Felç bırakan inme tedavisinde birinci 4,5 saat çok önemli! Süreksiz inme belirtileri…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya sıhhat örgütüne nazaran her yıl yaklaşık 15 milyon kişi inme (felç) riskine maruz kalıyor. Hasta, inmenin boyutuna nazaran hasar alabiliyor yahut süreksiz olup güzelleşme gösterebiliyor. Bu kadar kıymetli ve hayati kıymet taşıyan bu hastalığın önüne geçebilmek birtakım tedbirlerle mümkün. Pekala, inme (felç) için ne yapılmalı?

İNME NEDİR?

Beyin damarlarının kanaması yahut tıkanması sonucu ortaya çıkan, beynin bir bölgesinin, süreksiz yahut kalıcı olarak işlevinin bozulmasıdır. Tüm dünyada hem ölümcül olma, hem de sakatlık bırakma açısından en dikkat edilmesi gereken hastalıklardandır. Aslında beyin damar hastalıkları çok büyük oranda önlenebilir, uygun tedavi sistemleri ile ortaya çıkışı engellenebilir. Bu hastalıklara yönelik toplumsal şuurun artırılması çok değerlidir.

İNME NEDEN OLUR?

Pek çok nedene bağlı olarak inme (felç) ortaya çıkabilir. Ancak inme (felç) için olan kimi risk faktörleri var ki tedbir alınması epey değerli. Bunlar: hipertansiyon, diyabet, obezite, hiperkolesterolemi, sigara, çok alkol tüketimi ve fiziksel hareketsizlik gibi hayat biçimi ile alakalı olan, değiştirilebilir risk faktörleridir. 

Hemorajik inme daha çok hipertansiyonla bağlantılıdır. Yaşlanma ile birlikte damar yolunda gelişen patolojiler beyin damarlarındaki kanama riskini çoğaltır. İskemik inmenin en yaygın nedenleri ortasında ise, kalp hastalıklarına bağlı beyin embolileri ve üstte sayılan risk faktörleri sonucu damar duvarında gelişen ateroskleroz adı verilen damar sertliği sayılabilir.

Değişik damar patolojileri, kullanılan ilaçlar, beyin tümörleri, kan hastalıkları beyin kanamalarının başka daha ender görülen nedenleri ortasındadır. Pek çok sistemik hastalık (hematolojik, romatolojik hastalıklar, enfeksiyonlar, malign hastalıklar), travma sonucu yahut tabiatıyla gelişmiş olan damar duvarı yırtılmaları (diseksiyon), genetik bozukluklar da inmeyi ortaya çıkarabilir.

İNME BELİRTİLERİ

Hastada ortaya çıkan bulgular çeşitlilik göstermektedir. Beynin değişik bölgelerini etkileyen damarların oluşturduğu işlev bozuklukları kalıcı yahut süreksiz de olabilmektedir.

  • Kol ve bacakta kuvvetsizlik (felç) yahut his kaybı,

  • Konuşma bozukluğu (konuşamama, konuşulanları anlamama yahut sözleri düzgün söylem edememe),

  • Yüzde bir tarafa kayma, görme bozukluğu (bulanık görme, çift görme, görme alanında bozulma),

  • Baş dönmesi,

  • Dengesizlik,

  • Yürüme zahmeti üzere bulgular inme nedeniyle ortaya çıkan en yaygın bulgulardır. Hastalığın yerleşim yeri ve yaygınlığına nazaran baş ağrısı, unutkanlık, davranış değişiklikleri üzere çok çeşitli belirtiler gözlemlenebilir.İNME TEDAVİSİ ANINDA BİRİNCİ 4,5 SAAT

Zamanında müdahale ile pek çok hastalığın kalıcı hasarı önlenebilmekte. Tıpkı halde inme tedavi prosedüründe en kıymetli faktör tedaviye çabuk ulaşabilmektir. Nörolojik hastalıkların travma anında kaybedilen her dakika beyinde milyonlarca hücrenin vefatına sebebiyet verir. İnme hastası birinci 4,5 saat içerisinde hastaneye ulaşabilirse yapılacak trombolitik (damar açıcı) tedavi ile erken müdahale oranına nazaran 3-9 hastadan biri kurtarılabilecekken, bu durum sağlanamadığında büyük oranda hasta kaybedilmekte yahut kalıcı hasar kalmaktadır.

Ani belirtilere dikkat edilmesi gerekiyor. Bedenin tek tarafında yüz, kol ve/veya bacakta olan hissizlik ve/veya kuvvet kaybı. Şuur bulanıklığı yahut konuşma ve/veya anlamada zahmet. Yürüme zahmeti, baş dönmesi, istikrar ve uyum kaybı. Tek yahut iki taraflı görme kaybı ve şiddetli baş ağrısı üzere durumlarla karşılaşıldığında direkt olarak bir sıhhat kuruluşuna başvurulmalı, 112 aranmalıdır.

Ulusal İnme Derneği dataları, inme geçiren bireylerin yüzde 10’unun büsbütün güzelleştiğini, yüzde 25’inin yalnızca hafif komplikasyonları olduğunu bildirmektedir. Bu yüzden, inmeye karşı tedbirler alıp toplumda şuur uyandırılmalı ve hastalıkla gayret öğretilmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Felç bırakan inme tedavisinde birinci 4,5 saat çok önemli! Süreksiz inme belirtileri…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin