Nasıl oy kullanılır? Hangi dokümanlarla oy kullanılabilir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçmenleri bilgilendirme hedefli kamu spotları ve afişler hazırlayan YSK, geçerli ve geçersiz oylarla ilgili sıklıkla merak edilen soruların cevaplarını paylaştı. İşte oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler…

OY KULLANMA SAATLERİ NELER?

Oy verme süreci, Türkiye’nin 81 vilayetinde 14 Mayıs günü tıpkı anda başlayacak. 08:00‘da başlayacak süreç, saat 17:00′da sona erecek. 

KİMLER OY KULLANABİLİR?

18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabilir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Adres Kayıt Sistemi ile Kimlik Paylaşım Sisteminden alınan bilgilerle oluşturulan seçmen kütükleri daima güncellenmektedir. 

OY KABİNİNDE BUNLAR YASAK!

Cep telefonu, fotoğraf yahut sinema makinesi üzere manzara kaydedici yahut haberleşme sağlayıcı aygıtlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır. Bu çeşit aygıtların oy verme süreci bittikten sonra iade edilmek üzere sandık şurasına bırakılması gerekmektedir.

OY KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yüksek Seçim Konseyi tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki durumlarda oylar geçersiz sayılacak. Buna nazaran seçmenlerin oylarının geçersiz olacağı haller şöyle:

  • “Evet” ya da “Tercih” mührünün basılmaması,

  • Birden fazla ittifaka, siyasi partiye yahut adaya oy basılması,

  • Oy pusulasının bütünlüğü bozulacak halde yırtılması yahut koparılması,

  • Oy pusulasının üzerine mühür dışında yahut mühür yerine rastgele bir özel işaret, imza kaşesi yahut parmak izi basılması,

  • Oy pusulasının besbelli halde özel olarak karalanması, çizilmesi yahut işaretlenmesi

  • Zarftan işaret manası taşıyan rastgele bir husus çıkması.

KİMLER OY KULLANAMAZ?

Kısıtlı olanlar, Kamu hizmetinden yasaklı olanlar, Silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (Her ne sebeple olursa olsun, müsaadeli bulunanlarda bu karara tabidir), Askeri öğrenciler, Taksirli kabahatlerden karar giyenler hariç ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar.

SEÇMENLERE KAÇ PUSULA VERİLECEK?

Seçimde iki adet filigranlı kağıttan hazırlanacak birleşik oy pusulaları kullanılacak. Bir pusulada Cumhurbaşkanı adaylarının, başkasında ise siyasi partiler ve bağımsız milletvekili adaylarının isimleri yer alacak.

Sandık lideri, oy zarfı ve birleşik oy pusulasını, hiçbir tarafında rastgele bir işaret bulunmadığını ve ardının sandık heyeti mührü ile mühürlü olduğunu şura üyelerine ve seçmene gösterdikten sonra “EVET” yahut “TERCİH” mührü ile birlikte seçmene verecek.

Seçmenler bilhassa oy pusulasının gerisinde sandık şurası mührünün bulunup bulunmadığına dikkat etmek zorunda. Oy kullanma kabininde oy kullandıktan sonra zarfa konulacak pusula, daha sonra seçmen tarafından sandığa atılacak. Kapalı oy verme kabinine rastgele bir fotoğraf yahut kayıt aygıtıyla girilmesi de yasak.

HANGİ EVRAKLARLA OY KULLANABİLİRİM?

Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, nüfus cüzdanı, süreksiz kimlik dokümanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik evrakı, şoför dokümanı, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleksel kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı üzere kimliğini tereddütsüz ortaya koyan fotoğraflı, resmî nitelikteki belgeyi almayı unutmayınız.

GÖRME ENGELLİLER NASIL OY KULLANIYOR?

YSK’ya nazaran görme engellilerin oy kullanması için özel bir şablon hazırlanıyor.

Talep etmeleri halinde sandık şurası lideri, akrabalarından biri yahut orada bulunan rastgele bir seçmenin yardımıyla oy pusulasını mühür deliklerine gelecek formda hazırlanan şablona yerleştirmek suretiyle oy kullanabilecek.

Bir seçmenin birden fazla engelliye yardımcı olması ise yasak.

SEYYAR SANDIK UYGULAMASI NEDİR?

İl ve ilçe merkezlerinde ikamet etmekte olup hastalığı yahut pürüzü sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler, askı devri içinde “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” yahut “Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibaresinin yer aldığı sıhhat raporu ile birlikte “Seyyar Sandık Heyeti Talep Formu” doldurarak yerleşim yerinin bağlı olduğu ilçe seçim şurasına yahut muhtarlığa iletmeleri halinde meskenlerinde oy kullanabileceklerdir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl oy kullanılır? Hangi dokümanlarla oy kullanılabilir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin