Kılıçdaroğlu’nun özgürlük kelamı verdiği Demirtaş’tan yeni takviye

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Silahlı terör örgütü kurma ya da yönetme” dahil 5 farklı cürümden yargılanan ve cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, Kemal Kılıçdaroğlu için oy istedi. 

Sosyal medyadan paylaşım yapan Demirtaş, “Sayın Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapalım, Türkiye nefes alsın. Sandığa gidin, 1 nefes için 1 oy verin” dedi. 

Yeşil Sol Parti ile HDP, dün yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’na dayanağını isim vermeden açıklamıştı.

HDP ve Yeşil Sol Parti, terör örgütü yöneticiliğinden yargılanan isimlerin özgür bırakılmasını istiyor. Demirtaş da meydanlarda yaptığı açıklamada PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın heykelini dikeceklerini söylemişti.

Demirtaş’ın “1 nefes için” sözü akıllara Kılıçdaroğlu’nun tahliye kelamını getirdi.

6-8 EKİM OLAYLARI DEMİRTAŞ’IN DAVETİYLE BAŞLAMIŞTI

Seçim vaadi olarak Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ı cezaevinden çıkarmayı vadeden, 6-8 Ekim olaylarındaki başrolünü unutturmaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs öncesi hem Kandil’in hem de onun siyasi uzantısı olan HDP’nin dayanağını alıyor.

 

7’li koalisyonun adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu ve etrafının gençlere yönelik söylemlerinde, Demirtaş’ın haksız yere cezaevinde bulunduğu güzellemelerinin yapıldığı seçim öncesi ortamında, 6-8 Ekim 2014 tarihinde Demirtaş ve HDP yürütme şurasının davetiyle yapılan hareketler tekrar akıllara geldi. 

İŞTE 6-7 EKİM 2014 TARİHLERİNDE YAŞANANLAR…

HDP Merkez Yürütme Konseyinin davetinin akabinde terör örgütü YPG/PKK yandaşlarının 6-7 Ekim 2014’te Aynularab (Kobani) mazeretiyle gerçekleştirdiği, 2 polisin şehit olduğu, 35 kişinin ömrünü yitirdiği şiddet olaylarının üzerinden 8 yıldan fazla geçti.

HDP Merkez Yürütme Kurulunca 6 Ekim 2014’te yapılan açıklamanın akabinde terör örgütü YPG/PKK yandaşları tarafından Aynularab mazeretiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki vilayetler başta olmak üzere 35 vilayet, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde 6-9 Ekim tarihlerinde barikatlar kurulup yollar kesildi.

2 POLİS ŞEHİT OLDU, 35 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Olaylarda uzun namlulu silah, molotofkokteyli, havai fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların konutlarına, iş yerlerine ve araçlarına ziyan verildi. Şiddet olaylarında 2 polis şehit oldu, Diyarbakır’da Kurban Bayramı münasebetiyle fakirlere kurban eti dağıtan Yasin Börü ve üç arkadaşının da ortalarında bulunduğu 35 kişi hayatını yitirdi, 435’i sivil, 326’sı güvenlik vazifelisi 761 kişi yaralandı.

Terör örgütü yandaşlarının hücumları sonucu çok sayıda mesken ve iş yeri ile okul, Kur’an kursu, kültür merkezi, müze ve yurt binasında hasar oluştu. Şiddet aksiyonlarının devlete maliyeti 300 milyon liranın üzerinde olurken olaylar nedeniyle ziyan gören esnafa devlet tarafından yaklaşık 50 milyon liralık ödenek sağlandı.

YASİN BÖRÜ VE ARKADAŞLARI VAHŞİCE KATLEDİLDİ

Diyarbakır’da gereksinim sahiplerine Kurban Bayramı’nda et dağıtmak isteyen Yasin Börü ile arkadaşları Hasan Gökguz, Ahmet Dakak ve Riyat Güneş, bir kümenin silah, taş, sopa ve kesici aletli saldırısına uğramaları sonucu sığındıkları binanın üçüncü katında linç edildi.

Binadan atılan gençlerin cesedine azap yapıldı. Ahmet Dakak’ın başı taşla ezildi, 16 yaşındaki Börü’nün üzerinden otomobille geçildi. Cesetleri yakılan ve tanınmayacak hale gelen çocuklar, aileleri tarafından zahmetle teşhis edilebildi. Olaylardan talih yapıtı yaralı kurtulan ve arkadaşlarının vahşice öldürülmesine tanıklık ettiği için psikolojisi bozulan Yusuf Er, Diyarbakır dışındaki bir hastanede tedavi gördü.

201 OKUL HASAR GÖRDÜ

Tunceli’de 2, Mersin’de 3, Diyarbakır’da 34, Şırnak’ta 13, Batman’da 4, Şanlıurfa’da 19, Bitlis’te 8, Bursa’da 2, Mardin’de 36, Muş’ta 6, İstanbul’da 11, Bingöl’de 2, Hakkari’de 28, Siirt’te 13, Van’da 18, Gaziantep ve Adıyaman’da birer okulda terör örgütü yandaşlarının taarruzları nedeniyle hasar oluştu. Tahribata uğrayan okullar, devletin sağladığı imkanlarla onarılarak kısa müddette eğitim-öğretime açıldı.

386 KİŞİ TUTUKLANDI

Olaylara ait 1600’ü aşkın kuşkulu hakkında soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan 894 şüpheliden 386’sı tutuklandı, 244’ü hakkında isimli denetim kararı verildi.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ TUTUKLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 6-7 Ekim 2014’teki Kobani mazeretiyle düzenlenen müsaadesiz şovlara ait soruşturması kapsamında 20 Eylül 2019’da eski HDP Eş Genel Liderleri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun tutuklanmalarına karar verildi.

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın “terör örgütü yöneticiliği”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “halkı kanunlara uymamaya tahrik”, “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve hatalıyı övme” cürümlerinden yargılanması ise devam ediyor.

Soruşturma kapsamında, 25 Eylül 2020’de eski HDP milletvekillerinin de bulunduğu 82 zanlı hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. 7 vilayette düzenlenen operasyonda terörle çaba takımlarınca 20 zanlı yakalandı. Emniyetteki süreçlerin akabinde sevk edildikleri adliyede mahkemeye çıkarılan şüphelilerden periyodun Kars Belediye Lideri Ayhan Bilgen ile Nazmi Gür, Ayla Akat Cet, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Dilek Yağlı, Günay Kubilay, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Berfin Mahsus Köse, Cihan Erdal ve İsmail Şengün tutuklandı, 3 zanlı ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

Eylemlere ait Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile terör örgütü PKK’nın kelamda üst seviye yöneticilerinin ortalarında bulunduğu kimileri firari 108 sanığın yargılanmasına Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.

BAZI VİLAYETLERDE AĞIR HASAR MEYDANA GELDİ

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da yaşanan akınlarda Yasin Börü ve arkadaşlarının da ortalarında bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetti, 65 vatandaş ile 14 güvenlik vazifelisi yaralandı.

Kentte 144 özel bina ve iş yeri, 16 kamu binası, 6 av bayisi, 17 özel ve kamu bankası, 4 okul, bir müze, 88 özel araç, 40 kamu aracı, bir parti binası ve 36 kent güvenliği kamerası ziyan gördü.

Diyarbakır’da Valilikçe, olaylarda ziyan gören 73 esnafa ödeme yapıldı.

GAZİANTEP

Gaziantep’teki olaylarda 5 kişi hayatını kaybetti, 4’ü polis 42 kişi yaralandı.

Olaylarda, ortalarında polis merkezinin de bulunduğu 12 kamu binası, 5 okul, 5 konut, 44 iş yeri, 77 araca yaklaşık 1 milyon liralık ziyan verildiği belirlendi.

SİİRT

5 sivilin hayatını kaybettiği, 17 sivil ile 20 emniyet mensubunun yaralandığı Siirt’te, gözaltına alınan 69 şahıstan 16’sı tutuklandı.

Saldırılarda, kamuya ilişkin birinci ve orta dereceli 12 okul, kütüphane, halk eğitim merkezi, 4 sıhhat merkezi, bir acil sıhhat istasyonu ve erkek öğrenci yetiştirme yurdu yakılarak kullanılamaz hale getirildi.

VAN

Van’da 170 araç, 20 okul, 5 dini kurum, 40 kamu binası ve 523 iş yeri büyük hasar gördü. Hasara uğrayan kamu binaları, okullar, dernek binaları ve Kur’an kursları yenilenerek yine hizmete açıldı.

BATMAN

Batman’daki taarruzlarda 1 kişi hayatını kaybetti, 56 kişi yaralandı. Olaylarda 6 kamu binası, 15 özel banka ve ATM, iki siyasi parti binası, 62 resmi ve özel araç, 91 iş yeri ve 5 meskende hasar meydana geldi. Gözaltına alınan 105 bireyden 32’si tutuklandı.

MARDİN

Mardin’de 6 kişi ömrünü yitirdi, 29 sivil ile 22 polis yaralandı, 14 araba, 69 polis aracı, kaymakamlık binaları, emniyet binaları, 36 okul, 6 siyasi parti ve 69 bina ziyan gördü. Gözaltına alınan 311 şahıstan 108’i tutuklandı.

ŞIRNAK

30 kişinin yaralandığı Şırnak’ın Cizre ilçesinde, ateşe verilmesi sonucu tahrip olan 13 okul ile yağmalanan 2 özel öğrenci yurdu, Valilik tarafından kısa müddette onarılarak hizmete açıldı.

 

DEMİRTAŞ 12 FARKLI DAVADA YARGILANIYOR

Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yatan Demirtaş hakkında Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Kayseri ve Mersin olmak üzere 5 vilayette görülen 12 dava bulunuyor.

Açılan davalarda Demirtaş, “silahlı terör örgütü kurma ya da yönetme”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “suçu ve hatalıyı övme”, “halkın kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “halkı kanunlara uymamaya tahrik etme”, “suç işlemeye alenen tahrik”, “kamu görevlisine vazifesinden ötürü hakaret”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “terör örgütü propagandası yapma”, “Kanuna karşıt toplantı ve şov yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma”, “halkı kanuna ters toplantı ve şov yürüyüşüne kışkırtma”, “kamu vazifelisi aleyhine iftira”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama”, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve devletin kurum ve organlarını alenen aşağılama”, “yargı organlarını, askeri yahut emniyet teşkilatını alenen aşağılama” hatalarından yargılanıyor.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kılıçdaroğlu’nun özgürlük kelamı verdiği Demirtaş’tan yeni takviye

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin