Ağız kokusu neden olur? Geçmeyen ağız kokusu nasıl giderilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde her 5 şahıstan 2’sinin ağız sıhhati ile ilgili pek çok şikayeti bulunuyor. Diş tabibine gitmekten çekinen vatandaşlar ekseriyetle meskende kendi sistemleri ile bu sorunlarını çözmeye çalışıyor. Lakin kimi sorunlar yalnızca kişiyi değil toplumsal etrafını de etkiliyor. Bunlardan biri de ağzı kokusu. Bu durum yakın sohbetler esnasında koku sorunu bulunan kişinin rahatsız hissetmesine, kendini bulunduğu ortamda huzursuz olmasına, daima ağzını kapatma gereksiniminde bulunmasına neden olur. Pekala, ağız kokusu nasıl giderilir? 

AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

Yapılan araştırmalara nazaran ağız kokusunun çeşitli nedenlerinin olduğunu ve tesirli tedavi ve tedbire usulleriyle denetim altına alınabileceğini ortaya koyuyor.

Ağız kokusu, ekseriyetle makûs bir hijyen alışkanlığı, diş eti hastalıkları, ağız kuruluğu, tüketilen yiyecekler ve içecekler, sigara kullanımı üzere faktörlerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, ağız kokusu, bazen daha önemli sıhhat meselelerinin bir belirtisi olabilir. Sinüzit, tonsillit, sindirim sorunları yahut böbrek hastalığı üzere altta yatan sıhhat meseleleri, ağız kokusuna neden olabilir.

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ağız kokusunu tedavi etmek için birinci adım, temel hijyen alışkanlıklarına dikkat etmektir. Dişlerin tertipli olarak fırçalanması, diş ipi kullanımı ve lisan paklığı üzere kolay tedbirler, ağız kokusunu azaltmada tesirli olabilir. Ayrıyeten, tertipli olarak diş doktoruna gitmek ve diş sıhhatine itina göstermek, ağız kokusunu denetim altında tutmak için kıymetlidir.

Ağız kokusuyla ilgili temel hijyen alışkanlıklarına ek olarak, beslenme sistemi de kıymetlidir. Baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, kahve üzere hususların tüketimi ağız kokusunu artırabilir. Bu cins yiyecek ve içeceklerden uzak durmak yahut tüketimlerini sınırlamak, ağız kokusunu azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıyeten, kâfi ölçüde su içmek, ağız kuruluğunu engelleyerek ağız kokusunu da azaltabilir.

Ancak, ağız kokusu kronik bir sorun haline gelirse, altta yatan sıhhat meselelerinin varlığı düşünülmelidir. Bu durumda, bir diş doktoruna yahut bir kulak-burun-boğaz uzmanına başvurmak değerlidir. Uzmanlar, altta yatan sıhhat meselelerinin tespit edilmesi ve tedavi edilmesi için gerekli adımları atabilirler.

MİDEDEN GELEN AĞIZ KOKUSU NASIL GEÇER?

Mideden gelen ağız kokusu, sindirim sistemi sıkıntıları yahut gastroözofageal reflü (GERD) üzere altta yatan sıhhat sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu durumda, ağız kokusunu azaltmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Beslenme sistemine dikkat etmek: Ağız kokusunu azaltmak için baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak değerlidir. Çok ölçüde soğan, sarımsak, baharat yahut asitli besinlerin tüketimi ağız kokusunu artırabilir. Sindirimi kolaylaştıran, lifli yiyecekler, sebzeler ve taze meyveler ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Su tüketimine ihtimam göstermek: Kâfi ölçüde su içmek, ağız kuruluğunu önler ve tükürük salgısını artırır. Tükürük, ağızdaki bakterileri temizlemeye yardımcı olur ve ağız kokusunu azaltır.

  • Diş ve lisan bakımına ihtimam göstermek: Dişlerinizi nizamlı olarak fırçalayın ve diş ipi kullanarak ortalarını temizleyin. Lisan paklığı de ağız kokusunu azaltmada tesirlidir. Bir lisan temizleyici yahut lisan fırçası kullanarak lisan yüzeyindeki bakterileri temizleyebilirsiniz.

  • Ağız hijyenine dikkat etmek: Tertipli olarak diş tabibine gitmek ve diş sıhhatinizi denetim ettirmek kıymetlidir. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları yahut ağız içi enfeksiyonlar ağız kokusuna yol açabilir. Ayrıyeten, ağız kokusunu maskelemek için sakız yahut nane şekeri üzere ağız tazeleyici eserler kullanabilirsiniz.

  • Altta yatan sıhhat meselelerini tedavi ettirmek: Şayet mideden gelen ağız kokusu GERD yahut öbür bir sindirim sistemi problemiyle bağlıysa, bir gastroenteroloji uzmanına danışmak kıymetlidir. Uzman, uygun tedavi planını belirleyerek ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, ağız kokusu yalnızca toplumsal bağlantıları etkilemekle kalmayıp altta yatan sıhhat sıkıntılarının bir belirtisi olabilir. Temel hijyen alışkanlıklarına dikkat etmek, sağlıklı bir beslenme tertibine ahenk sağlamak ve gerektiğinde uzmanlardan takviye almak, ağız kokusunu denetim altına almak için kıymetli adımlardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ağız kokusu neden olur? Geçmeyen ağız kokusu nasıl giderilir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin