MİLGEM projesi çığır açacak… 6 gemi birebir anda inşa ediliyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere,Türk savunma endüstrisi MİLGEM Projesi ile denizcilik alanında yakaladığı başarıyı yurt içinde ve dışında bu yıl atılacak adımlarla sürdürecek.

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde bu yıl tekrar İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST sürüyor.

Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşları da şenlikte yerini alıp, çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, TEKNOFEST macerasının 2018’de başladığını ve 6 yılın geride bırakıldığını söyledi.

MİLGEM PROJESİ İLE TÜRK SAVUNMA ENDÜSTRİSİ YENİ BAŞARILARA İMZA ATACAK

Savunma endüstrisinde kalıcı olmanın yolunun ihracattan geçtiğini vurgulayan Dere, ASFAT Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ’nin de bunun örneklerinden birisi olduğunu söyledi. Dere, ASFAT’ın ihracat faaliyetlerine ait şu bilgiyi verdi:

“ASFAT, askeri fabrikaların, tersanelerin imkanlarını kullanıyor. Yalnızca bakım-onarım değil, ihracata açılması için bu devasa yapılar değerli bir fonksiyon görüyor. Proje hacmi 3,5 milyar dolara ulaştı.

“6 GEMİ TIPKI ANDA İNŞA EDİLİYOR”

Bu 3-4 yıllık bir firma için hoş bir muvaffakiyet. 3,5 milyar dolarlık proje hacminin yüzde 50’si ihracata yönelik projeler. Bunu devam ettirmesini istiyoruz ASFAT’ın. Önümüzdeki aylarda kıymetli projeleri, teslimatları var.

MİLGEM platformu üzerine 6 gemiyi tıpkı anda inşa ediyor. Bu çok güç bir şey aslında denizcilik projelerinde. 4 tanesi Pakistan MİLGEM projesi, gemilerin birebir anda inşası devam ediyor, ikisi Karaçi’de, ikisi İstanbul Tersanesi’nde. Önümüzdeki aylarda törenlerimiz var.

Mayıs sonunda Pakistan MİLGEM’in 4’üncü gemisini Karaçi’de denize indireceğiz. Çabucak peşinden 2 tane açık deniz karakol gemisi yapıyoruz ki bunlar da yeniden 99 metre MİLGEM Platformu üzerine yapılan aslında MİLGEM ebatında gemiler.“DENİZ KUVVETLERİMİZ İÇİN YAPIYORUZ”

Deniz Kuvvetlerimiz için yapıyoruz. Onun birincisinin denize inme merasimi var. Sonrasında Pakistan MİLGEM’in birinci gemisi artık Pakistan donanmasına teslim ediliyor. Bu da büsbütün günü gününe, hiçbir gecikme olmadan yapılan bir aktiflik olacak. Bunu da ağustos üzere planlıyoruz.

O kadar çok platformumuz, gemimiz var ki hangisinin merasimi ne vakit, onu bile karıştırıyoruz.”

Kasımda da ikinci açık deniz karakol gemimizin denize indirme merasimi olacak. O kadar çok platformumuz, gemimiz var ki hangisinin merasimi ne vakit, onu bile karıştırıyoruz. Allah’a şükür yani deniz projelerinde, Deniz Kuvvetlerimizin gereksinimlerini hem askeri hem özel tersanelerimiz büyük bir muvaffakiyetle yerine getiriyorlar.

TCG Anadolu gemisini bir özel tersanemiz yaptı. İ sınıflarını görüyoruz, özel dal tersanelerimiz yapıyor 3 tane İ sınıfı gemimizi. Bir taraftan da ASFAT değerli ihracat başarısı yakaladı, açık deniz karakol gemilerini yapıyor. TF-2000 hava savunma muhribinin tasarım faaliyetiyle ilgili ASFAT görevlendirildi. Askeri tersanede birinci geminin tasarım ve inşası yapılacak. Daha sonra yeniden özel kesimimiz de devreye girecek.”

TEKNOFEST HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ SÖYLEDİ

İstanbul’daki dördüncü TEKNOFEST’in gerçekleştirildiğini, Gaziantep, Samsun ve Bakü’de şenlikler yapıldığını anımsatan Dere, şöyle konuştu:

“Bunların hepsine şahitlik ettik. Aslında bu bizim için bir gurur. TEKNOFEST’in geldiği noktayı görüyoruz. Bilhassa milletimizin talebini görüyoruz. Öğrencilerin iştirakini görüyoruz. 1 milyonu geçen yarışmacı sayısına ulaştı TEKNOFEST. Birinci başlarda işte on binlerce iştirak dediğimiz TEKNOFEST artık milyonlarca yarışmacıya ulaştı.

Bu harikulade bir şey. Aslında dünya çapında bir şenlik, teknoloji şenliği. 300 bin kadro, 1 milyon iştirakçi, bu mükemmel bir şey. Bunun yanında milyonlarca seyirci, iştirakçi kelam konusu. İnsanların gelip KIZILELMA’ya, TB3’e, ATAK helikopterine, F-16’ya dokunduğu, A400M’ye bindiği, askerlerimizi gördüğü bir aktiflik. Asker-sivil iç içe, hoş bir ortam sağlandı.”

FEESTİVALDE 400 CİVARINDA İŞÇİ BULUNUYOR

Bakanlık olarak 2018’den bu yana TEKNOFEST’e sonuna kadar dayanak verdiklerini vurgulayan Dere, şu değerlendirmede bulundu:

“Bizim açımızdan aslında silahlı kuvvetler ile gençliğin kaynaşması açısından son derece değerli. Her sene herhalde en fazla dayanak veren kurum olarak TEKNOFEST’te yer aldık. Bu sene tekrar 400 civarında çalışanımız asker-sivil iştirak sağlıyor TEKNOFEST’e. Helikopterlerimiz, 19 uçağımız, Solo Türk, Türk Yıldızları iştirak sağlıyor.

Yine mehteran ekibimiz, askeri bandomuz iştirak sağlıyor. Bu sene geçen yıllardan farklı olarak Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’tan da şov uçuşları için ekipler var, bu da memnunluk verici. Bizim Türk Yıldızlarımız ve Solo Türk ile birlikte iştirak sağlayacaklar. Bildiğiniz üzere HÜRJET’imiz birinci uçuşunu yaptı. İnşallah bundan sonraki yıllarda Solo Türk ve Türk Yıldızları’nda kullanılan uçaklarımız tahminen HÜRJET olacak. Bunun da memnunluğunu yaşıyoruz.”

Savunma endüstrisinde hoş projelerin teslimatlarının yapıldığı, envantere alındığı günler yaşandığını anımsatan Dere, bu süreçte Altay tankının 2 prototipinin test için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından teslim alındığını, TCG Anadolu’nun teslim edildiğini, HÜRJET’in uçtuğunu, KIZILELMA’nın uçuş testlerinin sürdüğünü, ATAK-2 helikopterinde son etaba gelindiğini, GÖKBEY helikopterinin TS1400 motoruyla havalandığını anlattı.

 Türk savunma endüstrisi, MİLGEM Projesi’nin açtığı yolda 2023 yılında yurt içinde ve dışında değerli başarılara imza atacak

KAYNAK: AA, HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MİLGEM projesi çığır açacak… 6 gemi birebir anda inşa ediliyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin