Kronik insomnia nedir, belirtileri nelerdir? Beynin uykuya dalamaması…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yastıkla cebelleşip uyumakta zahmet çekiyorsak ve geceyi gündüz edemiyorsak aslında insomnia hastalığı ile çaba ediyor olabiliriz. Bu durum bazen o kadar önemli boyutlara ulaşır ki kimi gecelerde sabaha kadar uykusuz kalabilirsiniz. Günün yorgunluğu, beynin art planında dönüp duran kanılar, uyku için konforlu bir ortamın olmaması üzere durumlar verimsiz uykunun esas nedenlerindendir. Bilhassa aklına bir niyet takılıp kalan beşerler ve iş hayatından ötürü uyku tertibini oturtamayan insanlarda insomnia hastalığı epeyce sık görülebilir.

KRONİK İNSOMNİA (UYKUSUZLUK HASTALIĞI) BELİRTİLERİ

İnsomnia, uyku bozukluğu olarak bilinen ve kişinin kâfi ölçüdeki uykusunu alamama yahut uyku kalitesinin düşük olması durumunu söz etmektedir. Kişi, uykuya dalamama, uykuda sık sık uyanma yahut erken uyanma üzere en önemli sorunları yaşayabilir.

İnsomnia rahatsızlığı birkaç gece sürerse süreksiz, 1 hafta ile 3 hafta ortasında sürerse kısa periyodik, 3 haftadan fazla sürerse kronik insomnia olur. Kronik bir hastalığa dönüşerek ahenge eksikliği doğrultusunda epeyce ziyanlı olabilir.

İnsomnia doğal ahenge istikrarını bozar ve tedavisi hayli güç olabilir. Hastalar genel olarak öğlenden sonra ya da akşama hakikat kısa müddetli uyudukları için, geceleri de uyumakta zorluk çekerler. Kimileri da bedenlerini sonlarında kullanmaya çalışırlar. Bu da çok önemli fizikî ve zihinsel problemlere yol açar.

Genellikle gerilime, tasaya, depresyona fiziksel rahatsızlıklara, ilaç yahut unsur kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kronik insomnia durumunda, belirtiler en az üç ay boyunca devam eder ve hayatın günlük akışı üzerinde olumsuz tesirler bırakır.

KRONİK İNSOMNİA (UYKUSUZLUK HASTALIĞI) SEBEPLERİ

  1. Stres ve tasa: Özellikle ağır iş temposu, finansal zorluklar, bağlantı problemleri yahut imtihan gerilimi üzere sebepler birçok insanın uyku nizamı bozabilir.

  2. Fiziksel sıhhat problemleri: Kronik ağrılar, astım ve alerjiler, reflü, artrit üzere rahatsızlıklar, uyku kalitesinin azalmasına neden olabilir.

  3. İlaçlar ve unsur kullanımı: Bazı ilaç ve uyarıcılar, uyku kalitesini olumsuz tarafta etkileyebilir.

  4. Çevresel faktörler: Gürültü, ışık kirliliği, yüksek sıcaklık yahut soğukluk, yatak ve yastık seçimi üzere ortamı etkileyen çevresel faktörler uyku tertibini bozabilir.

UYKUYA GEÇİŞTE HUZURSUZ BACAK SENDROMU

Genellikle dinlenme halindeyken yahut uykuya geçişte bacaklardaki tanım edilemeyen huzursuzluk, karıncalanma, yanma, batma ve ağrı hissinin ortaya çıkmasıdır. bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler kalkıp yürümeye geçtiklerinde şikayetlerinin azaldıklarını söylüyor. Semptomların belirginleşmesiyle birlikte uykuya geçerken ya da uykudayken hayat kalitesi bozulmakta.

UYKUSUZLUK BEDENDE NE YAPAR?

Enerji düzeyini düşürüp ruh halini de olumsuz tarafta etkilediği için hayat kalitesini epeyce tabanlara çekmektedir. Uzmanlar sağlıklı bir ömür için günde 7-8 saat uyku alınması gerektiğini öneriyor. İnsan hayatının tertipli işleyişi için verimli uyku alınması koşul aksi takdirde bedenin başka işlevleri misyonunu yerine getiremeyebilir. Ekseriyetle gerilim ve travmalara yol açan bu rahatsızlık uzun vadede kişiyi hayatın akışından alıkoyabilir. Kâfi dinlenme mühletine müsaade verilmeyen bünyede bağışıklık düşüşü ve halsizlik gözlemlenmektedir.

İNSOMNİA NASIL GEÇER?

İnsomnia (uykusuzluk hastalığı) tedavisi için bireyde yatan sebeplere öncelik tanınmalıdır. Zira şahıstan bireye farklılık gösteren bu tedavi teknikleri bazen yüzeysel pratiklerle bazen de ilaçla derin prosedürlerle gerçekleşmektedir.  Hastanın hayat şekli, belirtileri ve sıhhat durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

  1. Uyku tertibinde değişiklikler yapılmalıdır. Bu değişiklikler ortasında tertipli uyku ve uyanma saatleri belirlemek, yatak odasını rahat ve konforlu bir ortam haline getirmek, yatak odasında elektronik aygıt kullanımını azaltmak ve uyku öncesi yavaşlamak için bir rutin oluşturmak yer alır.

  2. Doktorlar, insomnia için uyku hapları yahut antidepresanlar üzere ilaçlar reçete edebilirler. Fakat, bu ilaçların uzun vadeli kullanımı bağımlılığa neden olabilir ve bu nedenle yalnızca kısa vadeli ve kesinlikle hekim denetiminde kullanılması önerilir.

  3. Bilişsel davranış terapisi, uyku bozuklukları tedavisinde sık kullanılan bir psikoterapi formülüdür. Bu tedavi, uyku hijyeni, relaksasyon teknikleri ve uyku sıkıntılarına yönelik farkındalığı artırmak için yapılan ferdi yahut küme terapisi seansları içerir.

  4. Düzenli fizikî aktivite ve hareket rejimi uyku kalitesini artırabilir beraberinde insomnia semptomlarını da azaltabilir.

  5. Yoga, meditasyon, akupunktur üzere alternatif tıp tedavileri, insomnia tedavisinde yararlı olabilir. Lakin yaptırmadan evvel üzerinde derin bir araştırma yapılması önerilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kronik insomnia nedir, belirtileri nelerdir? Beynin uykuya dalamaması…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin