Erdoğan’la görüşme sonrası Stoltenberg tarih verdi: Mutabık kaldık

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i kabul etti. Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleşen kabul yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmenin akabinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, “Türkiye son derece kıymetli ve kıymetli bir NATO müttefikidir ve ittifaka kritik katkılar sağlamaktadır. Bu katkılar son olarak Kosova’daki barışı muhafaza misyonuna sağlanan birlikleri de kapsamaktadır. Bu katkılar hali hazırda tansiyonların yükseldiği durumda son derece ehemmiyet arz etmektedir. Türkiye’ye Kuzey Kosova’ya katkıda bulunduğu ve birlikler gönderdiği için teşekkür ediyorum. Türkiye tıpkı vakitte, Irak’ın kuvvetlerinin NATO kapsamındaki eğitimlerine de takviye sağlamaktadır. Evvelce tanımlanmış kuvvetlerinin NATO’nun Macaristan’daki çok uluslu muharebe kümesine tanımlamıştır. Türkiye tıpkı vakitte Ukrayna’ya da güçlü takviye vermektedir. Bunun tıpkı vakitte Karadeniz’deki tahıl teşebbüsündeki liderliğini de kapsamaktadır. Buraya birkaç ay evvel müthiş yıkıma neden olan sarsıntıya yönelik dayanışmamı göstermek için de gelmiştim. Bu vakitten bu yana, NATO zelzeleye yönelik müdahalelere büyük katkı sağlamıştır ki, bu binlerce beşere süreksiz barınak sağlanmasını da kapsamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la olan görüşmemde kendisini tekrar seçilmesinden ötürü tebrik ettim. Yüksek iştirakten ötürü Türk milletine de takdir ve hürmetlerimi sundum” dedi. 

“İSVEÇ KAYDA PAHA VE SOMUT ADIMLAR ATMIŞTIR”

Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben, NATO’nun önümüzdeki ay yapılacak doruğunda gündeme alınacak mevzular üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. NATO’nun Ukrayna’ya güçlü takviyesine, caydırıcılık ve savunmamızı daha da güçlendirmek için atılması gereken adımları, Kosova’daki varlığımızın ehemmiyetini ve tabi ki de terörizmin tüm form ve tezahürleriyle olan uğraşımızı ele aldık. Birebir vakitte İsveç’in NATO üyeliğine yönelik sürecini de ele aldık. Türkiye’nin legal güvenlik telaşları vardır. Hiçbir müttefik daha fazla terörist atağa maruz kalmamıştır. İsveç, kayda kıymet ve somut adımlar atmıştır. Türkiye’nin telaşlarını karşılamak istemektedir. Ki bunlar İsveç anayasasının değiştirilmesini, silah ambargosunun sonlandırılmasını, PKK dahil terörizmle çabada iş birliğini artırılmasını kapsamaktadır. Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde terörizmle çaba yasasında değerli değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Münasebetiyle İsveç, taahhütlerini tamamlamıştır. Tıpkı vakitte Türkiye’ye, NATO’ya karşı İsveç’te yapılan şovları görmenin zorluklar yarattığını biliyorum” diye konuştu. 

“NATO’YA ÜYELİK İSVEÇ’İ DAHA GÜÇLÜ YAPACAKTIR”

Stoltenberg, “Açıkça söylüyorum. Toplanma ve tabir özgürlüğü demokratik toplumlarımızın temel pahaları ortasındadır ve korunmalı ve gözetilmelidirler. Bununla birlikte, bahse bahis şovların niçin yapıldığını da hatırlamamız gerekmektedir. Bu şovları organize edenler İsveç’in NATO’ya katılmasına mahzur olmaya çalışmaktadır. Tıpkı vakitte İsveç’in Türkiye’yle yaptığı terörizmle çaba iş birliğini de baltalamak istemektedirler. Birebir vakitte NATO’yu zayıflatmaktadırlar. Onlara başarmaları için müsaade vermemeliyiz. Türkiye, Finlandiya ve İsveç, geçtiğimiz sene yapılan NATO Madrid Doruğu’nda Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin yolunu açan üçlü bir muahede imzalamışlardır. Bu muahede uyarınca kurulan daimi müşterek sistemin bilhassa terörizmle gayrette değerli bir rolü vardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bugün yaptığımız görüşmede daimi müşterek düzeneğin müteakip toplantısının 12 Haziran haftasında tekrardan toplanması üzerine mutabık kaldık. NATO’ya üyelik İsveç’i daha güçlü yapacaktır, tıpkı vakitte NATO’yu ve Türkiye’yi de daha güçlü yapacaktır. Hasebiyle İsveç’in NATO’ya üyelik iştirak sürecinin bir an evvel tamamlanmasını görmeyi dilek ediyorum” tabirlerini kullandı. 

“İSVEÇ, FİNLANDİYA VE TÜRKİYE ARTIK ÇOK DAHA YAKIN BİR HALDE ÇALIŞIYORLAR”

12 Haziran’daki toplantıya İsveç’in  NATO üyesi olarak katılıp katılmayacağı sorusuna Stoltenberg, “Bence bunun çoktan vakti geldi. Tüm müttefikler bildiğiniz üzere geçtiğimiz sene Madrid’de kritik kararlar aldı. Türkiye de bu kararlara katılarak İsveç’i ve Finlandiya’yı üyeliğe davet etti. Bundan beri Finlandiya bildiğiniz üzere ittifaka üye oldu. İsveç ise NATO’ya çok daha yaklaştı. Bunun yanı sıra İsveç Madrid Doruğu’nda alınan kararlar gereği epeyce kıymetli öbür kararlar da aldı. Biliyorsunuz, bir daimi işbirliği sistemi kuruldu. Bunun dışında İsveç’in silah ihracatında artık çok daha rahat bir rejim uyguladığını görüyoruz. İsveç tıpkı vakitte anayasasını değiştirdi, Türkiye’ye yönelik ambargolarını kaldırdı münasebetiyle artık gelinen noktada İsveç’ten Türkiye’ye bir silah ihracatı yapılması rastgele bir müttefike yapılan ihracattan hiçbir farksız bir süreç halini aldı. Hasebiyle İsveç, Finlandiya ve Türkiye artık çok daha yakın bir halde çalışıyorlar. Bu da bizi keyifli ediyor” dedi.  

“700 ASKERİN BÖLGEYE İNTİKALİ SÜRECİNDEYİZ”

Kosova’da Türk askerlerini ve NATO askerlerini nasıl bir sürecin beklediği sorusuna da Stoltenberg, “Kosova’da son olanlar artan tansiyonları ve maalesef NATO askerlerini taarruzları da kapsamaktadır. Büsbütün provoke edilmeksizin gerçekleştirilen hücumlar maalesef KFOR askerlerini ve barışı tehlikeye atmaktadır. KFOR ve NATO ilgili tüm NATO ve Birleşmiş Milletler Güvenlik kurulu kararları uyarınca tarafsız bir biçimde ve Kosova’nın tüm vatandaşlarını koruyacak biçimde faaliyetlerine devam edecektir. Türkiye’nin Kosova’daki NATO varlığına ek birliklerle katkıda bulunması kararından ötürü müteşekkirim. Hali hazırda NATO’nun operasyonel rezervlerinden 700 askerin bölgeye intikali sürecindeyiz ve Türkiye bu sürece liderlik etmektedir. Misyonumuzu yerine getirebilmek ismine aldığımız bu ihtiyati önlemleri gerektiğinde değerlendirmeyi sürdüreceğiz. Hem Priştine hem Belgrad sorumlu davranışa davet ediyoruz ve sürecin tırmanmasının durması ve sakinleşmesi için üzerlerine düşen adımları atmalarını bekliyoruz. Hali hazırda barışa ulaşmak için tek seçenek olarak gördüğümüz AB kolaylaştırıcılığındaki diyaloga da angajmanlarını sürdürmelerini istek ediyoruz” diye konuştu.  

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan’la görüşme sonrası Stoltenberg tarih verdi: Mutabık kaldık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin