Anadolu Ajansı’ndan seçim takibine yönelik savlara sert karşılık: Hesaplaşacağız…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karagöz, Habertürk canlı yayınında AA’nın, Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimlerinin sonuçlarını yayımlamasına ait soruları yanıtladı.

AA’nın 2 bin 500 çalışanının alanda seçim sonuç tutanaklarının görsellerini topladığını, bu görselleri genel müdürlükte oluşturulan Seçim Takip Merkezi’ne gönderdiklerini anlatan Karagöz, yaklaşık 300 çalışanın görselleri optik tanıyıcı sistemle dijitalize ettiğini, sonuçların denetim edildikten sonra abonelere ulaştırıldığını söyledi.

‘NE YAZIK Kİ TÜRKİYE’DE BİZ BU ALGIYI YERLİ YERİNE OTURTAMADIK’

Seçim sonuçlarının Yüksek Seçim Şurası (YSK) tarafından açıklandığını anımsatan Karagöz, AA’nın aboneleri ismine sonuçları takip ettiğini belirterek, “Ne yazık ki Türkiye’de biz bu algıyı yerli yerine oturtamadık. Biz dün akşam sizin isminize, sizin izleyicilerinize yanlışsız bilgiyi vermek için 2 bin 500 saha çalışanımızla bu tutanakların görsellerini topladık.” dedi.

Seçmen sayıları sebebiyle sandık sonuçlarının taşrada daha erken, büyük kentlerde ise daha geç sayıldığını anlatan Karagöz, AA’ya ulaşan birinci sandık sonuç tutanaklarına ait bilgi verdi.

Sandıkların açılmasıyla farklı kentlerden AA’ya bilgi geldiğini aktaran Karagöz, tutanakların ortasında ayrım yapmadıklarını, sistemde bunu yapacak bir programın da bulunmadığını belirtti.

‘HANGİ TUTANAK DAHA EVVEL BİTERSE BİZİM SİSTEMİMİZE O TUTUNAK EVVEL GELİYOR’

Karagöz, “İşi biten sandık heyeti oyları sayıyor, tutanağı imzalıyor ve kapıya asıyor. Bizim arkadaşımız gidiyor, görselini kapıdan çekiyor ve merkeze iletiyor. Hangi tutanak daha evvel biterse bizim sistemimize o tutanak evvel geliyor.” dedi.

AA’ya ulaşan birinci tutanaklara ait bilgi veren Karagöz, birinci sonuçların seçmen sayısının az olması nedeniyle Sakarya, Erzurum ve Tokat’tan geldiğini, bu sonuçları manalı bir dataya dönüşene kadar aboneye vermediklerini, makul bir etapta aboneye sonuç geçmeye başladıklarını bildirdi.

‘İLK EVVEL KULLANILAN OYLARDA RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÇOK ÖNDE AÇILIYOR’

AA’nın tüm çalışanları üzere kendisinin de Ankara’nın Çankaya ilçesindeki bir okuldan sorumlu olduğunu belirten Karagöz, dataların işlenme sürecine dair şunları söyledi:

“Sorumlu olduğum sandıkta 20.30’da sandık şurası işini bitirdi ve tutanağı kapıya astı. Sakarya’da bu iş 18.00’de, Erzurum’da 18.45’te, Çankaya’da ise 20.30’da bitiyor. AA’nın aşçısı, ona tesadüfen Arjantin İlkokulu geldi, misyonu Arjantin İlkokulu’ndaki sandıkları toplamaktı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun sandığı geldi. 21.40’ta işi bitti o sandığın. O sandıktan Kemal Beyefendi çıktı. Çankaya’da benim sandığımdan Kemal Beyefendi farkla çıktı. Bize diyorlar ki ‘AA olarak neden Recep Tayyip Erdoğan’ı önde veriyorsunuz?’ Zira gerçek o. Zira birinci evvel kullanılan oylarda Recep Tayyip Erdoğan çok önde açılıyor.”‘ACABA AA’NIN MI PRESTİJİ SIFIRIN ALTINDA YOKSA BU CÜMLELERİ DAYANAKSIZ BİR FORMDA SARF EDEN SİYASLERİN Mİ?’

Serdar Karagöz, yayın yasaklarının kalkmasıyla bilgi akışına başladıklarını söz ederek, şöyle konuştu:

“İşimizi çok düzgün ve kusursuz yaptık. Bütün arkadaşlarımla, 2 bin 500 kişi alanda, 300 kişi buradaki bilgi giriş merkezinde. Alanda işi biten buraya geliyor, data girişini denetim ediyor. Hepsiyle gurur duyuyorum. Bu seçimlerde, bir siyasi ‘(Ajansın) Prestiji sıfırın altındadır.’ diyor. Bugün 15 Mayıs, 14 Mayıs akşamı ekranlara çıkıp AA’yı, Mustafa Kemal Atatürk’ten bize emanet olan 103 yıllık bu ajansın prestiji ‘Sıfırın altında.’ diyen o siyasetçi, bugün mevzuyu bir daha değerlendirsin, sanki AA’nın mı prestiji sıfırın altında yoksa bu cümleleri dayanaksız, mesnetsiz bir biçimde sarf eden o siyasalların mi prestiji sıfırın altında? Bunun kararını da milletimiz versin.”

‘BURADA EMEK VAR, BURADA ÖZVERİ VAR’

Serdar Karagöz, soru üzerine, 2019’daki seçimlerde AA Genel Müdürü olmadığını, daha sonra bu vazifesi devraldığını, bu seçimin de birinci seçimi olduğunu söyledi.

Seçimde nasıl bir strateji izleyeceklerini medya mensupları dahil her kısma anlattıklarını bildiren Karagöz, “Muhalif gazetecilere de anlattınız mı?” sorusu üzerine şunları kaydetti:

“Tabii ki anlattık. Sözcü gazetesi muhalif olarak kabul edilen bir gazete Türkiye’de. Hürmet Öztürk geldi, sistemimizi dinledi, ben hatta orada bir şey söyledim, ‘Vermiş olduğumuz hizmetten şayet müşterilerimiz şad kalmazsa, biz bilgiyi durdurursak, manipülasyon yaparsak, dezenformasyon yaparsak, datayı elle girip başımıza nazaran yazarsak, bize dava açın.’ dedim. O da Sözcü gazetesinde köşesinde bunu yazdı. O gün Hürmet Öztürk’e bir şey daha söyledim, dedim ki ‘Bir gün sonra müşterilerimizi arayacağım. Diyeceğim ki vermiş olduğumuz hizmetten mutlu kaldınız mı? Eksiğimiz, kusurumuz, kusurumuz var mı?’ Bugün tek tek aradım hatta kimi müşterilerimiz ben aramadan aradı ve verdiğimiz hizmetten ötürü teşekkür ettiler. Ben bu teşekkürü 2 bin 500 basın işçisi AA çalışanı ismine kabul ettim. Kendilerine teşekkür ediyorum. Burada emek var, burada özveri var.”

‘BU SEÇİMLERDEN ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK ÇIKTIK’

Seçimlere ait birinci hazırlık toplantısını Şubat 2022’de yaptıklarını, bu toplantı duyulduğunda “Acaba erken seçim mi geliyor?” yorumlarının geldiğini anlatan Karagöz, “Bu ülkede işini yeterli yapan beşerler var. Planlı, programlı çalışan beşerler var. Anadolu Ajansı işte bu türlü bir kurumdur. 15 ay evvel biz bu sistemi kurduk. Bütün provalarını yaptık. Her şey santim santim hesaplandı. İşimizi uygun yapıyoruz. Ben 2 bin 500 basın işçisi arkadaşıma bir sefer daha teşekkür ediyorum. Bu seçimlerden alnımız ak, başımız dik çıktık. Mahcup olmadık ancak mahcup ettik.” diye konuştu.

‘BİR SİYASİ ÇIKMIŞ ANADOLU AJANSI YALANCILIK, MANİPÜLASYON, DEZENFORMASYON YAPIYOR’

Sandık tutanaklarını elde etmek üzere alanda çalışan AA işçisine yönelik taarruzlara ait Karagöz, “Ne vakit artmış biliyor musunuz? Bir siyasi çıkmış, demiş ki ‘Anadolu Ajansı yalancılık, manipülasyon, dezenformasyon yapıyor.’, işte bu data saat 19.00 ile 20.00 ortasında tavan yapmış.” dedi.

‘MİLLETİ KIŞKIRTMAKTIR’

Bazı AA çalışanlarının sandıklarda sorun yaşadıklarını anlatan Karagöz, “Bir politiğin Anadolu Ajansını maksat alan o yaklaşımından sonra bizim orada sandık sonuç tutanaklarının fotoğrafını çekmek ve merkeze iletmek isteyen arkadaşlarımıza ataklar, hakaretler oldu. Bir arkadaşımız okulun dışına polisin nezaretinde çıktı zira toplandılar, Anadolu Ajansı muhabirini tehdit ettiler. Polis çağırdık, polis nezaretinde inançlı formda okuldan çıkışını sağladık. Bunlar Anadolu Ajansının görevini yapmasını engellemek ve milleti kışkırtmaktır.” diye konuştu.

‘DAVA AÇACAĞIZ VE HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ’

AA çalışanlarını maksat gösteren siyasilere ait davanın açılıp açılmayacağına ait soruya Karagöz, “Kim Anadolu Ajansına o akşam ‘Yalancı, manipülasyon yapıyor, dezenformasyon yapıyor.’ demişse hepsine dava açacağız ve hukuk önünde hesaplaşacağız. Arkadaşlarımızın gördükleri ziyanlar varsa onlar da şahsî davalarını açacaklar.” dedi.

‘ANADOLU AJANSI VAZİFELİLERİNİN GÖREV YAPMASINI ENGELLEMEK VATANA İHANATTİR’

İnsanları kışkırtmanın ve toplumun sistemini bozmanın kolay olmaması gerektiğini tabir eden Karagöz, “Anadolu Ajansı ile ilgili Kurtuluş Savaşı periyodunda Mustafa Kemal Atatürk tarafından bir karar alınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, 103 yıl evvel ‘Anadolu Ajansı vazifelilerinin görev yapmasını engellemek vatana ihanettir.’ demiştir.” tabirlerini kullandı.

Tüm Türkiye’nin AA’nın işini dosdoğru biçimde yaptığını gördüğünü anlatan Karagöz, “Akşam birtakım politikler kendilerini destekleyenleri mobilize etmek, onları motive etmek için kimi yaklaşımlar sergilemiş olabilirler. Bütün bunların temelinde gerçeği yansıtmadığını gördük.” dedi.

‘ANADOLU AJANSINA SALDIRANLAR DEZENFORMASYON YAPTI’

Bütün siyasi partilere YSK tarafından sonuçların gittiğini anımsatan Karagöz, şöyle konuştu:

“Bir siyasi diyor ya ‘Şu an önümde ekranlar var, bütün ekranlardan her şeyi görüyorum.’, bize gösterebildi mi o ekranları? Gösteremedi. Onun önündeki ekranda da Recep Tayyip Erdoğan’ın o saatlerde 10 puan önde olduğu yazıyor. Anadolu Ajansına saldıranlar manipülatif bilgi verdi, dezenformasyon yaptı. Bugün 15 Mayıs prestijiyle Anadolu Ajansının prestiji mı sıfırın altında yoksa bunu diyen o siyasalların mi prestiji sıfırın altında? Kamuoyu bunu takdir etsin.”

‘BU BİLGİSİZ MEDYA MENSUPLARINA SÖYLEYECEĞİM BİR ŞEY YOK’

Bazı medya kuruluşu mensuplarına yönelik olarak, “seçimin nasıl yapıldığını, sandık tutanağının, ıslak imzanın ne olduğunu, sonuçların nasıl toplandığını bilmediklerini” söyleyen Karagöz, “Bildikleri tek şey var, ‘Anadolu Ajansı manipülasyon yapar, bizim taraf bunu ortaya çıkarmalı, sesi çok çıkmalı…’ Öteki hiçbir ezberleri yok. Bu bilgisiz medya mensuplarına söyleyeceğim bir şey yok. Öğrensinler, okusunlar. Bilgisiz olmayanlar var ortalarında. Gazetecilik elbisesini giyip dezenformasyon, manipülasyon yapanlar var. İşte onlara dava açacağız.” dedi.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Anadolu Ajansı’ndan seçim takibine yönelik savlara sert karşılık: Hesaplaşacağız…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin