AK Parti’den İsrail’in Gazze saldısısına sert reaksiyon: Şiddetle nefretle kınıyoruz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konuşmasında, Millet ittifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘300 milyar Dolar verecekler’ kelamlarını de eleştiren Kurtulmuş, “Diyelim bunlar sana 300 milyar Dolar verecek. Allah aşkına kara kaşın kara gözün için mi verecek? Ne pazarlığı yaptınız?” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Numan Kurtulmuş, Yenibosna’da bir otelde düzenlenen Asrın İş Adamları (ASRİAD) İktisat Vizyon Konuşmaları programına katıldı. Programda iş adamlarıyla bir ortaya gelen Kurtulmuş kürsüde bir konuşma gerçekleştirdi.

Dün akşam Gazze Şeridi’nde İsrail tarafından düzenlenen hava atağında 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili konuşan AK Parti Genel Başkanvekili İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı Numan Kurtulmuş, “12 insanın şehit edildiği mazlum bir halde öldürüldüğü olağanüstü büyük bir saldırganlıkla yeni bir İsrail idaresi saldırganlığı ile insanlık karşı karşıya kalmıştır. Şiddetle nefretle kınıyoruz. Bu İsrail’in artık saldırganlığının memleketler arası topluluk tarafından sonra erdirilmesi tahminen de milletlerarası topluluğun en değerli gündem hususlarından birisi olmalıdır. Ortadoğu’daki dağınıklığı ve İslam ülkeleri ortasındaki siyasi ve fikri bölünmüşlüğü de fırsat olarak bilen İsrail idaresi içerideki azgın ve çok milliyetçilerinde vermiş olduğu dayanakla birlikte biliyorsunuz bilhassa son periyotlarda başta Mescid-i Aksa olmak üzere Gazze şeridinde ve Batı Şeria’da ataklarını sistematik olarak devam ettiriyor. Bunun sona erdirilmesi için reaksiyonumuzu hepimizin, esasen toplum olarak reaksiyonumuzu ortaya koyuyoruz ancak memleketler arası toplulukta da bu yansıyı ortaya koyarak İsrail saldırganlığının durdurulması lazım. Ben İsrail’in bu saldırganlığının bütün milletimizin 85 milyonunun nefretle karşıladığını şiddetle kınadığını biliyorum. Orada vefat eden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“450 MİLYAR DOLAR DÜZEYİNDE BİR İHRACAT SAYISINA ULAŞMASI DA 2028 YILI SONU İTİBARIYLE AMAÇLARIMIZDAN BİRİSİDİR”

Türkiye iktisadının geliştiğini söz eden Kurtulmuş, “Türkiye iktisadı yalnızca birtakım askeri savunma endüstrilerinde değil yüksek teknolojilerinin birçok kısmında da isminden kelam edilebilen bir ülke haline gelmiştir. Örneği gencecik mühendislerimiz bugün dünyanın yazılım dalında aranan beşerler haline gelmiştir. Tüm bunlar yatırımı ve üretimi temel alan bir ekonomik perspektifin bir sonucudur. Allah’ın müsaadesi ile bu yürüyüşümüzü devam etmeyi sürdüreceğiz. Önümüzdeki devirde Türkiye daha fazla üreten daha güçlü bir halde istihdam yapan ve dünyaya çok daha farklı kesimlerde rekabet ederek bu alanlarda da güçlü bir formda yoluna devam eden ülke olacaktır. 2023-2028 yılları ortasındaki gayelerimiz her yıl ortalama 1.2 milyon insanımızı gerek istihdam olarak kazanacağız 5 yılda da 6 milyon yeni istihdam üreteceğiz Allah’ın müsaadesiyle. Türkiye’nin Gayrı Safi Ulusal Hasılası 2 trilyon dolar düzeyine çıkacak. Yeniden Türkiye’de ortalama yılda 5 buçuk milyon büyümeyi bu önümüzdeki devirde de sürdüreceğiz. Türkiye’nin 450 milyar Dolar düzeyinde bir ihracat sayısına ulaşması da 2028 yılı sonu itibariyle gayelerimizden birisidir” diye konuştu.

“DİYELİM BUNLAR SANA 300 MİLYAR DOLAR VERECEK ALLAH AŞKINA KARA KAŞIN KARA GÖZÜN İÇİN Mİ VERECEK? NE PAZARLIĞI YAPTINIZ?”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 300 milyar dolar söylemi ile ilgili tenkitlerde bulunan Kurtulmuş, “Bir tarafta Türkiye’nin ekonomik gücü imkanlarını en düzgün değerlendirip Türkiye’nin global alanda rekabet etmesini isteyenlerle yani bizim ortaya koyduğumuz bu anlayış ile başka tarafta elin oğlunun önünde tekrar el avuç açan bir Türkiye ortasında bir tercih olacaktır. Adam diyor ki ‘bize 300 milyar Dolar verecekler’ o denli bir para yok. Ekonomiyi azıcık takip edenler bilirler ki şu an ki dünyada bilhassa finansal manada en sıkıntı durumda olan ülkeler ortasında birisi İngiltere’de bu türlü 300 milyar dolar değil 3 milyar dolar dahi verecek bir imkanın ve kabiliyetin olmadığını biliyoruz. Diyelim ki hakikat söylüyorsun. Gerçi orada görüştükleri de bu tefeci şirketin orta kademe yöneticileridir. Üst seviye yöneticiler de muhatap olmamıştır. Diyelim bunlar sana 300 milyar Dolar verecek. Allah aşkına kara kaşın kara gözün için mi verecek? Ne pazarlığı yaptınız? 300 milyar Dolar karşılığındaki pazarlık karşılığınız nedir? Söylediklerinden anladığımız şu, bize bu parayı verecekler lakin diyor, ‘ Türkiye’ye demokrasi getirin, Türkiye’de yatırım ortamını güzelleştirin. Türkiye’de falancayı filancayı mahpuslardan çıkarın. Âlâ de sen kimsin ya, tefeci ise tefeciliğini bil senin tefecilik ile para kazanmana biz bir şey diyor muyuz? Sen kim oluyorsun da Türkiye’ye ayar veriyorsun. Türkiye’de zati yüksek standartlı bir demokrasi vardır. Bedeli ödenmiş çok yüksek bir formda ödenmiş bir demokrasi vardır. Türkiye hangi istikamette ne formda yürüyeceğini elin tefecisinden öğüt alacak değildir” biçiminde konuştu.

Kurtulmuş konuşmasının akabinde iş adamları tarafından kendisine yöneltilen soruları da cevapladı. Yeni doğalgaz ve petrol rezervlerini Türkiye iktisadına katkısı ile ilgili sorulan soruyu cevaplayan Kurtulmuş, “Bunun ekonomimize katkısı Mayıs 2023’te oldu. Bu ay bir ay boyunca bütün doğalgaz faturaları herkes için 0 lira. Kimseden devlet para almıyor. Önümüzdeki bu yıl içerisinde de yıl boyunca biliyorsunuz mutfak ve su için doğalgaz da fiyat ödenmeyecektir. Şimdiden yansımaya başladı. İnşallah yakında Akdeniz’de de büyük doğalgaz kaynakları ve petrol kaynakları bulunacak. Artık Türkiye’nin, günlük petrol üretiminin hepsinden daha fazla olan Gabar petrolleri 100 bin varillik bir petrol çıkarılıyor. Bundan da birileri rahatsızlık duyuyor” dedi.

Son devirdeki kredi maliyetleriyle ilgili soruyu cevaplayan Kurtulmuş, “Burada en hayati şey bilhassa yatırımcı arkadaşlarımızın yatırımlarını yapabilmeleri mevcut işlerini yenileyebilmeleri için krediye kolay ulaşabilmeleri. Bununla ilgili birtakım problemlerin yaşandığını biliyoruz ilgili bakan arkadaşlarımız daima Kredi Garanti Fonu (KGF) kredi ile ilgili daima ikazlarını yapıyor. Vakit zaman cumhurbaşkanımızın bilhassa bu kredilerle ilgili maliyetlerle ilgili ihtar yaptığını biliyoruz bu en hassas olduğumuz mevzulardan birisidir. Türkiye üretim istikametinde yürüyecekse hiç elbet KGF fonu başta olmak üzere öbür kaynaklarımızı krediye kolay ulaşım kaynaklarımızı artırmak mecburiyetindeyiz. Bunun farkındayız bununla ilgili meşakkatlerin hepsinin ortadan kaldırılması için ilgili bakanlıklarımız kurumlarımız çalışıyor. Bunun da olumlu sonuç vereceğini biliyor inanıyoruz” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AK Parti’den İsrail’in Gazze saldısısına sert reaksiyon: Şiddetle nefretle kınıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin