTI

İvem Araştırma da 28 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipinde yüzde 53.8’le Lider Erdoğan’ın kazanacağını, Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 46.2’de kalacağını açıkladı.


İvem Araştırma, “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması; Türkiye genelinde 24 – 26 Mayıs 2023 tarihleri ortasında Türkiye temsili 42 vilayet, 176 ilçe ve bunlara bağlı temsili kırlarda katmanlı örnekleme ve yüklendirme sistemi ile CATI (Bilgisayar Dayanaklı Telefonda Anket) sistemi ile 4.494 kişi ile görüşülmüştür. ANDKS ( Tüik Adrese dayalı Nüfus kayıt Sistemi) dataları baz alınarak yapılmış olup, araştırmanın kusur hissesi (%) +/- 2, ve 0,95 inanç sonları içerisindedir. Araştırmada TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye temsili SES (Sosyo Ekonomik ve Demografik Statü) seviyesinde yaş, cinsiyet ve eğitim kriterleri baz alınmıştır.” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
4 şirket son anket sonuçlarını yayımladı! İkinci cinse günler kala çarpıcı oranlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin