Seçime günler kala rüzgar kimden yana esiyor? Kılıçdaroğlu’na kaybettirecek iki konu!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Haber7

Seçime sayılı günler kala mitinglerdeki heyecan yükseliyor. AK Parti’nin düzenlediği mitinglerin evvelki seçimlere nazaran kalabalık geçmesi dikkat çekiyor.

Meydanlardaki coşkuya tanıklık eden Haber7 Genel Yayın Direktörü Osman Ateşli ve Ülke TV Genel Yayın Direktörü Hasan Öztürk, bugün dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

ATEŞLİ: KILIÇDAROĞLU’NA KAYBETTİRECEK İKİ KONU!

AK Parti’nin Samsun mitingindeki izlenimlerini aktaran Osman Ateşli “Kılıçdaroğlu’na kaybettirecek iki konu!” başlıklı yazıyı kaleme aldı. Vatandaşların kanısını aktaran Ateşli, birinci çeşitte seçimin sonuçlanacağına dair öngörülerin ağır bastığını lisana getirdi.

Seçim atmosferiyle ilgili değerlendirmede bulunan Ateşli, Samsunlu vatandaşların niyetlerini aktararak 7’li koalisyonun HDP ile yaptığı işbirliğinin reaksiyon çektiğini söz etti.

Osman Ateşli, yazısında şu tabirlerde bulundu:

Ak Parti’nin Samsun mitingini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak, bir küme gazeteci ile yerinde takip ettik. Samsun, Karadeniz’in değerli kentlerinden. Kurtuluş Savaşımızın birinci adımının atıldığı kent olması hasebiyle hayli önemli…

Erken sayılabilecek bir saatte uçağımız Çarşamba Havalimanı’na iniş yaptı. Birkaç saatle telafi etmeye çalıştığımız uykunun mahmurluğu vardı üzerimizde… Karadeniz’in sabah saatlerine has nem yüklü dingin havasıyla kendimize geldik. Kentte, Karadeniz’in ekseriyetle puslu olan havasına inat berrak bir hava hakimdi.

Gelelim seçim atmosferine;

Günün birinci ışıklarıyla sokakları arşınlamaya koyulduk. Samsun’un Ak Parti periyodunda büyük emeklerle düzenlemesi yapılan hoş bir kıyısı var. Kısa bir yürüyüşün akabinde Bandırma Vapuruna çıkarma yaptık.

Öğle saati yaklaşırken Saathane Meydanı’ndan tarihi Büyük Cami’ye geçtik. Oradan da Çiftlik Caddesi’ne gerçek gezinti yaptık. Çay ocaklarına oturduk. Esnafa, taksiciye hâlini hatırını sorduk. Vatandaşları dinledik. Gençlerle hasbihal ettik. Miting alanına yetişmek için koşturan bayanlardan yorum almaya çalıştık. Sokakta mitinge gittikleri her hallerinden belirli olanlara sataştık. İstediğim kıvamda bir muhalife denk gelmeyi de umdum. Ancak rastlaşamadık.

Meydanların nabzını tutmak ismine edindiğim izlenimleri size aktarayım;

VATANDAŞLAR SEÇİM İÇİN NE DİYOR?

Seçim takvimi yaklaştıkça heyecanın yeterlice arttığı bir gerçek.

Kulak kabarttığımız her diyalogda bir halde seçim gündemi vardı.

İlk tıpta bu işin biteceğine yönelik öngörüler ağır basıyor. Birtakımı, ikinci cinse kalma ihtimalini de yok saymıyor.

“Yalancı baharlar vaat edenlere karnımız tok” diyenler oldu. “Çocuklarımızın geleceğini oylayacağız” diyenler de…

“Ahlat’a şükür namazı kılmaya gitmeyi teklif edenler de… Ayasofya iletisi verenler de…

Şehirde toplananların yanı sıra kırsaldan, köylerden gelen binlerce kişi meydana akın etmişti. Bafra’dan, Kavak’tan Vezirköprü’den Çarşamba’dan Ladik’ten gelenler vardı.

Onlardan biri de Ladikli Mustafa Amca’ydı. Muhalefete reaksiyon için yollara düşmüş. Ladik’ten miting için nasıl kalkıp geldiğini anlattı.

 “Selahattin Demirtaş’ı hür bırakacağız” kelamını verenlere epey kızgındı. Öfkeden sesinin titrediğini hissettim.

Muhalefetin HDP ile yaptığı ittifaka atıfla, “kararımızı kolaylaştırdılar” diyerek gönderme yaptı.

Teşkilattan bir genç, “Ladik’ten bu kadar araç kaldırdığımızı hatırlamıyorum” dedi.

Ladik, Samsun’a yaklaşık 80 kilometre…

“Reis dünyanın öbür ucundan çağırsa tekrar gelirdik” dediler.

Bu sevginin izahı kolay değil; Erdoğan aşkı!

OY TERCİHİNİ ETKİLEYECEK İKİ KONU!

Anadolu insanı tehlike, tehdit hissetmesin kâfi ki… Son günlerde bu seferberlik havası var. Vatandaşlara nazaran 14 Mayıs bir sefer daha “safını belirleme seçimi”

Karadeniz dindar milliyetçi bir coğrafya…

Oy tercihinde iki husus bariz bir halde öne çıkıyor;

Vatandaşların bilhassa HDP ile iş birliğine büyük reaksiyonu var.

Bir başka çekinceleri, muhalefet partilerinin ülkeyi yönetebileceğine inanmıyor. Muhalefetin iş başına gelmesi halinde, mevcut hizmetlerin devamına yönelik çok önemli telaşlar var. Bunu da çok açık bir formda lisana getiriyorlar.

Deprem bölgesindeki vilayetlere yaptığımız ziyaretlerde de tıpkı çekince ağır bir biçimde lisana getirilmişti.

SAMSUN’DA İKİ MEYDAN DOLDURAN KALABALIK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinge saat 17.00 üzere geldi. Erdoğan’ı Samsun’da da çok coşkulu bir kalabalık karşıladı. Kalabalık sahiden etkileyiciydi. Meydana sığmayan Samsunlular alanın dışına bile taşmıştı.

Son günlerde sıhhati üzerinden yapılan polemiklere karşılık olması ismine şu notumu da paylaşayım. Erdoğan, Giresun ve Ordu mitinglerinin akabinde Samsun’a gelmişti. Bir gün evvel de Rize ve Trabzon mitingleri oldu. Bu ağır tempoya karşın yorgunluk belirtisi hissettirmedi.

Erdoğan, “Samsun 14 Mayıs’ta çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyor muyuz? Samsun 21 yıllık kazanımlarımızı daha da ileriye taşıyor muyuz? Samsun Türkiye Yüzyılı için gerçek adımlarla yola devam diyor muyuz?” diye sordu.

Büyük coşkuyla mukabele alınca, “Bu iş Samsun’da bitmiş demektir.” dedi. Harika Lige yükselen Samsunspor’u, oyuncuları, teknik grubu tebrik etti.

14 MAYIS’TA BALO SONA ERİYOR!

Erdoğan, “Bu Samsun sevilmez mi? Hele 14 Mayıs’ta akşamında sevdamız o balkonda inşallah gerçekleşecek. Yürüyoruz, 14 Mayıs’a yürüyoruz. Sandıkları patlatmaya yürüyoruz. Şu anda karşımdaki tablo bunu gösteriyor. Bizi aşkla bağrına basan Samsunlu kardeşlerime hürmetlerimi iletiyorum. Ulusal uğraşa öncülük eden Samsun, Türkiye Yüzyılı’nın da sancaktarı olacaktır. Meydanların lisanı bize bunu söylüyor gösteriyor. On binler bize onu anlatıyor. Burada şu anda caddeler hariç 120 bin kişi var. Bay Bay Kemal naber? Bak meydan gör.” sözleriyle Kemal Kılıçdaroğlu’na sataştı. Kelamlarını, “14 Mayıs’ta bu maskeli baloya son vereceğiz.” diyerek bitirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüden inerken bizlerle selamlaşıp fotoğraf çektirdi. Kendisiyle ayaküstü meydan kritiği yaptık. Çok moralliydi. Karadeniz gezisi, evvelki seçimlerde olduğu üzere, Erdoğan’a tekrar moral ve motivasyon sağlamıştı.

BU SEÇİMİN EN BÜYÜK SÜRPRİZİ GENÇLER!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her mitinginde bulunan, sahneden meydanları tahlil edebilen en yakınındaki bir ismin gençlerle ilgili müşahedesi hayli çarpıcıydı;

“Bu seçimin en büyük sürprizi gençler. Hani Ak Parti’de gençlik yok filan algısı yapılıyor ya… Meydanlar bu tezleri yalanlıyor. Bütün gençlik miting meydanlarında… Taban dalga üzere geliyorlar.”

Bu kelamlara ek yapacak olursak; Bayanların da meydanlardaki yeri kıymetli. Onlar da mitinglere büyük ilgi gösteriyor.

MEYDANLARIN LİSANI YÜZDE KAÇ OY YAPAR?

Meydanlar son iki haftada çok diğer bir şey söylüyor. Erdoğan’ın katıldığı mitingler açılış merasimleri olağan üstü ilgi görüyor. Seçim günü yaklaştıkça kararlar da netleşiyor. Flu alanlar kayboluyor.

Meydanların hepsi hınca hınç dolu… Meydanları dolduran vatandaşların verdiği iletiyle, anketler büyük ölçüde örtüşüyor.

Meydanların sandığa yansıması ne olur 14 Mayıs Pazar günü daha net anlayacağız.

Kişisel iddiam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 52 bandına yakın bir oy alacağı istikametinde… Cumhur ittifakının vekil sayısı 320-325’i bulabilir.Önce Samsun 1’inci sıra adayı Ticaret Bakanı Mehmet Muş’la ayak üstü sohbet ettik. Polis helikopterinden çekilen manzaralar üzerinden meydandaki kişi sayısıyla ilgili kestirimler yürüttük. Cumhurbaşkanı ile alana gelen İletişim Lideri Prof. Dr. Fahrettin Altun hepimizle tek tek tokalaştı. Numan Kurtulmuş, İbrahim KalınÇiğdem Karaaslan ve Akif Çağatay Kılıç’la da selamlaştık. Bulunduğumuz yerden mitingi takip eden diğer değerli isimler de vardı.

Kısa bir müddet evvel büyük bir rahatsızlık geçiren Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir de mihmandarlığımızı yapan isimlerden biriydi. Cumhurbaşkanlığımızın basın grubundan arkadaşlar ile Bağlantı Başkanlığı Samsun Bölge Müdürü de bizimleydi. Mustafa Demir kentteki son durumla ilgili çok değerli bilgiler verdi. Seçimle ilgili tabloyu özetledi. Ak Parti’nin Samsun’da Türkiye ortalamasının epey üzerinde oy aldığı bilgisini verdi.  Rahatsızlığına karşın meydanda mitingi sonuna kadar takip edenler ortasındaydı.

Bitirirken;

Önceki gün Van, Erzurum mitingleri oldu. Meydanlarda tıpkı coşku vardı. Samsun’da yalnızca alanda 120 bin kişi vardı. Meydanı çevreleyen caddelerle birlikte 140 bin şahıstan bahsediliyor. Neredeyse kentin 10’da birine tekabül eden kişi meydanı doldurmuştu. Dün Kayseri’de polis kaynaklarına nazaran alana girenlerin sayısı 180 bini aşmıştı.

Kayseri’nin toplam nüfusu yaklaşık 1,5 milyon… Kent nüfusunun 10’da birinden daha fazlası Erdoğan mitingine katılmış. Dün Erzurum da aşağı üst öyleydi. Bugün gerçekleşecek Büyük İstanbul Mitingi’nde maksat 1 milyon…

Kitleler Türkiye’ye ve Erdoğan’a sahip çıkmak için akın akın meydanlara yürüyor. Sandığı da birebir heyecanla bekleyen en az bir yüzde 50 var.

Ak Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı’nın günlerdir hazırlık yaptığı Büyük İstanbul Mitingi bugün bize çok şey söyleyecek.

İzleyip yorumlayacağız!

HASAN ÖZTÜRK: ERDOĞAN’IN SESİ MİLLETE; MİLLETİN SESİ ERDOĞAN’A ULAŞTIKÇA…

Hasan Öztürk, “Erdoğan’ın sesi millete; milletin sesi Erdoğan’a ulaştıkça…” başlıklı bugünkü yazısında, Kayseri mitingindeki müşahedelerine yer verdi.

Kayseri’deki coşku ve kalabalığa dikkat çeken Öztürk, Kayserililerle yaptığı görüşmeleri aktardı. Öztürk, Kayserili vatandaşların seçimlerde Erdoğan’ın açık orta önde bitireceği niyetinde olduğunu belirtti.

Hasan Öztürk, izlenimlerini şöyle aktardı:

Kayseri’de bu türlü bir coşku ve kalabalık hiç görmedik” diyordu Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç.

 Aynı cümlenin benzerini eski selediye lideri ve milletvekili Şükrü Karatepe de kurdu. “15 yaşından bu yana 50 yıldır bu kentte siyaset yapıyorum bu türlü bir coşkulu kalabalık ve büyük bir miting görmedim.”
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı beklerken Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar geldi. Çok heyecanlıydı. Selamlaştık, “Oo beyefendi gördünüz mü memleketimizin insanını” dedi. Akar’ın liste başı olduğu Kayseri’de meydanı dolduran kalabalık Erdoğan’ı beklerken bile hiç yerinde durmadı. Saatlerce çalınan seçim müziklerine eşlik etti.

ERDOĞAN DA MEYDANLARI DOLDURANLAR DA MEMNUN

Bir çok Kayserili ile konuştum meydanda ve sokak ortalarında. Esnaf da vardı içlerinde, konut hanımları da.

Hepsinin ortak sorusu, “Seçimde siz öngörüyorsunuz” sorusuydu.

Aynı soruyu biz de onlara sorduğumuzda neredeyse hepsi, “açık orta Erdoğan’ın kazanacağı”na ait cümleler kurdu.

Kayserililer büyük bir motivasyonla meydanı doldurmuş, coşkuyla Erdoğan’ı beklemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan meydana geldiğinde selamlaşma talihimiz oldu.

En son Çankaya Köşkü’nde “hafifi rahatsızlandığı” gece görüşmüştük o nedenle “Nasılsınız” diye sordum. Yüzünde ortamdan duyduğu memnuniyet tabiri vardı, “Elhamdülillah çok iyiyiz” dedi.  Elimi sıktı tebessüm etti sahneye yürüdü.

Sahneye çıktığında meydan dalgalandı, bayraklar dalgalandı, kalabalık dalgalandı!

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nun 17/25 Aralık montaj tapelerinin “üretilmiş” olduğunu kabul ettiği açıklamaya atıf yaptığı anlarda o periyodun bakanlarından Zafer Çağlayan’a gözlerim takıldı.

Etrafındakilere şöyle diyordu, “O montaj tapeler üzerinden insafsızca saldırıyordu Kılıçdaroğlu; artık kendisi kabul ediyor montaj olduğunu...”

Cumhurbaşkanı Erdoğan alandakilerin sayısını “135 bin” olarak açıkladı.

Ama meydana çıkan caddeler ve sokaklar ile Kale’nin etrafındaki müşahedelerimiz çok daha fazla kalabalığın Erdoğan’a dayanak vermek için geldiğini gösterdi. 200 bine yakın bir kalabalık Erdoğan’a takviye verdi.

MEYDANLAR “DİP DALGANIN HABERCİSİ” GİBİ

Erdoğan, Kayseri’den keyifli ayrılırken çok değerli kurmaylarından birinin yorumu şöyleydi, “Anadolu kentlerinde gördüğümüz ‘Onu kimselere yedirmeyiz’ yansısı bir  taban dalgaya neden olabilir!  Anketlerde başa baş bir sonuç çıkarken, meydanlarda 2014 seçimlerinin havası var. Van’da, Erzurum’da, Samsun’da gördüğümüz fevkalâde teveccüh bir taban dalganın habercisi üzere..!”

ÖZGÜVENLE YAPILAN O AÇIKLAMA…

Bu ortada dün saban Erdoğan’ın toplumsal medya hesabından paylaşılan ve bi nevi “Balkon konuşması” olarak bedellendirilen kelamlarına de meydandaki kurmaylarına sordum. Erdoğan’ın tüm milleti kucaklayan paylaşımını Ertuğrul Özkök üzere müellifler “yenilgiyi kabul etme açıklaması” şeklinde yorumlamasını da hatırlattım.

Bilakis kendinden emin, kazanacağından emin, özgüvenle yapılmış bir açıklama” yanıtı verdiler.

Erdoğan’ın toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda 14 Mayıs seçimlerinde tüm Türkiyenin kazanacağını vurgulayarak birleştirici iletiler vermişti. “Türkler, Kürtler, Araplar, Sünniler, Alevilerle” 85 milyon kazanacak vurgusu yaptığı konuşma, bir tarafıyla de  seçim öncesi son haftanın Erdoğan açısından nasıl değerlendirileceğinin de bir habercisi.

***

Kayseri Ak Parti’nin kalelerinden, tamam! Pekala Van? Pekala İzmir?

Örnekleri çoğalta biliriz. O kentlerde de fevkalâde kalabalıklar Erdoğan’ı bağrına bastı.

Gözlemimiz şudur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesi vatandaşa, vatandaşın sesi Erdoğan’a ulaştıkça büyük bir sinerji oluşuyor.

Son haftaya girilirken bugün de dev İstanbul mitingi var..

Sonrası Allah kerim.

Erdoğan için, “Millet için yaptığın emeklerin boşa gitmesin” diye avazı çıktığı kadar haykırarak birçok insanımızın duasına şahit oldum Kayseri’de..!

Kalın sağlıcakla.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Seçime günler kala rüzgar kimden yana esiyor? Kılıçdaroğlu’na kaybettirecek iki konu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin