Eti Alüminyum yeni haddehanede birinci eserleri 2025’te alacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cengiz Holding küme şirketlerinden Eti Alüminyum, bir yandan yeni tesis yatırımı yaparken öbür yandan da teknoloji yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarıyla, kesimde birincilere imza atmaya devam ediyor. Kısa bir mühlet evvel Konya Seydişehir’de yeni bir haddehane yatırımına başlayan şirket, sıcak ve soğuk hadde üreteceği yeni tesisi, 3 milyar liralık yatırımla hayata geçirecek.

Hammadde ithalatında dışa bağımlılığı azaltacak eserler üretmeye odaklandıklarını anlatan Eti Alüminyum Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Şirketimizin yarım asırlık deneyimine eklediğimiz teknoloji yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarıyla üretimimizi sürdürüyoruz. 82 bin tonluk alüminyum üretimiyle iç pazarın yüzde 10’unu karşılarken katma bedeli yüksek, yerli üretimle de her yıl 250 milyon dolarlık ithalatın önüne geçiyoruz. Yeni haddehane yatırımımızla bu sayısı 600 milyon dolara çıkartırken 285 bireye de ek istihdam sağlayacağız” diye konuştu. Türkiye’de son yıllarda alüminyum hadde eserleri ithalatının 170 bin tona ulaştığını kaydeden Arkan, şunları söyledi: “Bunun için yurt dışına ödenen döviz ölçüsü 600 milyon doları geçiyor. Biz bunun önüne geçmek; savunma sanayii üzere stratejik dallarda arz güvenliğini sağlarken, uçak gövdelerinde, zırh materyallerinin hammaddesi olarak ve gemi sanayisinde kullanılan alüminyum eserleri üretebilmek maksadıyla Seydişehir’de yeni bir haddehane yatırımına başladık. Bu haddehanede, şu anda bilhassa savunma sanayiinin çok gereksinimi olan 2,5 metrelik genişliğe sahip sıcak ve soğuk hadde eserleri üretmeyi planlıyoruz. 100 bin tonluk üretimle başlayacağız; lakin üretim kapasitemiz 200-250 bin tona çıkabilecek nitelikte olacak. Öte yandan Seydişehir tesisimizde bulunan alüminyum üretim tesisine eklenen ‘Öğütülmüş Alümina Ünitesi’yle, ülkemizde tamamı ithal edilen özel alüminayı birinci kere biz üreteceğiz. Türkiye’de, kendi çalışma arkadaşlarımız tarafından geliştirilen ve bu yılın üçüncü çeyreğinde üretime başlayacağımız özel alüminada yıllık 40 bin tonluk üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz.”

HER YIL 250 TON LİTYUMU GERİ KAZANACAK

Ar-Ge çalışmalarında değerli yollar kat ettiklerini anlatan Arkan, boksitin artık eserinden lityumu geri kazanmak için çalıştıklarını söyledi. Arkan, şöyle devam etti: “Lityum, bildiğiniz üzere elektrikli araçların bataryalarında kullanılan en kıymetli metallerden biri. Boksitten lityumu geri kazanma teşebbüsünü dünyada birinci kere biz yapıyoruz; bu nedenle 1 yıl evvel patent müracaatında bulunduk. Birinci üretim basamağını gerçekleştirdik ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne (MAM) gönderdik. Olumlu sonuç aldık ve pilot üretimlere başladık. Önümüzdeki yıl tam kapasite çalışmaya başlayacağız ve her yıl 250 tonluk lityumu artık eserden geri kazanacağız. Lityum dışında az toprak elementlerini kazanmak için de çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

HEDEF, YEŞİL ALÜMİNYUM

Eti Alüminyum’un tüm çalışmalarının sonucu olarak ‘yeşil alüminyum’ üretimi maksadına yanlışsız süratle ilerlediklerini söz eden Arkan, “Oymapınar Hidroelektrik Santralimizin yanı sıra tesis yerine 163 MW konseyi gücü olan dört güneş güç santrali inşa ettik. Böylelikle geçen yıldan beri üretimde kullandığımız elektriğin tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyoruz” diye konuştu. Sera gazı salımını azaltmak için fabrika alanında yaptığı ağaçlandırma çalışmalarıyla toplam 170 bini aşkın ağaç diktiklerini belirten Arkan, bu yatırımlar sayesinde AB’nin belirlediği orandan yüzde 50 daha düşük gaz salımı düzeyine ulaştıklarını da kelamlarına ekledi.

1967 yılında temelleri atılan ve 1973’te üretime başlayan Eti Alüminyum, 2005’ten bu yana endüstrinin öncü kümelerinden Cengiz Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Özelleştirme İdaresi’nden alındıktan sonra yenileme, kapasite artırımı ve teknoloji yatırımlarına sürat verilen tesislere, bugüne kadar 700 milyon doları aşan yatırımlar yapıldı. Tüm bu yatırımlar sayesinde bugün, Türkiye’de madenden son esere kadar üretim yapabilen tek entegre tesise sahip olan Eti Alüminyum’da üretilen eserler, pencere profilinden uçaklara, turizmden savunma sanayine kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eti Alüminyum yeni haddehanede birinci eserleri 2025’te alacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin