Erzurum provokasyonunda büyük şüphe! CHP’nin başına İmamoğlu’nu geçirme operasyonu mu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

   Haber7-Özel

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na yönelik ‘taşlı saldırı’ provokasyonu yaşandı. Esnaf ziyareti diyerek yasadışı miting yapmaya kalkışan İmamoğlu’nun topladığı taraftar kümesi, protesto düzenleyen öbür bir kümeye taşlı taarruz gerçekleştirdi. Hücuma karşılık veren protestocu küme ile CHP’li küme ortasında yaşanan tansiyon polisin müdahalesiyle kısa müddette denetim altına alındı. Arbede sırasında CHP’li İmamoğlu, Erzurum Valiliği ile Erzurum Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Sekmen’i amaç gösterdi. Sonrasında çıkan kamera kayıtlarında taşlı provokasyonu CHP’li kümenin başlattığı ortaya çıktı.

İMAMOĞLU’NUN GENEL BAŞKANLIĞI İÇİN OPERASYON MU?
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye tarihinin en büyük mitingini  gerçekleştirdiği saatlerde İmamoğlu tarafında bugüne kadar yaşanmamış bir provokasyon yaşanması dikkat çekti. 14 Mayıs seçimlerine kadar birçok seçim sürecini yakından takip eden deneyimli gazeteciler Haber7‘ye yaptığı değerlendirmede yaşanan olaylar için ‘Küresel güçler’ vurgusu yaparak ‘İmamoğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’ için bir operasyon yapıldığını belirtti.

İmamoğlu provokasyonuna ait açıklamalarda bulunan Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, “Bazı güçler 2 yıl içerisinde tekrar Türkiye’yi seçime zorlayıp, temel o vakit İmamoğlu’nun önünü açacak bir yol haritası belirlemeye çalışıyor” derken, Milat Gazetesi Genel Yayın Direktörü Serdar Arseven ise “Uzun müddettir gündemden düşmüş olan Ekrem İmamoğlu, kimi mihraklar tarafından çıkarılan Erzurum tantanasıyla bir konum almaya çalıştı.” yorumunda bulundu. Mevzuya ait Gazeteci Cengiz Alçayır ise “Zaten etrafı de söylüyor bunu; Kılıçdaroğlu seçimleri kaybedecek, İmamoğlu da seçim sürecinde Anadolu’da gezdiği için yıldızını parlatacak ve kendisini genel başkanlığa hazırlıyor” dedi.

İşte Haber7’ye yapılan o açıklamalar;

PROVOKASYON OLUŞTURMAK İÇİN KURALLARI ÇİĞNEDİ

Erzurum’da yaşanan olaylara ait Ekrem İmamoğlu’nun olağan kurallara nazaran hareket etmediğinin altını çizen Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, “Normalde YSK’ya miting yapılacak yerlerle ilgili olarak müracaat ediliyor, müsaade veriliyor ve ona nazaran yer belirlenmesi kelam konusu oluyor. Burada şuurlu bir biçimde orada bir provokasyon ortamı oluşturulmak için bu kuralları da çiğneyerek, bunu da sadece güvenlik güçlerini töhmet altında bırakacak halde yapıyor. Vali’yi, Emniyet Müdürü’nü aslında yaptığı açıklamalara, suçlamalara da baktığımızda tipik bir Ekrem İmamoğlu davranışı karşımıza çıkıyor.” dedi.

İmamoğlu’nun daha evvel de öbür yerlerde yeniden valiyle, emniyet müdürüyle didişen, onlara hakaret eden bir kadro haller sergilediğini belirten Acet “Tabi artık bir de İstanbul’da AK Parti büyük bir gövde gösterisi yaptı. 2 milyona yakın insanın katıldığı bir miting. Ben biraz o mitingi gölgelemek ismine provokatif aksiyonların yapıldığını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

İmamoğlu’nun Erzurum’daki olayları bir provokasyon aracı olarak kullandığını ve buradan bir mağduriyet algısı oluşturmaya çalıştığını tabir eden Acet, İmamoğlu’nun tek başına gerçekleştirdiği mitinglere dikkat çekti. Acet, “Ondan diğer tek başına miting yapan kimse yok. Çoğunlukla Kılıçdaroğlu bile yanına birini götürerek konuşuyor. Akşener misal formda. Onların partileri var. Fakat İmamoğlu yaptığı mitinglerin birçoklarını tek başına yapıyor. Bir ‘One men show’ üslubunda yapıyor.” biçiminde konuştu. 

2 YIL SONRASINA HAZIRLIK YAPILIYOR

Bazı güçlerin Türkiye’yi 2 yıl içerisinde tekrar seçime zorlama planı yaptığını belirten Acet, Erzurum provokasyonunun o güne hazırlık olduğunu söz ederek şu kelamları sarf etti;

Bazı güçler 2 yıl içerisinde tekrar Türkiye’yi seçime zorlayıp, temel o vakit İmamoğlu’nun önünü açacak bir yol haritası belirlemeye çalışıyor. Burada da tek başına yaptığı mitingler aslında kendisinin bu manada da bir gayesinin olduğunu ortaya koyuyor. Olağanda aday Kılıçdaroğlu, İmamoğlu değil. Sorulması gereken sorulardan biri İmamoğlu neden tek başına mitingleri yapıyor. Çok açık biçimde biraz aday olamamanın verdiği bir hırçınlık durumu kelam konusu. Bir taraftan da İstanbul’u atlama taşı olarak gördüğü, asıl siyasi maksatlarından vazgeçmediğini gösteriyor. Bunun için de provokasyon dahil her türlü tekniğe başvurabileceğini gösteriyor. 

ARSEVEN: İÇ ÇEKİŞMELER CHP’NİN BİR GERÇEĞİDİR

Milat Gazetesi Genel Yayın Direktörü Serdar Arseven, CHP’de geçmişten bugüne kadar iç çekişmelerin var olduğunu lisana getirdi. 

“İç çekişmeler CHP’nin bir gerçeğidir.” diyen Gazeteci Müellif Serdar Arseven, “Ben 40 yıllık gazetecilik hayatım boyunca siyaseti yakından takip ettim ve bu mühlet içerisinde çekişmeleri ve hengameleri gördüm. Bunlardan en belirgini Bülent Ecevit ile İsmet İnönü ortasındaki liderlik çabasıydı. Daha sonra Deniz Baykal ile Bülent Ecevit ortasındaki liderlik çabası oldu. Daha sonra bünyede liderlik tartışmaları oldu. Erdal İnönü mü, Aydın İtimat Gürkan mı, Deniz Baykal mı topluluğun başkanıdır? Daima bu tartışmalar oldu. Akabinde Mustafa Sarıgül ile Deniz Baykal’ın hengameleri meşhur. Ben de o kongreyi izlerken tribünlerden atılan bir sandalye benim başıma isabet etmiş ve başım baştan başa yarılmıştı. Kanlı kongreler olmuştu. Daima olarak iç çekişmelerle kendileri de huzur bulmamıştır, millete de huzur vermemiştir.” diye konuştu.

KUMPAS SİYASETİ

CHP’de daima bir hengamenin olduğunu belirten Arseven, “Liderlik uğraşı daima hengameli ve kasetli olmuştur. Daima olarak kumpas siyaseti kelam konusu olmuştur. Bunu nereden anlıyoruz? Kendi içlerindeki Muharrem İnce, ‘CHP içerisinde para işlerine de bulaşan bir çete var’ demişti.” tabirinde bulundu. 

İMAMOĞLU, ERZURUM TANTANASIYLA DURUM ALMAYA ÇALIŞIYOR

“Canan Kaftancıoğlu ile Ekrem İmamoğlu ortasındaki çekişmeleri biliyoruz. Vakit zaman atıştılar, vakit zaman yarıştılar.” diyen Arseven, Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki periyotta yolun sonuna geldiğini kaydetti. İmamoğlu’nun kendisini daima göstermeye çalıştığını belirten Arseven, şu sözlerde bulundu:

“Önümüzdeki süreçte her ne olursa olsun Kemal Kılıçdaroğlu için yolun sonu görünüyor. Seçim sonuçları nasıl yansırsa yansısın CHP içerisinde bir liderlik gayretine sahne olacak. Bunun için taraflar durumlarını almaya çalışıyor. Uzun müddettir gündemden düşmüş olan Ekrem İmamoğlu, birtakım mihraklar tarafından çıkarılan Erzurum tantanasıyla bir konum almaya çalıştı. Ve CHP’li seçmene şunu göstermeye çalışıyor; ‘Aslında en çok çalışan, en fazla çaba gösteren benim. Bu iş için liderliğe layık olan benim.’ diyor.”

YARIN BİR GÜN KILIÇDAROĞLU İÇİN “KÜLLİYE’NİN ADAMI” DİYEBİLİRLER

CHP başkanının kaybetmesi halinde Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce’ye denildiği üzere ‘Külliye’nin adamı’ denilebileceğini kaydeden Arseven şu sözlerde bulundu:

“CHP’de tesirli olan sanatçı, toplumsal medya fenomeni olan çevreler de şöyle bir sorgulama içerisindeler; ‘Niye Kılıçdaroğlu kendi adaylığını dayattı tekrar de. Akşener, Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ı istiyordu. Kılıçdaroğlu kendi ikbali için onların önünü kesti. Ya Kılıçdaroğlu seçimi kaybederse.’ Hatta Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’a çalışmakla suçlayacaklar. Zira Muharrem İnce için yaptılar bunu. ‘Külliye’nin adamı’ demediler mi? Yarın bir gün Kılıçdaroğlu için de birebir şeyi diyeceklerdir. Akşener de başlayacak ‘Ben demiştim’ diye. 

Hasebiyle İmamoğlu öne çıkacak. Erzurum üzerinden kendi siyasi geleceğini inşa etmeye çalıştı. Bunu çok yanlış yaptı. Zira altından kalkamayacağı büyük olaylara sebebiyet verebilir. Herkesin çok dikkatli olması gereken günlerden geçiyoruz. Lakin sonuçta sorumsuzca bir hareket. Korsan miting düzenleyemezsiniz. Ne esnafın nizamı kalır, ne kentin tertibi kalır, ne de emniyet önlemleri alınabilir. Ortaya provokatörler girebilir. 

İMAMOĞLU, GENEL BAŞKANLIK İÇİN SİYASİ HAREKETLER YAPIYOR

CHP’li İmamoğlu’nun CHP genel başkanlığına ve 2028’deki cumhurbaşkanlığına oynadığını vurgulayan Arseven, kelamlarını şöyle tamamladı:

“İmamoğlu, CHP genel başkanlığına ulaşmak, yahut 2028’de cumhurbaşkanı adayı olabilmek için hareketler yapıyor. Lakin bunlar da çok sırıtıyor. Biliyorsunuz, mahkeme kararından sonra Meral Akşener ile sarılmaları, sevinç gösterisi yapmaları, mağduru oynamaları hiçbir şeye yaramadı. İmamoğlu ile ilgili bir mağdur algısı oluşmadı. Zira yapay bir şeydi, tabi bir şey değildi, ayarlanmış bir şeydi. Burada İmamoğlu’nun bu taktiği siyasal olarak bir şey kazandırmaz. Seçimden sonra her ne olursa olsun, CHP içerisindeki iç çekişmelerle kamuoyu uzun müddet meşgul olacak. Bu çok makûs bir şey. Ana muhalefet partisinden beklenen ülkenin sıkıntılarına tahlil bulması, proje üretmesidir. Vatandaşımız da daima CHP içerisindeki kavgalarla uğraşmak istemiyor.”

İMAMOĞLU’NUN OLDUĞU YERDE HER TÜRLÜ TİYATRO OLUR

Konuya ait gazeteci Cengiz Alçayır ise Ekrem İmamoğlu’nun olduğu yerde her türlü tiyatro ve provokasyon olabileceğini belirtti. İmamoğlu’nun geçmişinde bunun üzere onlarca oyunun olduğunu tabir eden Alçayır, “Mesela küçük etekliyi bir anda kapatıp tesettürlü yapıpta, güya kendi taraflarındaymış üzere hükümeti eleştirttiklerini de biliyoruz. İmamoğlu’nun bu tip olayları çok var. Seyahat olaylarında da çok oldu bunlar. Ben o provokasyonun bir formda aydınlatılacağına inanıyorum. Esasen hususla ilgili belediye lideri da, valilikte gerekli açıklamayı yaptı.” dedi. 

KENDİSİNİ GENEL BAŞKANLIĞA HAZIRLIYOR

 İmamoğlu’nun belirlenen yerin dışında bir yerde miting yapmaya çalışmasının bu tiyatronun bir kesimi olduğunu söyleyen Alçayır, İmamoğlu’nun ajansla kurguladıklarını oyunu oynadığını belirtti. Alçayır, İmamoğlu’nun yakın etrafından aldığı bir bilgiyi paylaşarak “Zaten etrafı de söylüyor bunu; Kılıçdaroğlu seçimleri kaybedecek, İmamoğlu da seçim sürecinde Anadolu’da gezdiği için yıldızını parlatacak ve kendisini genel başkanlığa hazırlıyor diye lakin ben adım üzere eminim ki İmamoğlu’nun CHP’de siyaseti bitmiştir. Artık CHP’de siyaset yapma bahtı yoktur. Kılıçdaroğlu ister kazansın, ister kaybetsin, İmamoğlu artık CHP’de siyaset yapamaz. Zira bu vakte kadar Kılıçdaroğlu’nun önündeki en büyük ayak bağı oydu. Şu an mecburi formda ona hizmet ediyor üzere gözüküyor lakin Kılıçdaroğlu kaybederse sebebini ondan bilecek. Kazanırsa da onun üzere bir ayak bağı istemeyecek.” sözlerini kullandı. 

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erzurum provokasyonunda büyük şüphe! CHP’nin başına İmamoğlu’nu geçirme operasyonu mu?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin