MİNİMUM FİYAT ÜÇÜNCÜ TOPLANTISI NE VAKİT? | Son dakika Taban Fiyat Tespit Komitesi üçüncü toplantı tarihi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ASGARİ ÜCRET ÜÇÜNCÜ TOPLANTISI NE ZAMAN? | Milyonlarca asgari ücretli çalışanın yanı sıra piyasaya olan etkisi sebebiyle 85 milyon vatandaşı dolaylı olarak etkileyen asgari ücret ara zammı için 2. toplantı sona erdi. Toplantının ardından konuşulan rakam ve 3. toplantı tarihine ilişkin açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Temsilcisi Ramazan Ağar, rakamların dolar değil Türk Lirası cinsi üzeridnen konuşulduğunun altını çizdi. Peki Asgari Ücret üçüncü toplantısı ne zaman? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU ÜÇÜNCÜ TOPLANTI TARİHİ

2. toplantının ardından açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Temsilcisi Ramazan Ağar pazarlığın dolar üzerinden değil Türk Lirası üzerinden yapıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücret geçim ücreti değil. Asgari ücretten aşağı bir işçinin çalıştırılamayacağı anlamına gelir. Bu hafta bunu sonuçlandıracağız. Vedat bey 500 dolar rakamını telaffuz etti. bunlar görüşüldü konuşuldu. İnsanların alım gücünün artırılması için ara zam için görüşüyoruz. Bayram öncesi sonuçlanmasını bekliyoruz. Rakam belli olmadı, bu hafta 3. kez bir araya geleceğiz.

“RAKAM KONUŞULMADI”

İşveren veya hükümet tarafından bir rakam ortaya atılmadığı gibi kendişerinin de net bir tutar üzerinde durmadıklarını belirten Ağar, “Günün şartlarına göre alım gücünün daha iyi olması için, bir nebze olsun rahatlamaları için Temmuz ayında başlamak üzere tekrar artıştan sonra Komisyon bir kez daha bir araya gelecek ve o günün şartlarına göre tartışılıp karar alınacaktır. İşveren veya hükümet tarafından bir rakam konuşulmadı. Biz de bir şey söylemedik. Karşı taraf ve bizim kafamızda bir rakam vardır. Şu an bir şey söylemek doğru olmaz. Bizim kafamızdaki rakam olmazsa geçmişte olduğu gibi muhalefetimizi koruruz. Son yıllarda mutabakat sağlanarak asgari ücret tespit komisyonu bu kararı alıyor. Bizim de aynı düşüncede olarak insanlarımıza rahat nefes aldırmak için gayret gösteriyoruz. Şu anda bir sonuca varılmadığı için kamuoyu önünde pazarlık gibi tartışırsak bu iş olmaz.” ifadelerini kullandı.

2023 ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ARA ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinden oluşan 15 kişilik heyeti, ilk toplantıyı 13 Haziran 2023 Salı günü, ikinci toplantısını ise 19 Haziran Salı günü gerçekleştirdi. İkinci toplantının ardından açıklamada bulunan TÜRK-İŞ Temsilcisi Ramazan Ağar şu ifadeleri kullandı: “Türk lirası üzerinden görüşüyoruz dolar üzerinden pazarlık yapmıyoruz. Asgari ücret geçim ücreti değil. Asgari ücretten aşağı bir işçinin çalıştırılamayacağı anlamına gelir. Bu hafta bunu sonuçlandıracağız. Vedat bey 500 dolar rakamını telaffuz etti. bunlar görüşüldü konuşuldu. İnsanların alım gücünün artırılması için ara zam için görüşüyoruz. Bayram öncesi sonuçlanmasını bekliyoruz. Rakam belli olmadı, bu hafta 3. kez bir araya geleceğiz.”

“Biz günün şartlarına göre alım gücünün daha iyi olması için, bir nebze olsun rahatlamaları için Temmuz ayında başlamak üzere tekrar artıştan sonra Komisyon bir kez daha bir araya gelecek ve o günün şartlarına göre tartışılıp karar alınacaktır.

İşveren veya hükümet tarafından bir rakam konuşulmadı. Biz de bir şey söylemedik. Karşı taraf ve bizim kafamızda bir rakam vardır. Şu an bir şey söylemek doğru olmaz.

Bizim kafamızdaki rakam olmazsa geçmişte olduğu gibi muhalefetimizi koruruz. Son yıllarda mutabakat sağlanarak asgari ücret tespit komisyonu bu kararı alıyor. Bizim de aynı düşüncede olarak insanlarımıza rahat nefes aldırmak için gayret gösteriyoruz. Şu anda bir sonuca varılmadığı için kamuoyu önünde pazarlık gibi tartışırsak bu iş olmaz.”

ASGARİ ÜCRET BAYRAMDAN ÖNCE BELLİ OLACAK MI?

Asgari ücrete yapılacak ara zam, vatandaşların maaşlarına 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yansıtılacak. Bayramdan önce belirlenerek kamuoyuna duyurulması beklenen asgari ücret Temmuz zammı hakkında açıklama yapan TİS Başkanı Özgür Burak Akkol, ilk toplantıdan önce yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“TİSK’in görüşünü sayın bakanımıza da arz ettik. Teknik olan görüşler ifade edildiği kadar teknik olmayan görüşler de ifade ediliyor. Bizim görüşümüz üçlü mutabakatta hızlı şekilde işçinin, işverenin razı olduğu kamunun liderliğini yaptığı bir mutabakat ile bu süreci tamamlamak arzusundayız. Teşkilatımla beraber şahsi arzum, bayram sürecine girmeden bu sürecin tamamlanmasıdır.”

ESKİ BAKAN BİLGİN’İN 500 DOLAR AÇIKLAMASI

Asgari ücretle ilgili tarihi bir adım attıklarının altını çizen eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin şunları kaydetti:

“Asgari ücretle ilgili bir tarihsel bir adım attık, geliri vergi dışı bıraktık. Asgari ücretten 1 buçuk yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenleme yaptık ocak ayında, temmuzda da aynısını yapacağız.Benim oradaki yaklaşımım şudur, aşağı yukarı 500 dolar civarında, ona denk bir asgari ücret düzenlemesi yapmamız gerekir. Çalışmalarımız hazır.”

Birçok ekonomi kalemini etkileyecek asgari ücret 500 dolar seviyesine çıkması halinde 11 bin TL üzerinde seyredecek.

2023 TEMMUZ ARA ZAMLI ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret Ocak ayında yapılan zamla birlikte net 8 bin 506 TL ‘ye (~425 $) yükseltildi. Dolar üzerinden yapılacak hesaplamayla birlikte Temmuz ara zammı ile asgari ücret hesaplamaları şöyle:

📍 430 $ = ~10.100 TL
📍 440 $ = ~10.340 TL
📍 450 $ = ~10.570 TL
📍 460 $ = ~10.810 TL
📍 470 $ = ~11.045 TL
📍 480 $ = ~11.280 TL
📍 490 $ = ~11.515 TL
📍 500 $ = ~11.750 TL

YÜZDE 20 ZAM

 • Zamlı en düşük emekli maaşı: 9.000 TL
 • Zamlı en düşük memur maaşı: 14.217 TL
 • Zamlı asgari ücret: 10.207 TL

YÜZDE 30 ZAM

 • Zamlı en düşük emekli maaşı: 9.750 TL
 • Zamlı en düşük memur maaşı: 15.402 TL
 • Zamlı asgari ücret: 11.057 TL

YÜZDE 40 ZAM

 • Zamlı en düşük emekli maaşı: 10.500 TL
 • Zamlı en düşük memur maaşı: 16.587 TL
 • Zamlı asgari ücret: 11.908 TL

YÜZDE 50 ZAM

 • Zamlı en düşük emekli maaşı: 11.250 TL
 • Zamlı en düşük memur maaşı: 17.772 TL
 • Zamlı asgari ücret: 12.825 TL

YÜZDE 60 ZAM

 • Zamlı en düşük emekli maaşı: 12.000 TL
 • Zamlı en düşük memur maaşı: 18.956 TL
 • Zamlı asgari ücret: 13.609 TL

YÜZDE 70 ZAM

 • Zamlı en düşük emekli maaşı: 12.750 TL
 • Zamlı en düşük memur maaşı: 20.141 TL
 • Zamlı asgari ücret: 14.460 TL

YÜZDE 80 ZAM

 • Zamlı en düşük emekli maaşı: 13.500 TL
 • Zamlı en düşük memur maaşı: 21.326 TL
 • Zamlı asgari ücret: 15.310 TL

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MİNİMUM FİYAT ÜÇÜNCÜ TOPLANTISI NE VAKİT? | Son dakika Taban Fiyat Tespit Komitesi üçüncü toplantı tarihi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin