Haluk Bayraktar: Teknolojiyi tüketen ülke durumundan, geliştiren ülke pozisyonuna geçtik!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bünyesinde savunma, havacılık ve uzay teknolojileri sanayindeki 938 firma ve 26 üniversitenin yer aldığı Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin (SAHA) 5’inci Olağan Genel Konseyi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen şuraya, SAHA İstanbul İdare Heyeti Lideri Haluk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları ile birlikte pek çok kişi katıldı.

Burada konuşan Haluk Bayraktar, Türkiye’nin son yıllarda yapılan çalışmalarla teknolojiyi tüketen ülke durumundan geliştiren ülke durumuna geçtiğini belirtti. Bayraktar, bu ivmenin kaybedilmemesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulayarak, kendilerinin de güçlü ve müreffeh Türkiye için çalışmaya devam edeceklerini tabir etti.

“AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ HALİNE GELEREK ÜLKEMİZE GÜÇLÜ BİR DAYANAK VERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Genel şuranın açılışında konuşan SAHA İstanbul İdare Heyeti Lideri Haluk Bayraktar,

“Bundan 8 yıl evvel İstanbul için yola çıkarken gayemiz; savunma sanayine, özel kesimimizin dinamizminin getirilmesi, ulusallığın artırılması ülkemizin kritik teknolojilere kavuşturulması, maliyet faal ve sürdürülebilir bir savunma sanayi ekosistemi oluşturabilmekti.

Şükürler olsun, bugün 26’sı üniversite olan toplam 938 üyemiz ile Avrupa’nın en büyüğü haline gelerek ülkemize güçlü bir takviye vermek için çalışıyoruz. Başlangıçtaki amaçlarımıza adım adım ulaşarak faal bir sanayi ve akademi işbirliği ile çalıştığımız bölümlerde sürdürülebilir bir ekosistem inşa etmeye ve katma pahalı teşebbüslerin yolunu açmayı sürdürüyoruz” dedi.

“TEKNOLOJİYİ TÜKETEN ÜLKE KONUMUNDAN, GELİŞTİREN ÜLKE POZİSYONUNA GEÇTİK”

Savunma endüstrinin tüm dünyada sivil teknolojilerin itici gücü olduğunu söyleyen Bayraktar,

“Bugün hayatınızı kolaylaştıran internet, cep telefonu, global konumlama sistemi üzere birçok teknoloji bu alandaki çalışmalar sayesinde hayata geçmiştir. Fakat daha kıymetlisi, savunma sanayi ülkelerin bağımsızlığını kuvvetlendirecek en kıymetli ögedir. 2000’li yılların başında siyasi iradenin çizdiği, ulusallaşma vizyonuyla birlikte ülkemize yüksek teknolojiye sahip çok değerli teknolojiler ve platformlar kazandırdık.

Yüksek teknolojiyi tüketen ülke durumundan, geliştiren ülke pozisyonuna geçerek bugün dünya çapında dikkat çeken insansız hava araçları, savaş gemileri, jet motorlu uçaklar, kıymetli kabiliyetlere sahip kara araçlarının envantere kazandırılmasına katkı sağladık.

Yakaladığımız bu ivmenin kaybedilmemesi, cumhuriyetin birinci yıllarındaki Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş, Şakir Zümre, Nuri Killigil üzere girişimcilerin yaşadıklarının tekrar etmemesi, ihtilal otomobillerinin unutmak istediğimiz bir akıbetinin bir daha bu topraklarda yaşanmaması için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.

Her alanda paradigma değişimine odaklanmalı, imkansız denileni yapmayı, güçlü bir Türkiye’yi gelecek yüzyıla taşıyacak takımları dışarıda aramayı bırakmalı ve daha da kıymetlisi gençlerimizin gücüne güvenmeliyiz” diye konuştu.

İHA ÇALIŞMALARI BAŞLANDIĞINDA YERLİ YERSİZ ALAYLARLA KARŞILAŞTIKLARINI BELİRTTİ

Bayraktar, insansız hava aracı üretim süreçlerinin gelişiminden bahsederek,

“Bundan 20 yıl evvel terörle uğraş bölgesinde, Gabar Dağları’nda ülkemizin birinci ulusal güdüm sistemi olan Bayraktar Küçük İHA’yı geliştirirken ve onu oralarda uçururken kendi Mehmetçiğimiz ‘bunu Türkler mi yaptı’ diye bize soruyordu.

“İstanbul semalarında havacılık tarihinde birinci olacak formasyon uçuşları gerçekleştiriyor.”

Bugün ise dünyanın en gelişmiş insansız savaş uçağı, Bayraktar Kızılelma, Teknofest 2023’te İstanbul semalarında havacılık tarihinde birinci olacak formasyon uçuşları gerçekleştiriyor. Atatürk Havalimanı’nda tüyleri diken diken izleyen milyonlarca vatandaşımızdan biri dahi artık ‘bunu Türkler mi yaptı’ diye sormuyor. Zira toplum olarak yüksek teknoloji geliştirme konusunda özgüven kazandık.

Aynı biçimde insansız savaş uçağı çalışmalarımıza başladığımızda maalesef ülkemizde yerli yersiz alaylarla karşılaşırken dünyada ise bunun tam zıddı bir durum yaşandı. Savunma ve havacılık alanının kıymetli otoriteleri geliştirmeye başladığımız projeyi küçümsemekten çok hangi kabiliyetlere sahip olabileceğini, Bayraktar TB-2 SİHA’larımızın başardığı üzere muharebe konseptlerinde hangi doktrinler değişiklikleri gerçekleştirilebileceğini tartıştı.

Konunun uzmanları da artık bu topraklardan yüksek teknolojide en uygununun çıkacağına ikna oldu. Birçok ülkenin karar vericileri Türkiye modelini örnek hadise olarak incelediklerini bize açıkça tabir ediyor” halinde konuştu.

“BU NOKTADAN GERİYE GİTME ÜLKEMİZ İÇİN MÜMKÜNLÜK DAHİLİNDE BİLE OLAMAZ”

Haluk Bayraktar, 

“Bu noktadan geriye gitme ülkemiz için mümkünlük dahilinde bile olamaz. Biz istikametimizi ileriye çevirdik, gözümüzü yükseklere diktik. Ömrümüz vefa ettikçe güçlü ve müreffeh Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle ulusal teknoloji atağının kıymetli bir bileşeni olan SAHA İstanbul’da büyük özveriyle çalışan tüm arkadaşlarıma, idare takımına teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum” tabirlerini kullandı.

SAHA İstanbul İdare Heyeti Lideri Haluk Bayraktar, konuşmasının akabinde iştirakçilere bir sunum gerçekleştirdi. Programın sonraki kısmı ise basına kapalı olarak devam etti.

KAYNAK: İHA, HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Haluk Bayraktar: Teknolojiyi tüketen ülke durumundan, geliştiren ülke pozisyonuna geçtik!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin