CHP’de değişim isteyenin kendi koltuğu değişti!İşte Kılıçdaroğlu’nun ‘değişim’ tasfiyeleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Haber7 – ÖZEL

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’na isyan sessiz ve derinden büyüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun “Her alanda, her ortamda değişim” tabiriyle düğmesine bastığı süreç, Gürsel Tekin, Tanju Özcan, Yılmaz Özdil üzere isimlerin Kılıçdaroğlu’nun vazifesi bırakması gerektiği tarafındaki telaffuzlarıyla kar topu üzere büyüyor. Şimdi parti kurmaylarından yüksek dozajlı olarak dillendirilmeyen değişim süreci, Kılıçdaroğlu’nun 13 yılda gerçekleştirdiği keskin tasfiyeleri gündeme getirdi.

2010’dan beri CHP’yi yöneten Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren, partide değişim isteyen, istifa etmesi gerektiğini söyleyen, başarısız olduğunu ima eden onlarca kıymetli isim teker teker diskalifiye edildi. Kılıçdaroğlu’ndan değişim isteyenlerin kendilerinin vazifesi değişti. Kılıçdaroğlu’nun 13 yıllık CHP liderliği periyodunda Önder Sav’dan Süheyl Batum’a, Hakkı Süha Okay’dan Emine Ülker Tarhan’a, Mehmet Sevigen’den Yılmaz Ateş’e, Birgül Ayman Güler’den Onur Öymen’e geniş yelpazede devasa bir “değişim” ve tasfiye süreci yaşandı.

  • GEÇMİŞİ HATIRLATAN MESAJ

    Son düzlemdeki değişim taleplerine karşı CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan’ın, “Sayın Kılıçdaroğlu, CHP tarihinde en güçlü ve en kıymetli değişimi yapan başkanların başında geliyor. Bundan sonra da partide bir değişim ve dönüşüm olacaksa, bu Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na karşın değil, onunla birlikte ve onun önderliğinde olacaktır” kelamları, adeta geçmişteki tasfiyeli değişimlere işaret ediyor.

HABER7 olarak; Kılıçdaroğlu’nun CHP’de estirdiği “değişim” rüzgarları ile kendisine baş kaldıranları nasıl tasfiye ettiğini derledik…

İşte CHP’deki 13 yıllık değişim-tasfiye serüveni:

HER ŞEY ‘KASET’LE BAŞLADI

Deniz Baykal’ın zina kasetinin internette yayınlanmasının akabinde istifasıyla başlayan yeni periyotta, Kemal Kılıçdaroğlu ipleri ele geçirdi.

Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010 tarihinde 33. CHP Olağan Kurultayı’nda genel lider oldu.

İLK TIRPAN PM’DE

Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa seçildiği CHP kurultayının ikinci gününde birinci tasfiye Parti Meclisi’nde gerçekleştirildi. Baykal devrinde MYK’da olan 18 üyeden 15’i liste dışı kaldı.

Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki CHP’nin yeni idaresinin Önder Sav ve Gürsel Tekin tarafından şekillendirdiği belirtildi.

SAV SALTANATI BU TÜRLÜ “DEĞİŞTİ”

CHP’de 37 yıl boyunca kesintisiz milletvekilliği yapan parti Genel Sekreteri Önder Sav, 3 Kasım 2010 tarihinde yaptığı açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “CHP şimdiye kadar yaşamadığı bir Genel Lider tasallutu ile yürütülüyor.” dedi. Bu kelamlar sonun başlangıcı oldu.

Kılıçdaroğlu, yarım asra yakın müddette partinin adeta demirbaşı olan Başkan Sav’ı iki kademeli planla tasfiye etti. Kasım 2010 tarihinde Sav’ı genel sekreterlik misyonundan alan Kılıçdaroğlu, bu icraatını “Partideki dehşet imparatorluğunu yıktık” formunda açıkladı.

Kılıçdaroğlu, Sav’a yine milletvekilliği yolunu da kapatarak tasfiye operasyonunu tamamladı.

12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen milletvekili genel seçimlerinde Sav’ın takımı büsbütün silindi. Kılıçdaroğlu, 80 kişilik Parti Meclisi üyelerinden Sav’a yakın 48 kişiyi milletvekili adayı yapmadı.

ELENEN ELENENE

Önder Sav’a yakınlığıyla bilinen Küme Başkanvekili Kemal Anadol, eski Genel Lider Yardımcısı Hakkı Suha Okay ve eski İstanbul Vilayet Lideri Berhan Şimşek listelere alınmadı.

Dönemin genel lider yardımcıları Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Mustafa Özyürek, Cevdet Selvi üzere isimler liste dışı kaldı.

Eski yöneticilerden Mehmet Sevigen, Algan Hacaloğlu ve Fuat Çay yeni devirde yer almadı.

Eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner listeye giremedi.

GELEN DE GİTTİ

CHP’nin Genel Sekreteri Lider Sav, 9 Kasım 2010 tarihinde misyonunu Süheyl Batum‘a devretti. Kılıçdaroğlu 11 Aralık 2014 tarihinde Batum’un da partiden ihraç edilmesini sağladı.

Batum’un, “Herkese nazaran siyaset geliştirerek halk oy vermez. Bir dik duruşun, bir politikan olur. O politikana nazaran gelişmeleri şekillendirirsin. ‘Herkesin gönlü olsun da oy alalım, iktidara gelelim’ anlayışı ile iktidara gelen bir parti görülmemiştir. Rüzgarın önünde savrulmamak gerekir” formundaki tenkitlerinin akabinde evvel vazifesi sonra parti üyeliği kendisinden alındı.

ELEŞTİREN YANDI

Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, 15 Aralık 2014 tarihinde, “Her ne kadar parti idaremiz inkar etse de 30 Mart seçimlerinde bir ittifak yaptı, cemaatle ittifak yaptı.” dedi. Kılıçdaroğlu’nun direktifiyle CHP Yüksek Disiplin Şurası, Birgül Ayman Güler’in partiden ihracına karar verdi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nu amaç alan açıklamaları nedeniyle iki defa ‘kesin ihraç‘ talebiyle disiplin heyetine sevk edilmişti.

Eski CHP Genel Lider Yardımcısı Yılmaz Ateş, “Genel Lider yardımcısı olarak içinde yer aldığım idare çabayı göze alamadı, terör örgütüne (FETÖ) teslim oldu” dedi. Ateş, tekrar Kılıçdaroğlu’nun isteğiyle 20 Kasım 2019 tarihinde CHP Ankara Vilayet Disiplin Heyeti kararıyla partisinden ihraç edildi.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan misyonu bırakmasını isteyen milletvekillerinden Emine Ülker Tarhan, partisinden istifa etti.

Kılıçdaroğlu’nun tırpanladığı birtakım CHP milletvekilleri şöyle listelendi:

24 DEVİR MİLLETVEKİLLERİ:

Osman Loğoğlu, Ümit Özgümüş, Emine Ülker Tarhan, Metin Lütfi Baydar, Adnan Keskin, Süheyl Batum, Ali Serindağ, Osman Korutürk, Müslüm Sarı, Kadir Gökmen Öğüt, Umut Oran, Süleyman Çelebi, Ali Özgündüz, İstek Türkmen, Mehmet Ali Susam, Rahmi Aşkın Türel, Turgut Dibek, Dilek Akagün Yılmaz.

23 DEVİR MİLLETVEKİLLERİ:

Tacidar Seyhan, Hakkın Süha Okay, Hüseyin Tayfun İçli, Algan Hacaloğlu, Ahmet Tan, Necla Arat, Mustafa Özyürek, Çetin Soysal, Esfender Korkmaz, Güldal Mumcu, Şahin Mengi, Ali İstek Öztürk, İsa Gök, Ali İhsan Köktürk.

22 DEVİR MİLLETVEKİLLERİ:

Yılmaz Ateş, Eşref Fazilet, Ayşe Gülsün Bilgehan, Ensar Öğüt, Cevdet Selvi, Zülfü Livaneli, Onur Öymen, Hasan Fehmi Güneş, Şükrü Elekdağ, Mehmet Sevigen, Berhan Şimşek, Bihlun Tamaylıgil, Kemal Anadol, Canan Arıtman, Oğuz Oyan, İzzet Çetin, Atilla Kart, Muharrem İnce.

KÖKTEN CHP’LİLER KAPI DIŞINDA

“Kökten CHP’li” olarak bilinen Akif Hamzaçebi ve adaylık başvurusu yapmayan Gürsel Tekin yeni devirde listelere giremedi. CHP’de Ankara Milletvekilleri Levent Gök, aday olmayan Haluk Koç, Yıldırım Kaya, Servet Ünsal ve Nihat Yeşil listelerde yer almadı. Mavi Vatan doktrinine karşı çıkan, PKK destekçisi İsveç’in NATO üyeliğine dayanak veren, Karabağ ve Libya’da faal rol üstlenen Türkiye’ye ağır ithamlar yönelten İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz yeni devirde liste dışına itildi. İzmir Miletvekilleri Tacettin Bayır, eski DİSK Lideri Kani Beko, Özcan Purçu, Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır aday gösterilmedi.

Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak “icrada görev” beklentisiyle aday olmadı. Aydın Özer, Rafet Zeybek aday listelerinde yer bulamadı. Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Yüksel Özkan, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gaziantep Milletvekilleri İrfan Kaplan, Bayram Yılmazkaya, Giresun Milletvekil Necati Tığlı listeye eklenmedi.

Muğla Milletvekillerinin 4’ü de liste dışı kaldı. Adaylık başvurusu yapmayan Tekirdağ Miletvekili Candan Yüceer listede yer almadı.


Kani Beko

CHP’de “eski Ulusal Görüşçü” olarak barındırılan Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu vekil yapılmadı.

 

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’de değişim isteyenin kendi koltuğu değişti!İşte Kılıçdaroğlu’nun ‘değişim’ tasfiyeleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin