AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Sinan Oğan açıklaması: Pazartesiyi bekleyeceğiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Habertürk ekranlarında Kürşad Oğuz, Serap Belet ve Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Çelik, 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CET İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ile görüşmesine ait açıklamalarda bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in konuşmasından öne çıkanlar…

“OĞAN’A OY VEREN KİTLE CUMHURBAŞKANIMIZIN YÜRÜTTÜĞÜ SİYASETE ÇOK DAHA YAKIN”

Sayın Sinan Oğan ile Cumhurbaşkanımız ortasında görüşme kendi ortalarında gerçekleşti. Çok olağan bir görüşme. Kendileri bir açıklama yapmadan biz bir şey söylemeyiz. Sinan Beyefendi Pazartesi açıklama yapacak. Biz sandık sandık oylara bakarız. Sayın Oğan’ın oy aldığı tek vatan, tek bayrak siyasetlere çok yakın bir kitle olduğunu görüyoruz. Oğan’a oy veren kitlenin Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü siyasete çok daha yakın, benimseyen bir kitle olduğunu görüyoruz. Karşımızdaki ittifakın savrulduğu bahislere karşı daha uzak ve karşıdan yaklaşımların olduğunu kıymetlendiriyoruz. Natürel ki herkesin kendi takdiri. Pazartesi’yi bekleyeceğiz. Siyasi kıymetlendirme, müzakere, pazarlık öteki şeyler, Pazarlığı kendinize yakın olanlarla, müzakereyi daha dışındaki beşerlerle yaparsınız. Pazarlık sorunu hiçbir vakit ne Cumhurbaşkanımızın siyaset stiline ne AK Parti’ye ne Cumhur İttifakı’na uygun değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız prensipler üzerinden yürüyor. Bunlarla yakınlık ortak alan oluşturulduğunda zati bir ortaya geliyorsunuz. Şunu açık ve net söyleyebilirim. Bir kabine nasıl kurulacak bu sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Şimdi ortada bir açıklama yok. O açıklama olduğu vakit onun üzerine konuşmak lazım. Bir taraf siyasi pazarlık istemiş karşı taraf yapmamış diye haksızlık yapmamak lazım. Sayın Oğan da esasen müzakerelerini yapıyor. Ancak gördüğüm şu sayın Oğan’a oy veren kitlenin hassasiyet odağı Cumhurbaşkanımızın siyasetiyle son derece örtüşüyor. CHP’liler tahminen şöyle düşündü. Muharrem İnce çekilince oylar bize gelecek diye. Seçmenin takdiri çok faktörlü bir şey. Mesela bir kitleyi ya da size oy veren kesiti prensiplere yakınlığı üzerinden taşırsınız. Biz sandık sandık baktığımızda kim nereden oy almış diye. Sayın Oğan’a oy vermiş vatandaşlarımızın siyasi yaklaşımlarıyla sayın Cumhurbaşkanımızın siyaset stiline son derece yakın olduğu.

“SURİYE İLE NORMALLEŞİNCE GÖÇMENLER DÖNECEK”

O vakit inançlı bölge oluşturulsaydı bugün göçmen olanlar inançlı bölgede kalacaktı. Bu olmayınca beşerler huduttan dayandılar. Vefattan kaçan insanlara kucak açtık. Türkiye’nin göç siyaseti var. Suriye ile olağanlaşmaya bağlı olarak dönüşler yapılacak. Hiçbir biçimde otobüse doldurup gönderemeyiz. Azeri aydınları geçmişte ‘Bizi göndermeyin’ demiş o zamanki CHP idaresine. Dinlenmemişler ve onlar öldürülmüşler. Şu anda oradaki iç savaş devam ediyor. Türkiye’nin Suriye rejimiyle olağanlaşma konusu muhakkak bir etaba gelince, formüller konuşulur. O insanların hayatı teminat altına alınınca zati burada durmaya gerek yok. Sayın Kılıçdaroğlu ’10 milyon daha göçmen alacaklar’ dedi. Bu türlü bir şey yok. Türkiye’nin bir tane daha alacak kapasitesi kalmamıştır diye açıklama yaptık. Biz hiç bir insanı mevte terk etmedik.

“TÜRKİYE DEMOGRAFİK TEHDİT ALTINA GİRMEZ”

Böyle devam etmeyecek. Suriye tarafında yaptığımız briket konutlar, oradaki insani şartlar dönüşleri hızlandırıyor. Onurlu ve gururlu olacak halde teşvik ediliyor. İnsanları namluların önüne atmıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylediği palavra. ‘Ben bunları sonraki gün kamyona doldururum’ dediğinizde büyük bir insanlık faciasına imza atmış olursunuz. Çok büyük müsamaha ile sahiplenme ile yapılmıştır. Doğal ki muhakkak bir yerden sora serzenişler oluyor, sitemler oluyor, tahlil ile ilgili talepler artıyor. Türkiye’nin demografik tehdit altına girmesine asla müsaade etmeyiz. Bu beşerler ilanihaye burada kalacak değiller. Türkiye bir göçmen kampı değil, Avrupa, Yunanistan bu imtihanı verememiştir. Hem kendi vatandaşımızın sesini dinleyelim hem de insani bedellere ve ahlaki bir formda yönetmeliyiz.

“KILIÇDAROĞLU ARTIK DE DÜZMECE MİLLİYETÇİLİK ÜRETTİ”

Benim gördüğüm vatandaşımızın en çok üstünde durduğu mevzu karşımızdaki ittifakın terörle yanaşık nizam kurmasıydı. Gittiğimiz her yerde bu konuşuluyordu. Buna müsaade etmeyin deniyordu bize. Ben vatandaşımızın en çok gündeme getirdiği mevzunun ‘bunun karşısında sağlam durun’ diyerek reaksiyon gösterdiğini gördüm. Alışılmış ki savunma endüstriyi de konuşuyoruz, gittiğimiz beldenin meselelerini konuşuyoruz. Seçimlerden sonra nerede oyumuz niçin düşmüş? Nerede akmış, nerede kurumuşuz? Bunu kıymetlendiriyoruz. Şu anda da sandık sandık kıymetlendiriyoruz. Toplumun huzuruna ittifak olarak çıktık. Burada birinci çıktık. Bu büyük inancı ve teveccühü gösteriyor. Seçim vakitlerinde en sevmediğimiz söz rehavettir. Vatandaşımızın da sahiplenme hissinin daha güçlü bir formda devam ettiğini görüyoruz. Muhalefet o gece de zafer ilan etmişlerdi. İki belediye lideri çıkıp demokratik teamüle ahlaka uygun olmayan halde kendilerini Cumhurbaşkanı ismine konuşan bireyler ilan etmişlerdi. Artık de geçersiz milliyetçilik üretmeye başladı Kılıçdaroğlu. Ona o denli söylemişler.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ ZAFER ORTAYA KOYACAK”

Demek ki oyumuz muhakkak yerlerde düşmüşse vatandaş bize şu talimatı vermiştir; bizimle daha çok paylaşacaksınız, daha çok anlatacaksınız. Burada da göreceğiz inşallah, seçmenin vatandaşımızın şu anki cumhurbaşkanımızın siyasi çizgisine sahiplenme biçiminin kesin bir zafer ortaya koyacağını söylüyorum. Ben sayı vermiyorum lakin tahlil ortaya koyuyorum. Burada temel olarak çizgi nereye kuruldu? Türkiye’yi yönetme kapasitesiyle karşımızda yönetemeyen bir tablo. Karşımızdakiler linç kampanyasıyla vatandaşı değiştirmek istiyorlar. Biz sandık sandık bakarak kıymetlendirme yapıyoruz. Bir sürü meşhur analist, kamuoyu araştırma şirketi bunun karşıtını öngörüyordu. Biz ‘saha öbür bir şey söylüyor’ diyorduk.

“İLK GÜN GÖRDÜĞÜMÜZ NEYSE SANDIKTAN ÇIKAN OYDU”

Biz aday tanıtım toplantısını yaptık ve hepimiz vilayetlere dağıldık. Birinci gün gördüğümüz neyse sandıktan çıkan da o. Arkadaşlarımız vatandaşımızın dayanılmaz teveccüh ve takviyesi var diyordu. Çok küçük bir oranla ikinci çeşide kaldı. Biz küçük bir fark da olsa 50’nin üzerine geçebileceğini düşünüyorduk. Birçok farklı vilayetteki vatandaşlar telefonla konuştuk, genel olarak kanaatimiz harikulade bir siyasal motivasyonlar yaşandı.

“KARŞIMIZDAKİLER MASAYI BİLE YÖNETEMEDİLER”

Depremde bütün devlet bölgeye aktı. Dayanılmaz bir uğraş ve tertiple kurumlar 24 saat ayaktaydı. Bu vatandaşımız tarafından görüldü. 20 yıl içinde pek çok ekonomik zorluk yaşadık, nasıl aştığımızı vatandaşımız gördü. Karşımızda masayı bile yönetemediler. Masadakilerden bir tanesi özelleştirme sürecini savunuyor oburu ihanet görüyor. Biri Suriye siyasetini savunuyor başkası yanlış buluyor. Ortada masa diye bir durum yok. Sonuçta Cumhurbaşkanımızın adaylığının desteklendiği bir mutabakat var burada. Cumhurbaşkanımızın 20 yıllık pratiği ortada. Hangi sıkıntıya nasıl yaklaştığı ortada. Farklı siyasi partiler bizim ittifakımızda Cumhurbaşkanımızı desteklerken bu siyasi pratikleri desteklemiş oluyordu. En kolayı aday diyor ki, 300 milyar buldum diyor, masada oburu ‘bu gerçekçi değil’ diyor.

“BU KADAR YETENEKSİZ TABLO ÇIKACAĞINI BEKLEMİYORDUM”

Etrafınıza baktığınızda birinci kere bir savaş var. Rusya için bir tweet atıyor. Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu söylüyor. Bununla ilgili varsa bir şey devlet kurumları harekete geçsin. Buna karşı çıkmak hepimizin misyonu. Duyum aldık diyorlar. Libya’da bir mutabakat yapıyoruz. Bunu BM’nin legal kabul ettiği ile yapıyoruz. Çıkıyor Hafter’den bahsedip sekülerdir diyor. Azerbaycan’da Karabağ’a yadı ederken Türkiye oraya cihatçı gönderiyor dendi. Bu kadar yeteneksiz bir tablo çıkacağını beklemiyordum. 2 yıldır toplantı yaptılar, kağıda yazmak siyaset olmuyor.

“TERÖR ÖRGÜTÜ SEÇİM SÜRECİNDE BEN AKTÖRÜM DİYOR”

Çözüm sürecinde sayın Cumhurbaşkanımız ‘Silahlarını gömsünler’ dedi. Bugün ortaya çıkan tablo nedir? Kılıçdaroğlu bir yeri ziyaret ediyor. Yanındaki kişi direkt PKK propagandası yapıyor dönüp bir şey demiyor. HDP’li biri diyor ki bize geldiğinde verilen kelamları açıklasın. Bir yönetici Cumhuriyet yıkılıp yine kurulacak, terör suçluları hür bırakılacak diyor. Aday olan kişi ben bu türlü bir takviyesi kabul etmiyorum demesi gerekmiyor mu? Bugün Suriye PKK’sının PYD’nin eşbaşkanının karşımızdaki adayın kazanacağını söylüyor. Terör örgütü bu seçim sürecinde ben aktörüm diyor. Siz tezkereye karşı çıkmışsınız. Hududumuzun tabanına gelip o paçavrayı asmaya kalktılar. Bunlar bu harekatlarla darmadağın edildiler. Çıkıp diyor ki ‘Meclis’e girdiğimizde PKK’ya silah bırakma daveti yapacağız’ diyor. Oradaki lisanda kasıt şu, PKK dağdan inecek, milis gücü olacak, ondan sonra silah bırakacak. Bunu matah bir şeymiş üzere kullanıyorlar. Uzun vakit boyunca bu kısımlar ‘terör örgütü siyasal katılma yolları kapanınca ortaya çıktı’ dediler. Pekala siyasal katılma süreci açılınca ne oldu? Türkiye’de terör örgütünden daha radikal konuşan siyasi tertip var. Legal bir siyaset alanında legal biçimde sorunun katkıda bulunmak isterseniz muhatapsınız. Tutup da yasal siyasal alandaki iştirak hakkını bir tertip terör örgütü propagandasını yapmak için kullanırsa olağan ki kabul edilemez.

“VATANDAŞIMIZ SURİYE’DEKİ SERENCAMI GÖRDÜ”

Dünyada demokratik yolla seçilmiş başkanlar içerisinde en deneyimlisi Cumhurbaşkanımız. Bir ülke ile karşı karşıya gelmede de deneyimi var o ülkeyle kapıları aralamada da deneyimi var. Cumhurbaşkanımızın liderliğini AK Parti’yi taze tutan şey koşullar değiştiği vakit siyaset üretebilme kabiliyetidir. Arap ihtilallerinin geleceğini gördük. İstedik ki devletler ıslahat yaparak bu ihtilale hazır olsunlar. Sayın Cumhurbaşkanımız Suriye’de seçimlere gidin, sağlıklı nüfus sayımı yapın diyordu. O vakit ABD ne diyordu ‘Siz haydut devletle görüşüyorsunuz’. Bizden sonra Amerikan temsilcisi gitti. Orası bir iç savaşa döndü, rejim katliam makinasına döndü. Bütün bunların serencamı var. Vatandaşımız da bunu görüyor.

“BU SINIR KÜRT VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ ÇİZGİ DEĞİL”

Biz terör örgütüne laf söylüyoruz, Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Kürtlere laf söylüyorlar’. Bunu hiçbir vakit Kürt vatandaşımız kabul etmez. Demokratik hak ve hürriyetler açısından bütün standartlar sağlanmıştır. HDP PKK ile ilgili sorunlara atıf yapıyorlar. Burada terör örgütü evvel var daha sonra siyasi parti onun uzantısı olarak çıkıyorlar. Bütün süreçte baktık ki, aslında demokrasiye, iştirake değer vermesi gerekenler demokrasiyi hukuk devletini yıkmak için terör örgütünü legalleştirmek için kullanıyorlar. Demokrasinin, Cumhuriyetin meşruiyeti içerisinde varolan insanlarız. Terör insanlığın en aşağılık hatasıdır. Buradaki siyasal aktörlerin takip ettikleri bu sınır, Kürt vatandaşlarımızla ilgili bir sınır değil. Bu büsbütün PKK terör örgütüne yardım etmek istedikleri çizgi. Hangi partiye oy verirse versin her vatandaşımızın oyu değerlidir. Bizim gayretimiz o oyu veren vatandaşımızdan da oy istiyoruz. Hangi partiye oy verirse versin bizim varlık sebebimiz vatandaştır. Biz o partinin yöneticileri ve o zihniyetle gayret ediyoruz.

“BU TAKVİYESİ VEREN SİYASET BİÇİMİNİ REDDETMELİLERDİ”

Terör örgütü ‘Bizim tek emelimiz Erdoğan’ın gitmesidir’ diyor. Siyasi parti çıkıp bununla paralel bir telaffuz kullanıyor. Terörist başına imtiyaz sağlanacak, terör suçluları hür bırakılacak, özerklik deniyor. Sayın Kılıçdaroğlu ‘Bana bu takviyesi veren siyaset biçimini reddediyorum’ demesi lazım. Teröre karşıyım diyor fakat dediğim üzere buna sessiz kalıyor. Yalnızca terör örgütü açıklama yapsaydı. Ancak terör örgütünün açıklamalarını taşıyan bir siyaset var. Burada örtbas edilmek istenen alan olduğu net bir biçimde görüldü.

HÜDA PAR TARTIŞMASI

Sayın Cumhurbaşkanımızın ana mottosu, tek vatan, tek millet, tek devlettir. Biz bir koalisyon kurmuyoruz. Münasebetiyle rastgele bir siyasi parti tarafından verilen dayanak bu prensipler tarafından verilen dayanaktır. Onlar ‘herhangi bir teröristin heykelini dikmekten bahsetmedik’ diyorlar. Bayrakla ilgili ve yeminle ilgili sorunumuz yok, Meclis’e gelip yemin edeceğiz diyorlar.

“DEVLETİN GENETİĞİNDE MİLLETİN NİTELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK SÜRECİ DEĞİL”

Silah bırakma için yapılan tahlil sürecinde ikircikli hal sergilediler. Yıllardır bunlar yapılsın edilsin deniyordu. Cumhurbaşkanımız büyük kararlılıkla bu iradeyi ortaya koydu. Bu süreç devletin genetiğinde ya da milletin niteliğinde bir değişiklik süreci değildir. Terör örgütüne silah bırakma sürecidir. Bu siyasi sınırın Kürt sıkıntısı olarak getirdiği problem PKK sorunu olarak kodlayarak getiriyor.

“MİLLETİN İRADESİNE İPOTEK KOYMAKTIR BU”

Seçim gecesi ikisi bir ortada kameraların önüne çıktılar ’13. Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu ismine konuşuyoruz’ dediler. Sayım süreci devam ediyor. Resmen millet iradesine ipotek koymaktır bu. O kadar birbirine zıt, o kadar manasız şeyler söylediler ki. Yaptığı açıklama ‘bizim sistemimize nazaran biz kazandık’ diyor. Daha utanç verici açıklama, Kılıçdaroğlu’nun seçim gecesi kimse sokağa çıkmasın kelamı. Biz o gece sokaktaydık. CHP’li vatandaşlarımızla da selamlaştık, YETERLİ Partili vatandaşlarımızla selamladık. O gece kendince seçim sonucunu ilan ediyorsun. Resmi devlet kurumlarının bilgilerini aşağılıyorsun, CHP’nin olmayan verisini bütün Türkiye’ye kabul ettirmeye çalışıyorsun.

“TOPLUMUN ÖNÜNE ÇIKARILAN BİR ÇERÇEVE YOK”

Şimdi ne diyorlar? Kendi sistemleri çökmüş, bilgileri girememişler. Pekala o gece insanları provoke etme gayreti neydi? Cumhurbaşkanı ilan etme sizin haddinize mi düşmüş? CHP bizim rakibimiz olabilir, esaslı parti, bir kurumsal geleneği var. Biz zihniyet olaraz zıt saflardayız. Orada genel lider yardımcısı var, parti sözcüsü var. Düşünebiliyor musunuz iki belediye lideri kendi kendine CHP’ye kayyum atanıyor. Problem burada siyaset yok, bu antisiyasettir. Toplumun önüne çıkarılan bir siyasi çerçeve yok.

“SAYIN BAYKAL PERİYODUNU DE BİLİYORUZ BİZ”

Karşımızdakiler hakkında konuşmanın nezaket hudutlarını çizmekte zorlanıyorum. Bu süreç Cumhur İttifakı’nın kalıcılığını daha da pekiştirdi. CHP’deki statüko korunacak mı, öbür türlü mü? Artık epeydir tartışma yürüyor. Sayın Kılıçdaroğlu kendi adaylığının garanti alınması karşılığında partilere milletvekilliği vardı. Sonuçta CHP seçmeni çalıştı. Merhum Baykal devrini de biliyoruz biz. Sayın Baykal’ın terör probleminde kesin ve kati tavrı vardı. Bu savrulmaya bu kadar müsaade verilen tek devirdir bu devir.

BABACAN’IN ‘BERABER ÇALIŞALIM’ ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanımıza karşı kullanılan üslup, AK Parti’ye karşı kullanılan üslup bu ise olağan ki bir ortaya gelinmez. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne birden teğe gelmedi. Bu noktaya geldikten sonra keşke bir parlamenter sistem önermekten çok bunun yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine kuvvetler ayrılığına, dengeleme sistemine birtakım tenkitlerle gelinse, oturulsa bu konuşulsa. Meclis’te parlamenter sistemin güncellenmesi için komite kurulduğunda AK Parti olarak tekliflerimizi vaktinde verdik. CHP hiç vaktinde vermedi. Parlamenter sistemi güncelleyelim deyince buna direndi. Biz Cumhurbaşkanlığı sistemine geçince bu sefer parlamenter sisteme sarıldı.

“VATANDAŞIN NEZDİNDE KARŞILIĞI YOK”

Sandıktan çıkan iradeyi beğenmeyenler bu ülkede Başbakan ve bakanları şehit ettiler. Burada garantiye alınması gereken vatandaşın iradesine karşı sistemin komplo kuramamasıdır. Ayasofya’nın açılmasından bahsediyoruz. Toplumsal talep oluşturulmuş ve siyasi karar oluşturulmuş. Bunu rejim tartışmasına döndürmek istiyorlar. Vatandaşın nezdinde karşılığı yok. Bizim kodlarımızda çok büyük değişiklik yok. Darbe teşebbüsü Seyahat ve gibisi olaylarına karşı bir tavır geliştirdik. Buradaki prensip vatandaş getirir, vatandaş götürür.

“TOPLUM DEMOKRASİYİ İRADESİ İÇİN KULLANIYOR”

İkinci cinse kalışı açıklandıktan sonra vatandaşlarımıza temas ediyoruz. Burada vatandaşımızın rehavete kapılmaması lazımdır. Seçim seçimdir. Vatandaşımızda daha güçlü bir sahiplenme hissinin filizlenmeye başlandığını görüyoruz. Bugün iki bayan arkadaşımız bayan haklarıyla ilgili durdurdu beni. Alışılmış ki soracak. Yolda da durduracak. Siyasetin, demokrasinin nimet olma tarafı budur. Toplumun kendisi demokrasiyi kendi iradesi için kullanıyor. Biz buna talibiz.

“GELECEK JENERASYONLARA BIRAKACAĞIMIZ EN BÜYÜK MİRAS”

Türkiye’de vatandaşın iradesinin sandıkta çalındığını hiç kimse söyleyemez. Her partiyi ziyaret ediyorlar, propaganda özgürlüğünü görüyorlar. Bizim arkadaşlarımızın hiç çıkmadığı daima muhalefet tarafından kullanılan kanallar var. Bizim seçim sistemimizin güvenliği kadar, seçim kültürümüzün güvenliği de test edilmiş oluyor. Bu kadar miting tıpkı anda yapılıyor. Genel olarak Türkiye’de şiddet rastgele bir formda hakimiyet sağlayamadı. Sandık yoluyla yöneticileri belirliyoruz. Sandığa özgür biçimde gidiyoruz ve bu sistem çalışıyor. Bizim gelecek kuşaklara bırakacağımız en büyük miras budur.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Sinan Oğan açıklaması: Pazartesiyi bekleyeceğiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin