İş dünyasından yeni kabine değerlendirmesi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni açıkladı.

Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, demokrasisinin gücüne güç katan bir seçim sürecini tamamladığını belirterek, Türkiye tarihinde pek çok prensip sahne olan seçimlerin güzel olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabine sonra iş dünyası temsilcilerinden birinci değerlendirmeler geldi. 

İşte, ‘İş dünyası’ temsilcilerinin yeni kabine hakkındaki görüşleri;

AVDAGİÇ: İTO OLARAK İKTİSAT İDARESİNE GEREKEN KATKIYI VERECEĞİZ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İTO’dan yapılan açıklamaya nazaran Avdagiç, yeni kabineyi Türkiye Yüzyılı amacına ulaşmaya odaklanmış yetenekli ve liyakatlı bir takım olarak gördüklerini vurguladı.

“İŞ DÜNYAMIZ İÇİN YENİ BİR HEYECAN VE MOTİVASYON KAYNAĞI OLACAKTIR”

Avdagiç, yeni kabinenin özel kesimin beklentilerinin ötesinde, Türkiye’ye yeni vizyon ve marka bedelleri kazandıracağını, 20 yılın üzerine gelecek 100 yılı inşa edeceğini belirterek şunları kaydetti:

“İş dünyamız için yeni bir heyecan ve motivasyon kaynağı olacaktır. İş dünyası olarak yakın çalışma içinde olduğumuz Ticaret, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlarımızla yeni periyotta daha da verimli çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz. İstanbul Ticaret Odası olarak iktisat idaresine gereken katkıyı vereceğiz.

Şimdi iş dünyası ve hükûmet daima birlikte, önümüzdeki 5 yılı ‘ekonomide dünya birinci liginin kalıcı oyuncusu’ olacağımız bir fırsata çevirmeliyiz. Cumhurbaşkanımızın 21 yılda ortaya koyduğu icraatlar ve liderlik, bize gereken güç ve inancı veriyor, istikrarı sağlıyor.”

ORHAN AYDIN: TÜRKİYE YÜZYILI’NI İNŞA EDECEK TAKIMLARA OLAN İNANCIMIZ TAM

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesini değerlendirirken, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok tecrübeli bir önder. Türkiye Yüzyılı’na yakışır takımların ince eleyip sık dokunarak oluşturulduğu aşikar. Bilhassa enflasyonla ve faizle çabadan taviz verilmemesini bekliyor, ‘üreterek büyüyen Türkiye’ gayesinden vazgeçilmemesini temenni ediyoruz. Omuzlarında yük ağır, sorumlulukları büyük, Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek takımlara olan inancımız tam. Ülkemize ve milletimize iyi olsun.” ifadesini kullandı.

“MEHMET ŞİMŞEK ÜZERE ÇOK TECRÜBELİ BİR İSMİN GETİRİLMESİ PİYASALARCA ÇOK ÇABUK KABUL GÖRECEKTİR”

ASKON’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasetlerini daima eser siyaseti üzerine yürüttüğünü vurgulayarak, “Bunca deneyimin akabinde Türkiye Yüzyılı kavramı içinde eser siyasetinin yanında Cumhuriyet’in 100. yılında Türk mührünü cihana vuracak bir Türkiye’den bahsedilmektedir. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı’mız yılların tecrübesiyle elbet yeni kabinesini oluşturmuş gözüküyor. Ülkemizi yurt dışında muvaffakiyetle temsil eden genç bir ismi bakan yapmasından da bunu rahatlıkla görebilmekteyiz. Bilhassa Hazine ve Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek üzere çok tecrübeli bir ismin getirilmesi piyasalarca çok çabuk kabul görecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜRETEREK BÜYÜYEN TÜRKİYE GAYESİNDEN VAZGEÇİLMEMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ”

Önceliğin enflasyon ve ülkenin tekrar inşası olması gerektiğini belirten Aydın, şunları kaydetti:

“Yeni kabinenin öncelikleri ortasında halkın alım gücünü yükseltecek uygulamalara tartı vererek öncelikle enflasyonu tek hanelere düşürmek olacaktır. Sarsıntı bölgesi yine inşa edilirken zelzele bölgesinde yer alan Türkiye’nin genelinde de inşa çalışmaları yürütülecektir. Buna karşılık yatırım ve üretim odaklı iktisat modelimiz ile daha çok üreten ve ürettiğini daha çok pazara sunabilen bir Türkiye’yi beklemekteyiz. Tekrar ha keza global bağlamda istikrar siyaseti gözeterek önceliklerimizden taviz vermeden gelişmiş ülkelerle entegre bir formda ticaretimizi artırılmalı ve ikili bağlantılarımızı daha da güçlendirmeliyiz.”

Faizle gayretten taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Aydın, “Türkiye tüm dünyaya rüştünü ispatlamış bir ülkedir. Eskisinden çok daha hürmet ve kabul görecektir. Prangalarından kurtulmuş kendi hür siyasetlerini uygulayabilecek kapasitededir. Bu nedenle iş insanları olarak faizle çabadan taviz verilmemesini ve ‘üreterek büyüyen Türkiye’ amacından vazgeçilmemesini temenni ediyoruz. Bütün bu dinamikler ve şuurla çalışacak takımların başarılı olacağına inancımız tamdır. Yeni kabinenin ülkemize ve milletimize iyi olmasını diliyoruz.” sözünü kullandı.

ALİ KOPUZ: ÜYELERİMİZİN MESELELERİNE DEVA BULABİLECEK YETKİNLİKTE İSİMLER”

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İSTİB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kopuz, yeni kabinenin, Türkiye’nin son 21 yılına damgasını vuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Cumhuriyetin ikinci yüzyılına en güçlü halde başlamasını sağlayacak nitelikte isimlerden oluştuğunu vurguladı.

Kopuz, iş dünyası olarak, açıklanan yeni kabinenin istihdam, katma kıymetli üretim ve ihracat sayesinde, nitelikli büyüme ve refah artışı yolunda büyük icraatlar yapacağına olan inançlarının tam olduğunu belirterek, “Ekonomi idaresindeki yeni bakanlarımızın bugüne kadar üstlendikleri vazife ve deneyimleriyle rüştünü ispat etmiş, iş dünyasını ve gerçek bölümü de çok düzgün bilen, bizim de kendilerini çok yeterli tanıdığımız isimlerden oluştuğunu görüyoruz. Her biri, vazife yaptığımız iş dünyasının kuruluşlarında temsil ettiğimiz üyelerimizin meselelerine deva bulabilecek yetkinlikte isimler.” tabirlerini kullandı.

Kopuz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İş dünyası ile kamunun icraat makamı ortasındaki güçlü bir ahenk sağlayacağına inandığım bu yeni kabine sayesinde çok verimli çalışmaların ortaya çıkacağını düşünüyorum. Ülkemizi ileriye taşıyacak tüm icraat alanlarının yanı sıra bizim faaliyetlerimizin temelini oluşturan yatırım ortamının uygunlaştırılması, ziraî üretimin ve verimliliğin artırılması, katma pahalı ihracatın hissesinin daha üste taşınması yolunda atılacak tüm çalışmalarda kararlılıkla yanlarında olacağız.”OLPAK: MİLLETİMİZE VE İŞ DÜNYAMIZA İYİ OLMASINI DİLİYORUM

Dış Ekonomik Bağlar Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, millet iradesiyle bir sefer daha seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlayan yeni misyon devrini tebrik ettiğini belirterek, “Bu akşam açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ülkemize, milletimize ve iş dünyamıza güzel olmasını diliyorum. Evvelki periyot bakanlarımıza çalışmaları için teşekkür ediyor, yeni periyot bakanlarımıza çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum. İş dünyası olarak, bugüne kadar olduğu üzere bakanlarımızla müspet gündem odaklı bir işbirliği içerisinde ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

BAHÇIVAN: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I VE KABİNE ÜYELERİNİ KUTLUYORUM

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan da yeni bir icraat devrinin başladığını hatırlatarak, “Kaybedecek vaktimizin hiç olmadığı gerçeğinden hareketle; ülkemizin ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin önceliğinin iktisat ve üretim hayatımızdaki meselelerin tahlili olması gerektiğine inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve kabine üyelerini kutluyor, ülkemize ve milletimize güzel olmasını diliyorum. Misyonlarını devreden bakanlarımıza da ülkemize verdikleri değerli hizmetler için teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

 

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İş dünyasından yeni kabine değerlendirmesi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin