Meclis yeni liderini seçti: Numan Kurtulmuş

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dakika haberine nazaran Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. Periyot için yeni lideri muhakkak oldu. Birinci ve ikinci çeşitte çoğunluk sağlanamazken, 3. çeşitte 321 oy alan Cumhur İttifakı’nın adayı Numan Kurtulmuş TBMM Lideri seçildi.

BİRİNCİ CİNS SONUÇLARI

Birinci cins sona erdi. Birinci tıpta toplam 586 oy kullanıldı.

Numan Kurtulmuş: 317 oy

CHP’nin adayı Tekin Bingöl: 131 oy

YSP’nin adayı Tülay Hatimoğulları Oruç: 51 oy

DEVA’nın adayı Mustafa Yeneroğlu: 16 oy

İYİ Parti’nin adayı Cihan Paçacı: 42 oy

Gelecek Partisi’nin adayı Serap Yazıcı Özbudun: 20 oy

İKİNCİ ÇEŞİT SONUÇLARI

Numan Kurtulmuş: 321 oy

ÜÇÜNCÜ CİNS SONUÇLARI

TBMM Genel Konseyi’nde meclis lideri seçiminin üçüncü tıp oylaması da sona erdi. CHP’nin adayı Tekin Bingöl 160 oyda kalırken, Cumhur İttifakı’nın adayı Numan Kurtulmuş 321 oy alarak 30. TBMM Lideri seçildi.

KURTULMUŞ’TAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

3. tıp oylamanın akabinde Meclis Başkanlığı’na seçilen Numan Kurtulmuş bir teşekkür konuşması yaptı.

Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle:

Bugün gerçekleştirdiğimiz TBMM Başkanlık seçimi münasebetiyle şahsıma gösterdiğiniz teveccühe teşekkür ediyorum. Sayın Devlet Bahçeli’ye Meclisimiz ismine teşekkür ediyorum. Olağanüstü kıymetli meclisin başlangıcını yapıyoruz. 2023 yalnızca bir tarih olmanın ötesinde aziz milletimizin varmak istediği amaçlardan birisi olarak önümüze gelmiştir. Cumhuriyetimizin ilanından bu yana 100 sene geçmiş oldu. Türkiye bu yüzyılda büyük kazanımlar elde etti. TBMM’nin kabul ettiği iki temel özelliğinin altını çizmek isterim. TBMM devlet kuran bir meclistir. Bütün cephelerde yenilmiş bu aziz millet inançlar ve kıymetleriyle ayağa kalmış ve Kurtuluş Uğraşını kazanmıştır. Bu savaşın öncüleri başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere minnetle yad ediyoruz. 

“TÜRKİYE YÜZYILINI DAİMA BİRLİKTE KURACAĞIZ”

TBMM’nin 1. meclisinden bize kalan iki bedel vardır. Birincisi tam bağımsız Türkiye gayesine kitlenerek ileriye hakikat yürümektir. İkincisi ise ülkemizi o savaşların yıkıntılarından bir an evvel kurtarmak, muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmaktır. Türkiye Yüzyılı olarak isimlendirdiğimiz sürece daima birlikte omuz ve dayanak vereceğiz. Bu yalnızca Seçim sırasında söylenmiş bir slogan değildir. TBMM’yi bir arbede yeri olmaktan kurtarmak bizim vazifemizdir. Her alanda partimizin görüşlerini lisana getireceğiz fakat asla elimizi yumruk halinde tutmayacağız ve Türkiye Yüzyılını daima birlikte kuracağız. Yeminleri yaparak vazifeye başlayan bakanlara muvaffakiyetler diliyorum. Bu seçimler hasebiyle bir şeyin daha altını çizmek isterim. Milletimiz seçimlerde Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne bir sefer daha onay verdiğini ortaya koymuştur. Tıpkı biçimde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da Türkiye Yüzyılı’nın başkanı olarak tescil etmiştir.

NUMAN KURTULMUŞ KİMDİR?

Numan Kurtulmuş 23 Mart 1959’da Ordu’nun Ünye ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Orduludur. Şimdilerde 64 yaşındadır. 

Annesinin İsmi Ayşe Güngör, babasının ismi ise İsmail Niyazi’dir. Numan Kurtulmuş’un dedesi Numan Kurtulmuş, ise Türk Kurtuluş Savaşı’nda Binbaşı olarak vazife yapmış bir gazidir. Dede Kurtulmuş, tıpkı vakitte latin harfleriyle yazılmış birinci Türkçe ilmihal kitabı olarak bilinen Amentü Şerhi’nin de müellifidir. 

EĞİTİM HAYATI

Numan Kurtulmuş, birinci ve orta tahsilinin akabinde İstanbul İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni muvaffakiyet ile tamamladı. Daha sonra  yüksek lisans yaptı ve uzman unvanını elde etti. 

1988-1989 ortasında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Temple Üniversitesi School of Business & Management’da akademik çalışmalarına devam etti. 1990’da ABD’deki Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda konuk öğretim üyesi olarak misyon yaptı. Buradaki çalışma hayatı 1993’e dek sürdü. 

1992’de Tabip, 1994’de Doçent, 2004’te ise Profesör oldu. 

ÇALIŞMA KARİYERİ

İş hayatında akademisyen sıfatı ile vazife alan Numan Kurtulmuş Bir periyot de Sabahattin Zaim’in asistanı olarak çalışmalar yürüttü. 2010 ile 2012 ortasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrencilere iktisat ve siyasal bağlantı dersleri verdi. 

Ayrıca,  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde siyaset, çalışma iktisadı ve insan kaynakları idaresinde hocalık da yaptı.

2020’de yayınlanan ‘Türkiye’yi Yarınlara Taşımak’ isminde bir kitabı bulunmaktadır. 

SİYASİ YAŞAMI

Numan Kurtulmuş siyaset hayatına Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığı’nı yürüttüğü Fazilet Partisi’nde başladı. Akabinde Saadet Partisi, Has Parti ve AK Parti ile devam etti. 

FAZİLET PARTİSİ

Numan Kurtulmuş, 1998’de Fazilet Partisi’nde etkin olarak çalışmaya başladı. Bu periyotta Fazilet Partisi İstanbul Vilayet Lideri ve Genel Yönetim Konseyi üyesi olarak çalışmalar yürüttü. 

SAADET PARTİSİ

Fazilet Partisi’nin kapatılmasının akabinde tıpkı takım ile açılan Saadet Partisi’nde yer aldı. Saadet Partisi’nin hem İstanbul Vilayet Başkanlığı’nı hem de Genel Lider Yardımcılığı’nı birebir anda yürüttü. 

26 Ekim 2008’de gerçekleşen Saadet Partisi’nin Kongresi’nde tek başına Genel Lider adayı oldu ve Saadet Partisi Genel Lideri oldu. 2 yıl boyunca partinin genel başkanlığını yaptı.

2010’da partinin 4. Harika Kongresi’nde tekrar Genel Lider olarak seçildi. Lakin Numan Kurtulmuş, Saadet Partisi’nin genel yönetim heyeti ve yüksek disiplin heyeti üyeliklerinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde Necmettin Erbakan’ın desteklediği isimlerin bulunduğu yeşil listeyi kabul etmeyerek, kendi oluşturduğu beyaz listeyi ortaya çıkardı. 

Bu liste tartışmasında Saadet Partisi’nin başkanı Necmettin Erbakan ile fikir ayrılığı yaşadı. Bunun akabinde 1 Ekim 2010’da Saadet Partisi’ndeki vazifesinden istifa etti. 

HAS PARTİ

Saadet Partisi Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Numan Kurtulmuş, 1 Kasım 2010’da Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) ismini verdiği partiyi kurdu. Partisinin Genel Lideri oldu. Akabinde 2011’de gerçekleşen genel seçimlerde %0,77 oy aldı. 

AK PARTİ

12 Temmuz 2012’de ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teklifi ile, HAS Parti ile AK Parti birleşme kararı aldı. 19 Eylül 2012’de HAS Parti’nin ‘bütünleşme sebebiyle fesih’ kararı ile kapanması ile Numan Kurtulmuş da AK Parti takımında yerini aldı. 

30 Eylül 2012’de resmi olarak AK Parti’ye katıldı. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI OLDU

2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin akabinde 62.Hükümet’ni Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun kabinesinde yer aldı ve Başbakan yardımcısı oldu.

2014 ile 2017 ortasında Başbakan Yardımcısı olarak vazife yaptı. 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI OLDU

19 Temmuz 2017’de ise Kültür ve Turizm Bakanı oldu. 10 Temmuz 2018’de bu vazifesi son buldu. 

MİLLETVEKİLLİĞİ DÖNEMİ

Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti Ordu milletvekili oldu. 2018 genel seçimlerinde de bu sefer AK Parti İstanbul milletvekili olarak TBMM’de yerini aldı. Mayıs 2023 seçimlerinde ise milletvekili aday olmadı. 

NUMAN KURTULMUŞ’UN EŞİ

Numan Kurtulmuş, 1988’de Sevgi Kurtulmuş ile evlendi. Çiftin, 3 çocuğu (Ayşe, İsmail ve Buyruk isimlerinde) bulunmaktadır. 

ADAYLAR

Başvurunun son gününde adaylar netleşti. AK Parti ve MHP; Numan Kurtulmuş’u aday gösterirken, CHP grubu aday olarak Tekin Bingöl olarak belirledi. Cihan Paçacı ise YETERLİ Parti’nin adayı olarak seçime katıldı.

Meclis Genel Şurası, yeni lideri belirlemek için saat 14.00’te toplandı. Oylama bâtın metotla gerçekleştirildi. 

İLK 2 ÇEŞİTTE SEÇİLEBİLMEK İÇİN 400 MİLLETVEKİLİNİN OYU GEREKİYOR 

Adaylardan birinin birinci 2 çeşitte seçilebilmesi için 400 milletvekilinin oyu gerekecek. Birinci 2 tıpta 400 oyu bulunamazsa 3’üncü tıp oylamaya geçilecek. Bu tıpta salt çoğunluk olan 301 oy Meclis Lideri seçilmesi için kâfi olacak.

Seçimin 4’üncü cinse kalması halinde ise en fazla oyu alan aday Meclis Lideri seçilmiş olacak. Meclis aritmetiği dikkate alındığında Cumhur İttifakının adayı Numan Kurtulmuş’un en geç 3’üncü tıpta yeni Meclis Lideri olarak seçilmesi bekleniyor.

TBMM SEÇİMLERİNE KİMLER KATILDI?

Toplamda 7 milletvekili aday gösterildi. İşte Meclis Başkanlığı için aday gösterilen milletvekilleri.

NUMAN KURTULMUŞ

TBMM Genel Şurasında 7 Haziran Çarşamba günü yapılacak seçim öncesinde AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzasıyla Meclis Lideri adayı gösterildi.

TEKİN BİNGÖL

CHP’nin Meclis Lideri adayı Ankara Milletvekili Tekin Bingöl oldu.

CİHAN PAÇACI

İYİ Parti TBMM Küme Başkanvekilleri Müsavat Dervişoğlu ve Erhan Usta’nın imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan yazıda, “28. Yasama Periyodu Birinci Devre için TBMM Başkanlığına İstanbul Milletvekili Sayın Mustafa Cihan Paçacı’yı aday olarak gösteriyoruz.” sözleri kullanıldı.

TÜLAY HATİMOĞULLARI ORUÇ

Yeşil Sol Parti (YSP), TBMM Başkanlığı için Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’u aday gösterdi.

CAN ATALAY

TBMM seçimlerinde 4 milletvekili çıkaran TİP ise cezaevindeki Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay’ı aday gösterdi.

MUSTAFA YENEROĞLU

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu.

SERAP YAZICI ÖZBUDUN

Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun Meclis Lideri adayı oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meclis yeni liderini seçti: Numan Kurtulmuş

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin