Maaş artışı sonrası yeni müjde: İkramiyeler de artıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl özel yönetimleri, karayolları, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, bakanlıklar, hastaneler başta olmak üzere kamu personellerinin mali ve toplumsal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü evvelki gün imzalandı.

Protokolle kamu personellerinin taban fiyatları, fiyat artırımları, toplumsal yardımları, maktu ödemeleri, öteki özlük ve yan hakları belirlendi. Giysi ve yemek yardımlarının sayılarını güncellenerek fiyat artırımı oranında artırılırken, ek ödeme, hizmet artırımı, tediye dışı ikramiye gün sayısı üzere başlıklarda da artışlar yapıldı.

360 BİN ÇALIŞANA YÜZDE 107 ZAM

2023-2024 yılları için geçerli olacak toplu iş kontratı çerçevesi ile refah hissesi dâhil fiyatlarda yüzde 45 artırım yapılırken en düşük kamu personelinin fiyatı 15 bin lira oldu. Yaklaşık 360 bin emekçiyi kapsayan en düşük fiyata ise yaklaşık yüzde 107 artırım yapıldı.

Brüt fiyat 21 bin 750 liraya çıkarken en düşük net fiyat de 18 bin 500 lira ile 20 bin 500 lira ortasında değişecek. Birinci altı ay için refah hissesi dâhil yüzde 45 artırım yapılacak. İkinci 6 ay için yüzde 15 artırım ve enflasyon farkı, 3 ve 4. aylar için yüzde 10 ve enflasyon farkı olacak.

ATALAY: FARKLAR DA YATACAK

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, “sendikalar tarihinde birinci kere ne talep ettiysek aldık” derken emekçilerin toplumsal haklarında da 2-2.5 puan güzelleşme sağlandığını söyledi

Atalay, “İçimize sinen bir mukavele oldu. Gece artırımı, vardiya, prim de var. Kimi sendikalara özel düzenlemeler, ek protokoller yapılıyor. En düşük fiyatta yüzde 107 artış olurken, başka maaşlarda da artış yüzde 47’yi bulacak. Birtakım işyerlerimiz bu ay artırım alacak. Mayıs ayında yansıyan da yansımayan da olacak. Ocak ayında başlayanlar 4-5 aylık fark alacak. Mart ayında başlayanlar ikramiye varsa 3 aylık, yoksa 2 aylık fark alacak” dedi.

DENGE ÖDENEĞİ 3625 LİRA

Kamuda çalışan personellere istikrar ödeneği olarak 3625 lira ödeme yapılacak, gece artırımı da yüzde 8 uygulanacak. Böylelikle gece çalışanlar fiyatlarını yüzde 8 artırımlı alacak. Fazla çalışma fiyatlarında ise yüzde 70 artışa gidildi. Yılda iki deva çıplak yevmiye (bordro üzerindeki asıl ücret) ödenecek.

Yüzdelik prim almayan işyerlerinde yüzde 4, yüzde 5, yüzde 6 risk primi uygulanacak. Bu primlerin aşağısı bu yüzdelere tamamlanacak. Öbür toplumsal yardımlara yüzde 45 artırım eklenecek. Personeller de memurlar üzere toplu mukavele ikramiyesi alabilecek.

Doğum, vefat, evlenme ve yol yardımları, giysi yardımı, prim, tazminat, yemek üzere ödemeler de artacak. Kontratı 1 Ocak 2023’te başlayan 4 aylık farkını alacak. İşe başlama tarihine nazaran farklar hesaba yatacak.

TOPLU KONTRAT İKRAMİYESİ

Sendika üyesi olup aylık ya da fiyatlarından sendika aidatı kesilen kamu vazifelileri için yapılmakta olan toplu kontrat ikramiyesi yılda 4 kez üç ayda bir veriliyor. Ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında ödeme yapılıyor.

Toplu kontrat ikramiyesinin verilmesindeki maksat sendika üyesi olan kamu görevlilerinden kesilen toplu mukavele ikramiyelerinin patron tarafından kesilmesi olup bu yıl için ödenen meblağ 400 liraya çıktı. Taşerondan takıma geçen emekçiler de toplu kontrat ikramiyesi alabilecek.

MEMURUN MUKAVELESİNİ DE ETKİLEYECEK

Kamu çalışanlarına yönelik toplu iş mukaveleleri çerçeve protokolü, memurların toplu mukavelesi başta olmak üzere özel dalda imzalanacak toplu iş mukavelelerinin çerçevelerini belirleme açısından değerli olacak.

Ağustos ayında memurlar ve memur emeklilerinin önümüzdeki 2 yıl (2024-2025) boyunca alacakları 8 başka artırım oranı ile mali ve toplumsal haklardaki iyileştirmeler karara bağlanacak.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maaş artışı sonrası yeni müjde: İkramiyeler de artıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin