Bilim alanında ihtilal: Atomun şimdiye kadarki en net imajını yakaladılar!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları bir atomun şimdiye kadarki en net röntgen manzarasını yakaladı. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada;

“Atomik ölçekte görüntüleme 1950’lerin ortalarında ortaya çıktı ve o vakitten beri süratle ilerliyor; o denli ki 2008 yılında fizikçiler tek bir hidrojen atomunu görüntülemek için elektron mikroskobunu muvaffakiyetle kullandılar.

Beş yıl sonra, bilim insanları bir “kuantum mikroskobu” kullanarak bir hidrojen atomunun içine bakabildiler ve bu da elektron orbitallerinin birinci defa direkt gözlemlenmesiyle sonuçlandı.” denildi.

BİR ATOMUN BİRİNCİ SEFER X-IŞINI İMGESİ ÇEKİLDİ

Şimdi ise Nature mecmuasında yayınlanan yeni bir makaleye nazaran Ohio Üniversitesi, Argonne Ulusal Laboratuarı ve Illinois-Chicago Üniversitesi’nden bilim insanlarının katkılarıyla tek bir atomun birinci X-ışını çekildi.

Ohio Üniversitesi ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda fizikçi olan ortak muharrir Saw-Wai Hla, “Atomlar taramalı prob mikroskopları ile rutin olarak görüntülenebilir, fakat X-ışınları olmadan neyden yapıldıkları söylenemez.

Artık her seferinde bir atom olmak üzere belli bir atomun cinsini tam olarak tespit edebiliyoruz ve birebir anda kimyasal durumunu ölçebiliyoruz. Bunu yapabildiğimizde, materyalleri tek bir atomun sonuncu sonuna kadar izleyebiliriz. Bunun etraf ve tıp bilimleri üzerinde büyük bir tesiri olacaktır.” dedi.


İKİ ATOM ORTASINDAKİ ÖZELLİKLERE DEĞİNİLDİ

Bilim insanları X-ışınları numuneye çarparak çekirdek elektronlarını uyardı ve bunlar da dedektör ucuna tünel açtı. Çekirdek elektronların foto emiliminin, bir materyaldeki atomların tipini tanımlamak için bir tıp temel parmak izi vazifesi gördüğü belirtildi.

Ekip, metotlarını Argonne’un Gelişmiş Foton Kaynağındaki XTIP ışın sınırında bir demir atomu ve bir terbiyum atomu (konak misyonu gören supramoleküllere yerleştirilmiş) kullanarak test etti.

Bilim insanları “Tek tek atomların kimyasal durumlarını da tespit ettik. Bir demir atomunun ve bir terbiyum atomunun ilgili moleküler konakçıların içindeki kimyasal durumlarını karşılaştırarak, ender toprak metali olan terbiyum atomunun epeyce izole olduğunu ve kimyasal durumunu değiştirmediğini, demir atomunun ise etrafıyla güçlü bir halde etkileşime girdiğini bulduk.” diye açıklama yaptı.

Ayrıca, grubun ayrıyeten bir materyal yüzeyindeki tek bir molekülün orbitalinin yönelimini tespit etmelerini sağlayacak X-ışını uyarımlı rezonans tünelleme (X-ERT) ismi verilen öteki bir teknik geliştirdiği belirtildi.

NASIL GÖRÜNTÜLENDİĞİNİ AÇIKLADILAR

Hla, fizikçilerin artık atomları tarama problu mikroskoplarla rutin olarak görüntüleyebildiğini belirtti. Bunların, çok keskin bir ucu bir yüzeyin üzerinde gezdirerek ve uçtan okunan bir sinyalden yüzeyin manzarasını oluşturarak çalıştığını ve ses çalmak için bir plak üzerindeki olukları okuyan bir pikaba benzediğini söyledi.

Bu tekniklerden birincisi olan taramalı tünelleme mikroskopisi (STM), 1981 yılında IBM araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir ve STM kuantum mekaniksel tünelleme tesirlerine dayanır.

Mikroskobun ucunun bir yüzey üzerinde tarandıkça, elektronlar uçtan yüzeye hakikat tünel açtığı, daha sonra tünelleme akımı ölçtüğü ve bir imaja dönüştürdüğü belirtildi.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bilim alanında ihtilal: Atomun şimdiye kadarki en net imajını yakaladılar!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin