İzmir Körfezi turuncuya boyandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Tabiatını Muhafaza Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, İzmir Körfezi’nde görülen kırmızı ya da turuncu renk değişiminin alglerden kaynaklandığını belirterek, “İzmir’de başlı başına sorun olan deniz marulu da kelam konusu. Bu da yeniden kirlilik nedeniyle oluşur. Deniz marulu ve bu algler birleştiğinde körfezde müsilaja sebep olabilir. Şu anda görünen durum zati müsilajın belirtileri” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli Konseyi Üyesi ve TTKD Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, İzmir Körfezi’nde Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak, Narlıdere üzere birçok noktada suyun kırmızı ya da turuncu renklere boyanmasına ait konuştu. Dr. Kesici, son 1 haftada görülen renk değişiminin mikroskobik alg tipi (su yosunu) nedeniyle yaşandığını belirtti.

İzmir Körfezi üzere biyolojik çeşitliliği giderek azalan, su kalitesi bakımından kirlilik yükü fazla ortamlarda, bu tıp alglerin çok çoğalıp, kirliliğe neden olduğunu belirten Dr. Kesici, “Bu durum, antropojenik ötrofikasyonun (kültürel kirlilik) çok kıymetli göstergelerindendir. İzmir Körfezi atık yüklü derelerin, etrafındaki yerleşimlerin, tarım ve endüstrinin ağır baskısı altında. Körfezin kirlilik sorunu yarım asırdır sürüyor. İzmir Körfezi’nin suyunda atıklar nedeniyle azot ve fosfor yükü hayli fazla” dedi.

‘DOĞAL, BİYOLOJİK BİR OLAY DEĞİLDİR’

Bu tıp alglerin çok çoğalıp, ortamda oluşturduğu örtünün oksijen ölçüsünü azalttığını açıklayan Dr. Kesici, “Bu durum bulanıklığa, ortamdaki biyokimyasal tepkilerin artmasına yol açar. Işınların taban bölüme ulaşmasını engelleyerek, taban çamurundaki bakterileşmeyi artırır. Bu aksilikler, toksik tesirleri ile deniz ekosistemindeki biyolojik çeşitliliğin azalmasına neden olur. İzmir Körfezi’nde sıklıkla meydana gelen durum, doğal, biyolojik bir olay değildir” diye konuştu.

‘ALP PATLAMASI GELİP, SÜREKSİZ GÖRÜLMEMELİ’

İzmir Körfezi’nin çok hassas istikrara sahip olduğuna dikkati çeken Dr. Kesici, “Özenle, süreksiz değil; bilimsel tahlil yolları ile korunması, kullanılması gerekir. Körfez, kültürel kirliliğin çok ağır baskısı altında. Yazın körfezde hayatı büyük oranda etkileyen koku ve manzara kirliliği, deniz marullarının çok artışının tesiri, kirlilik göstergesi olan alg patlaması gelip, süreksiz görülmemeli ve de göz arkası edilmemeli. Bunlar, denizin kirlenmesinin belirtisi olarak bilinir. Daha da berbatı; aşikâr mühlet sonra dağılan bu küme cisimler tabana çökerek, parçalanmak için deniz suyundaki oksijeni tüketecek, bu sırada oksijensiz kalan canlılarda toplu yahut kısmi vefatlar görülebilecektir” dedi.

‘ALGLER ATIKLARI DA TUTUYOR’

Bu alglerin salyalaşma tesiri ile İzmir Körfezi’ndeki petrol ve kimyasal türevdeki atıkları tutarak, kirliliğin çok boyutlara ulaşmasına neden olabileceğini belirten Dr. Kesici, “İzmir Körfezi’nde bu cins doğal olmayan biyokimyasal olaylar sonucunda müsilaj tehdidi de giderek artacaktır. Bu çeşit istenmeyen kirlilik oluşumları oluştuktan sonra değil; oluşmadan evvel tedbirler alınmalıdır. Tahlil, bu cins oluşumların ve yüzey atıklarının kepçeler ile temizlenmesi de değildir. Çok hassas olan körfeze atık su bırakılmasına mani olunmalıdır. Bunun için de derelerin bulunduğu yerlere kesinlikle arıtma üniteleri kurulmalı” diye konuştu.

‘KÖPREZDEKİ TABAN ÇAMURU GİDEREK ÇOĞALIYOR’

İzmir Körfezi’ndeki taban çamuruna da dikkati çeken Dr. Kesici, şöyle konuştu:

“Yağışlar ile yeniden kültürel kirlilik değimiz körfez etrafındaki bina ve başka kirletici ögelerin çok ağır olmasıyla körfezdeki taban çamuru da giderek çoğalmaktadır. Her yıl kesinlikle İzmir Körfezi’nde taban çamurunun paklığına devam edilmelidir. İzmir’de başlı başına sorun olan deniz marulu da kelam konusu. Bu da yeniden kirlilik nedeniyle oluşur. Deniz marulu ve bu algler birleştiğinde körfezde müsilaja sebep olabilir. Şu anda görünen durum aslında müsilajın belirtileri. Bunun çok formda devam etmesi, tedbir alınmaması kirlilik açısından çok tehlikeli. Bunların yüzeyden toplanması kâfi değil; deniz taban çamuru da temizlenmeli.”

‘DENGELİ ORTAMDA ALGLER DOĞAL VE ÖNEMLİ’

Öte yandan Dr. Kesici, istikrarlı bir ekosistem ortamında alglerin doğal ve değerli olduğunu, bünyelerindeki azot, fosfor üzere elementleri karbonhidrata çevirip, suyun oksijen ölçüsünü artırdığını söyledi. Bilhassa kültürel kirlilik nedeniyle alglerin doğal fonksiyonlarını yerine getiremediğini söz eden Dr. Kesici, bu tek hücreli mikro organizmaların yaz geceleri mavi yeşil ışık verip, biyolüminesansa (kimyasal gücün ışık gücüne dönüştürülmesi ile ışık üretilmesi ve yayılması) neden olduklarını da vurguladı.

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir Körfezi turuncuya boyandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin