Avrupa’da işten çıkarma dalgası büyüyor… Dev firmalar kararını açıkladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da, son 30 yılın en yüksek düzeyine çıkan enflasyon ve artan faizler özel tüketimi olumsuz etkileyerek ekonomiyi yavaşlatırken, kıtadaki pek çok şirket, çalışan sayısında azalmaya gittiğini ya da yeni alımlara orta verdiğini duyuruyor.

YÜKSKE ENFLASYON VE ARTAN FAİZ ORANLARI İŞE ALIMLARI ETKİLEDİ

Kovid-19 salgınının akabinde yaşanan süratli ekonomik toparlanmaya rağmen Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle “yapışkan” hale gelen yüksek enflasyon, artan faiz oranları ve bozulan makroekonomik görünüm nedeniyle neredeyse tüm dallarda şirketler, maliyetlerini azaltmaya yönelik adımlar atmak ve işe alımlarda frene basmak zorunda kalıyor.

Avrupa genelinde alışılmışın dışında yükselen enflasyon, devam eden tedarik zinciri aksamaları, artan maliyetler, ticarette korumacılık ve bozulan makroekonomik görünüm, başta teknoloji ve imalat dalında olmak üzere şirketleri yeni iklime ahenk sağlamaya zorluyor.

AVRUPA AZALAN KÂRLARI İŞTEN ÇIKARMALARLA GİDERMEYE ÇALIŞIYOR

Azalan karlarını işten çıkarmalarla istikrara kavuşturmaya çalışan Avrupalı şirketlerden arka arda gelen “işten çıkarma” yahut “yeni alımlara orta verme” haberleri, Avrupa ekonomilerinde tasa yaratıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) geçen hafta yayımladığı Mesleklerin Geleceği 2023 raporuna nazaran, yavaşlayan ekonomik büyüme, tedarik kısıtları ve enflasyon istihdamın geleceği için en büyük riski oluşturuyor.

Öte yandan, Avrupa merkezli şirketlerin yanında, ABD’li büyük teknoloji ve araba şirketleri de tarihlerinin en büyük işten çıkarmalarını duyurduktan sonra Avrupa’da da işçi sayısını azaltmaya çalışıyor.

AVRUPA’DAKİ ÖNE ÇIKAN İŞTEN ÇIKARMA KARARLARI

Avrupa’da otomotiv, besin, perakende, sanayi ve mühendislik, teknoloji, telekomünikasyon, finans ve öteki dallardaki işten çıkarma kararlarına her gün yenileri ekleniyor.

Otomobil üreticisi Stellantis, İtalya operasyonlarında istekli işten çıkarmalar yoluyla 2 bin emekçiyi işten çıkarmak için şubatta sendikalarla anlaştı.

İsveçli küme Volvo, martta Avrupa’daki otobüs üretim operasyonunu yine yapılandırarak 1.600 kişinin işine son verileceğini açıkladı.

Volvo Cars’ın kararı 1300 kişiyi etkiledi

İsveç merkezli Volvo Cars, 4 Mayıs’ta İsveç’te 1.300 kişilik ek işten çıkarma kararını duyurdu. Bu sayı, firmanın ana vatanındaki iş gücünün yüzde 6’sını oluşturuyor.

İtalyan şirket Marelli

İtalyan şirketi Marelli, mart sonunda sendikalarla 400 kişiyi işten çıkarmak üzere anlaştığını açıkladı.

İngiliz araç üreticisi Arrival

İngiliz elektrikli araç üreticisi Arrival, maliyetlerini azaltmak için istihdamının yarısını oluşturan 800 kişinin işine son verilmesini kararlaştırdı.

İngiliz yemek dağıtım şirketi Deliveroo

İngiliz yemek dağıtım şirketi Deliveroo, iş gücünün yüzde 9’unu oluşturan 350 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

İngiliz süpermarket kümesi Sainbury’s

İngiliz süpermarket kümesi Sainsbury’s, şubat sonunda açıkladığı yaklaşık 2 bin kişinin istihdamını etkileyecek yine yapılanma planının çabucak akabinde 300 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Alman çevrimiçi moda perakendecisi Zalando

Alman çevrimiçi moda perakendecisi Zalando, şubatta, “zorlaşan ekonomik koşulları” münasebet göstererek şirket genelinde yüzlerce kişinin işten çıkarılacağını belirtti.

Alman gözlük perakendecisi Fielmann

Alman gözlük perakendecisi Fielmann, martta, 2025’e kadar yüzlerce kişiyi işten çıkarmayı planladığını bildirdi.

İrlanda ve ABD ortaklı bilgi teknolojileri firması Accenture

İrlanda-ABD ortaklı bilgi teknolojileri firması Accenture, mart sonunda global iktisada ait tasalar nedeniyle 19 bin kişinin işine son verme kararı aldı.

İngiliz siber güvenlik firması Sophos

İngiliz siber güvenlik firması Sophos, ocakta global çapta 450 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson

İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson’un, maliyetleri düşürme planının bir modülü olarak dünya çapında 8 bin 500 kişilik istihdam azaltımına gideceği bildirildi.

İsviçreli bilgisayar aksesuarları üreticisi Logitech

İsviçreli bilgisayar aksesuarları üreticisi Logitech, martta 300 kişinin işine son verme kararı aldı.

İngiliz perakende zinciri Wilko

İngiliz perakende zinciri Wilko’nun, 400 kişinin işine son vermeyi planladığı kaydedildi.

Çin’e satılan British Steel

Çin’e satılan British Steel, şubat sonunda İngiltere’nin kuzeyindeki kok fırınlarının planlı olarak kapatılacağını açıkladıktan sonra 260 kişiyi işten çıkarabileceğini duyurdu.

Finlandiyalı asansör üreticisi Kone

Finlandiyalı asansör üreticisi Kone, ocakta işçi sayısını ülkesindeki 150 kişi dahil olmak üzere 1.000 kişi azaltacağını açıkladı.

Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi Nokia

Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi Nokia, 3 Mayıs’ta 208 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

Hollanda merkezli Philips

Hollanda merkezli Philips, ocak sonunda teneffüs aygıtlarının büyük çapta geri çağrılmasının akabinde düşen satışları dengelemek için 6 bin kişiyi işten çıkarma planlarını duyurdu.

Alman yazılım firması SAP

Alman yazılım firması SAP, ocak sonunda maliyetlerini düşürmek ve bulut işine odaklanmak için global iş gücünün yüzde 2,5’ini oluşturan 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

AVRUPA’NIN TELEKOM FİRMALARINDA İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLAYACAK

Telekom Italia’nın, istekli bir erken emeklilik programı aracılığıyla İtalya’da 2 bin kişiyi işten çıkarmaya çalıştığı kaydedildi.

İngiliz telekom şirketi Vodafone

İngiliz telekom şirketi Vodafone, martta, İtalya’da 1.000, Almanya’da yaklaşık 1.300 kişiyi işten çıkarma planı olduğunu açıkladı.

Alman kimya şirketi BASF

Alman kimya şirketi BASF, artan maliyetler nedeniyle çıkarlardan daha fazla düşüş olacağı ihtarında bulunarak 2 bin 600 kişinin işine son verileceğini bildirdi.

Alman tüketici eserleri şirketi Henkel

Alman tüketici eserleri şirketi Henkel de artan maliyetler ve düşük talep ile uğraş etmek için 2 bin kişiyi işten çıkardı.

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, 27 Nisan’da, gelecek birkaç yıl içinde maliyetlerini 500 milyon avro azaltmak gayesiyle 800 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Alman özel kimyasallar üreticisi Evonik

Alman özel kimyasallar üreticisi Evonik, nisanda 200 kişilik işten çıkarma planı açıkladı.

Rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa

Rüzgar türbini üreticisi Siemens Gamesa, geçen yıl karlılığa geri dönme planı kapsamında birçok Avrupa’da olmak üzere 2 bin 900 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.

Alman otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler

Alman otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler, tekrar yapılanma sürecinde 2026’ya kadar 1.300 kişinin daha işine son verileceğini belirtti.

İspanyol ilaç firması Grifols

İspanyol ilaç firması Grifols, yıllık yaklaşık 400 milyon avro tasarruf sağlamayı amaçladığı strateji revizyonu kapsamında 2 bin 300 çalışanın işine son verme kararı aldı.

İngiliz müteahhitlik firması Taylor Wimpey

İngiliz müteahhitlik firması Taylor Wimpey, ocakta, maliyetleri sınırlamak için işten çıkarma yapmayı düşündüğünü bildirdi fakat sayı belirtmedi.

İsveçli mühendislik kümesi Alfa Laval

İsveçli mühendislik kümesi Alfa Laval, geçen yıl artan maliyetlerin denizcilik işini olumsuz etkilemesinin akabinde yaklaşık 500 çalışanını işten çıkaracak yine yapılanma programını açıkladı.

İsveçli bahçe ekipmanı ve aletleri üreticisi Husqvarna

İsveçli bahçe ekipmanı ve aletleri üreticisi Husqvarna da tekrar yapılanmaya giderek 1.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

KAYNAK: AA, HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa’da işten çıkarma dalgası büyüyor… Dev firmalar kararını açıkladı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin