Çorum’da ‘Camiyi yol için yıktılar’ palavrası çürütüldü! Belediyeden açıklama geldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çorum Belediyesi’nin Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi üzerinde yer alan Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfı’na ilişkin “Galibi Vakfı Külliyesi ve İbadethanesi” ismiyle bilinen ve imar değişikliği sonrası yol genişletme çalışmaları nedeniyle yol ortasında kalan yapıyı yıkma çalışmalarının akabinde kimi çevreler tarafından yapılan, “AK Partili belediye tarafından cami yıkılıyor” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

Çorum Belediyesi tarafından yıkımına başlanan Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfı’na ilişkin kaçak yapı ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da ilgili ibadethane hakkında görüşüne yer verildi.

“DİYANET İŞLERİ BAKANLIĞI’NDA CAMİ OLARAK GÖZÜKMEMEKTEDİR”

Çorum Vilayet Müftüsü Muharrem Biçer tarafından Belediye Başkanlığı’na gönderilen yazı şu formda:

“İlimiz Kunduzhan Mahallesi’nde bulunan ve Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfı’na ilişkin olan, Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi üzerinde bulunan, imar planında “yol”a isabet eden yapının ilgi yazınız ile Diyanet’e bağlı bir cami vasfında olup olmadığının bildirilmesini talep etmektesiniz. Anılan yerde belirtilen yapının Diyanet İşleri Başkanlığımız kayıtlarında rastgele bir kaydı bulunmadığından cami olarak gözükmemektedir. Bilgilerinize arz ederim.”YIKIM KARARI MUTLAKLAŞMIŞ MAHKEME KARARI İLE ALINDI

“Yol yapmak için camiyi yıktılar” algısını yayarak kimi muhalif haber sitelerinde ve toplumsal medyada dolaşan haberler sonrası Çorum Belediyesi bir açıklama daha yaparak, yıkım kararının katılaşmış mahkeme kararı ile alındığını belirtti.

ÇORUM BELEDİYESİ YIKIM KARARINI AÇIKLADI

Çorum Belediyesi vakfa ilişkin kaçak yapı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi içerisinde kalan kaçak yapının Çorum Belediye Meclisinin 6 Temmuz 2006 tarih ve 19 sayılı kararı ile kabul edilen imar planında Çöplü Mahallesi’nde ilgili parselleri kapsayan alanın yol olarak işaretlendiği belirtildi. Vakıf tarafından ilgili imar planı katılaştıktan sonra 2011 yılında kelam konusu parseller üzerine türbe ve külliye inşa edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Plana husus bölgede işaretli yolun açılması için belediyemizce kamulaştırma süreçlerinin başlaması üzerine vakıf, planın ve uygulamanın iptali için çeşitli davalar açmıştır” denildi.

Çorum Belediyesi’nden yapılan açıklamanın tamamı şu biçimde;

Konuya ait hukuksal süreç aşağıdaki biçimdedir.

1- Yönetim Mahkemesi 2018/365 Temel 2019/208 Karar

2 Haziran 2014 tarih ve 36 sayılı meclis kararı ile 21 Temmuz 2014 tarih ve 57 sayılı Encümen kararının iptali istenilmiştir.

İdare Mahkemesi davanın reddine karar vermiş, Bölge Yönetim Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi 2019/822 temel 2020/340 karar sayılı ilamı ile imar planının hukuka uygun olduğuna lakin imar uygulamasının hukuka karşıt olduğuna karar vermiştir. Karar Başkanlık oluru ile kesinleştirilmiştir.

2- Yönetim Mahkemesi 2020/185 Temel 2020/553 Karar

Söz konusu parselleri kapsayacak formda hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişikliğine ait 06 Haziran 2019 tarih ve 140 sayılı meclis kararının iptali için açılmıştır. Yönetim Mahkemesi davanın reddine karar vermiş, istinaf tarafından karar hukuka uygun bulunmuştur.

3- Yönetim Mahkemesi 2021/585 Temel 2022/217 Karar

5 Kasım 2020 tarih ve 1255 sayılı encümen kararının iptali için dava açılmış, mahkeme davanın reddine karar vermiştir.

4- Yönetim Mahkemesi 2021/587 Temel 2022/218 Karar

Söz konusu parsellerin kamulaştırılmasına ait alınan 18 Mart 2021 tarih ve 450 Karar sayılı Encümen kararının iptali için açılmıştır. Mahkeme davanın reddine karar vermiş, karara itiraz edilmeksizin katılaşmıştır.

5- Çorum 4. Asliye Hukuk Mahkemesi 2022/409 Temel 2023/67 Karar

Bu alanda yapılan imar uygulaması sonucunda Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfına ilişkin taşınmaz (arza karşılık olmak üzere) yerine yakın parselden yer verilmiştir. Belirtilen parseller üzerinde bulunan muhdesatın bedelinin tespiti için açılan iş bu evrakta Mahkemece bedel tespiti yapılmış ve belirlenen bedel Vakıf ismine depo edilmiştir. Verilen karara karşı davalı Vakıf istinaf kanun yoluna müracaat yapmış olup Samsun Bölge İstinaf Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi 2023/977 Temel 2023/1208 karar sayılı ilamı ile kararı onamıştır.

6- Çorum İcra Dairesinin 2023/5920 Temel Sayılı Dosyası

Çorum 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2022/409 Temel 2023/67 karar sayılı ilamı ile taşınmazın tahliyesi için Kamulaştırma Kanunun 20. Unsuruna nazaran tahliye buyruğunun gönderilmesi talepli icra belgesi açılmıştır. İcra Dairesi taşınmazın tahliyesi için 04 Nisan 2023 tarihinde tahliye için gitmiş ve taşınmazın taraflarca boşaltılması için mühlet verilmiştir. Mühlet sonunda taşınmazın tahliyesi Vakıf tarafından yapılmadığı için İcra Dairesi 30 Mayıs 2023 (bugün) tarihinde icrai olarak tahliye süreçlerine başlamıştır.“TÜRBE İDDİASI” DA YALANLANDI

Çorum Belediye takımları kaçak yapılan Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi’nin yıkımına başladı. Yıkıma ibadethanenin bitişindeki küçük binalardan başlayan gruplara kimi şahıslar reaksiyon gösterdi. Bu şahıslar, ibadethane kısmının bitişiğinde Horasan erenlerinden Danişment Gazi askerlerinden Aziz Sultan Hazretlerinin Türbesi olduğunu sav etti. Belediye yetkilileri ise Anıtlar Yüksek Konseyi incelemesinde türbenin boş olduğunun tespit edildiğini belirtti.

CHP MİLLETVEKİLİNDEN KAÇAK YAPI ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU

CHP milletvekili Mehmet Tahtasız’ın, “CHP iktidar olursa mescitleri yıkacak’ diyorlar. Bunu da her yerde dillendire dillendire vatandaşın başını karıştırıyorlar. Lakin sahip çıkan biziz, yıkan onlar.” diyerek mahkeme kararı olmasına karşın cami olarak bile gözükmeyen yapı için sarf ettiği kelamlar reaksiyon çekti. 

Çamlıca, Taksim, Levent’e dev mescitleri dikmek için vermediği çaba kalmayan, Ayasofya’nın yine cami olarak açılmasına vesile olan bir başkanın ve partisinin cami yıkmakla suçlanması ise toplumsal medyada bile inandırıcı bulunmadı.

 

 

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çorum’da ‘Camiyi yol için yıktılar’ palavrası çürütüldü! Belediyeden açıklama geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin