Kurbanlık fiyatları cep yakıyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı’na bir aydan az bir müddet kal­dı. Bayram bu yıl 28 Haziran Çarşamba günü baş­lıyor. Beklentiler, pazartesi ve salının da birleştirilerek tatilin dokuz güne çıkması tarafında. Bayramın yaza gelmesi ve sü­resi, üretici için değerli. Çün­kü dokuz günlük tatil, daha çok kişinin tatile gitmeyi tercih et­mesi, kurbanlık satışlarının düşmesi manasına geliyor.

SPEKÜLASYON YAPILIYOR

Bu yıl et fiyatlarında artış yaşandı. Artan mali­yetler de üreticinin cebine da­ha az para girmesine neden ol­du. Yaklaşan Kurban Bayramı ise bu işe yatırım yapanlar için oldukça değerli. Piyasada kurban­lık fiyatlarının 150 bin liralara dayandığı biçiminde spekülas­yonlar yapılsa da fiyatlar orta­lama 60 ila 110 bin TL aralığın­da. Hayvanın özelliklerine nazaran fiyatlar düşebiliyor yahut arta­biliyor. Büyükbaşta pay fiyat­ları 8 bin ile 11 bin TL ortasında. Paya düşen ölçü 25 ile 38 kg ortasında değişiyor. Kesilmiş hazır meskene teslim kurbanın kilo fiyatı 320 lira civarında.

HİSSE BAŞI 6-10 BİN TL ARASINDA

Dünya’nın sorularını ya­nıtlayan Et Üreticileri Merkez Birliği Lideri Bülent Tunç kurbanlık büyükbaş hayvanın 7 pay olarak düşünüldüğün­de pay başı 20-25 kg ve fiyatın da 6 bin ila 10 bin lira arasın­da olduğunu söylüyor. Ortala­ma bir hayvanın fiyatının 50- 60 bin lira olduğunu kaydeden Tunç, fiyatların 100 bin lira­nın üzerine çıkması konusun­da ise “Sonuçta dini vecibeni­zi yerine getiriyorsanız payı 5-6 bin liralık kâfi. Çok güzel bir şey istiyorsanız 100 bine de alırsınız” diyor. Küçükbaş hay­vanlarda ise fiyat 4 ile 6-7 bin lira aralığında değişiyor.

Kurbanlıkta bir arz sorunu olmadığını belirten Tunç, kur­banlık alırken menşeinin, pa­saportunun, küpesinin denetim edilmesini öneriyor. Belediye­lerin denetim yaptığını kayde­den Tunç, hayvan pazarların­da satışa sunulan kurbanlıkla­rın sıhhatsiz olma mümkünlüğünün olmadığını vurguluyor ve “Va­tandaşlarımız kurban kesim yerlerinde ibadetlerini yerine getirebilirler” diyor.

YÜKSEK KİRA BEDELİ İSTENİYOR

Bülent Tunç, bilhassa İstan­bul’da kurban yerleriyle ilgi­li önemli külfetler yaşandığını söylüyor. Belediyelerin hayvan pazarı kurulacak yerleri ikin­ci üçüncü şahıslara verdiğini kaydeden Tunç, çok yüksek ki­ra bedelleri istendiğini söylü­yor ve “Belediye Anadolu’dan gelen vatandaşa bu hizmeti sağlarsa, kurbanın biraz daha ucuza satılma imkanı olur. 150 bine de, 200 bine de yer kirala­nıyor. Nakliye parası verip 20 hayvan getirmiş üretici nasıl kiralasın” diyor.

AHMET YÜCESAN: ÇADIR SATIŞLARI DÜŞEBİLİR

Adet bazında büyükbaş 80-110 bin lira, küçükbaş ise 8-10 bin lira ortasında değişiyor. Farklı olarak münferit satışlar var. Bu yıl çadır satışlarında maliyetler nedeniyle azalma bekliyorum. Toplu satış yapılan yerlerde artış olur. Kurbandan sonra et fiyatlarında yükselme devam eder. Zira kâfi canlı hayvan yok. Ramazan’da da ESK ithalat yapmıştı. İthalatın özele açılmayacağı açıklandı. Bana nazaran bayramdan sonra ithalat devam eder. Tahminen ek kontenjan açabilirler. Zira yazla birlikte güneyde turizm dönemi açılıyor. Çok büyük bir hareketlilik var. Karşılamak için ithalat biraz artırılabilir.

BÜLENT TUNÇ: KURBANLIKLAR ÖZEL YETİŞTİRİLİR

Kurban vasfı taşıyan hayvan özellikli olur. Kuyruğu, boynuzu, yürüyüşü, duruşu farklıdır. Üretici kurbanlık olacak hayvana bir yıl boyunca özel olarak bakar. Üç dört ay evvelce de bakanlığa bildirir, sevk kağıdı alınır, testleri yapılır. Kurbanlık fiyatları biraz daha yüksek olur. Bunun içine nakliye de girer, hayvan pazarı kirası da. Vatandaş kurban alırken, tüyü parlak, et verimliliği yüksek yani kemikleri görünmeyen, gözleri canlı hayvanı seçmeli. Küpesini ve evraklarını da denetim etmeli.

KAYNAK: DÜNYA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurbanlık fiyatları cep yakıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin