Şentop: Dışarıdan yapılan manipülasyon teşebbüsleri beyhude gayretlerdir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Lideri Mustafa Şentop, kirli hesaplar, kanlı paylaşımlar yapanların, zulme çanak tutanların karşılarında her vakit Türkiye’yi bulduğunu belirterek, “Bundan rahatsız olanlar bugünlerde seçimler münasebetiyle bakıyoruz ki el birliği etmişçesine yeniden devredeler.” dedi.

Şentop, İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen “Balkanlar ve Avrupa: Ortak Geçmişten Ortak Geleceğe Milletlerarası Konferansı”nın açılışındaki konuşmasında, kalıcı tahlil bekleyen pek çok sorunun global ve bölgesel gelişmelerle giderek derinleştiğini, bu sorunların bilhassa Balkanlar için besbelli seviyede olduğunu söyledi.

Yugoslavya’nın dağılmasının akabinde 90’lı yıllarda yaşanan acı deneyimlerin hala herkesin hafızasında değerli bir yer tuttuğunu vurgulayan Şentop, her ne kadar bu acıların hafifletilmesi, Balkanlar’da barış ve istikrarın korunması için birçok adım atılmış ve olumlu gelişmeler sağlanabilmiş olsa da kalan pek çok meseleye şimdi kalıcı ve faal tahliller üretilemediğini kaydetti.

Bu durumun sıkıntıları giderek daha da karmaşıklaştırdığını ve tahlili zorlaştırdığını lisana getiren Şentop, “Bunun en somut örneğini ise Bosna-Hersek’te sıklıkla karşılaştığımız siyasi tıkanıklık ve kırılgan istikrarda görüyoruz. Milletlerarası müdahale sonrası yapılan Dayton Mutabakatı, çatışmaları sona erdirip hem Bosna-Hersek’e hem de bölgeye bir barış getirse de barışın sağlanması için kurulan hassas istikrarın maalesef son vakitlerde kimi aktörler tarafından sınanmaya çalışıldığına şahit oluyoruz.” sözlerini kullandı.

Şentop, o günün kurallarında bir barış ortamı sağlamış olsa da Dayton Mutabakatı’nın kalıcı istikrar için güçlü bir yer hazırladığının tartışmaya açık olduğunu aktardı.

“TÜM BALKAN ÜLKELERİNİN EN KISA VAKİTTE BİRLİK ÜYESİ OLMALARINI ÜMİT EDİYORUZ”

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Balkanlar’ı da etkilediğini lisana getiren Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rusya-Ukrayna ortasında devam eden savaşın global ve bölgesel olumsuz tesirleri, Balkanlar’da da derinden hissediliyor ve bölgenin istikrarı açısından kıymetli birtakım riskleri beraberinde getiriyor. Elbet Avrupa Birliği de hem bu risklerin farkında olarak hem de değişen stratejik istikrarlara karşı yeni bir karşılık oluşturabilme hesaplarını da yaparak bölgenin entegrasyon sürecine sürat kazandırdı. İçtenlikle yürütüldüğü takdirde bölgenin istikrar ve refahına kıymetli katkılar sağlayabileceğine inandığımız bu süreci, Türkiye olarak biz de destekliyoruz. Tüm Balkan ülkelerinin en kısa vakitte Birlik üyesi olmalarını ümit ediyoruz.”

Şentop, bölgedeki barış ve istikrarının korunmasının, bölgenin değerli bir kesimi Türkiye için de son derece değer arz ettiğini vurgulayarak, yaşanan meseleler karşısında Türkiye’nin tüm taraflarla diyalog içerisinde, memleketler arası kuruluşların çalışmalarına etkin katkı verdiğini anlattı.

Türkiye’nin çok taraflılığı teşvik ederek bölgenin barış ve istikrarının korunması için elinden gelen tüm çabayı gösterdiğine dikkati çeken Şentop, şöyle devam etti:

“Yaşadığı bu acı deneyimlerden sonra Türkiye’nin sağladığı başarıyı, başka Balkan ülkelerinin de birebir biçimde elde edebildiğini söylemek maalesef pek mümkün değildir. Elbette ki 90’lı yıllarda yaşananların üzerinden fazla vakit geçmemesi bunda kıymetli bir faktördür. Bu acı ve trajik olaylara şahsen tanıklık edenlerin de değerli bir kısmı hala hayattadır. Lakin şunu da belirtmek gerekir ki bu yaraların uygunlaşması için vakit kadar emek de gereklidir. Bunun için ise bölgedeki her toplumun ve her kısmın özverisine gereksinim bulunmaktadır. Bu gereksinime rağmen son yıllarda, bilhassa kimi siyasetçiler tarafından aklıselim ve sorumlu davranılmadığına üzülerek şahit oluyoruz.”

“SINIRLARI KAĞIT ÜZERİNDEN ÇİZENLERİN TORUNLARI BALKANLAR’A YENİ YENİ SONLAR ÇİZMEYE KALKIYOR”

Mustafa Şentop, Balkanlar’ın huzurunun Türkiye’nin huzuru demek olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

“Hem ikili hem de çok taraflı seviyede bölge ülkeleri ile olan bağlantıları de giderek geliştirdik. Öte yandan bölgede oynadığımız tüm bu barışçıl, istikrar sağlayıcı ve yapan role karşın Türkiye’yi Balkanlar’dan koparmaya çalışan, Balkanlar’dan Türkiye’nin izini silmeye çalışan teşebbüsler görüyoruz. Sonları kağıt üzerinden çizenlerin torunları Balkanlar’a yeni yeni sonlar çizmeye kalkıyor. Güney Doğu Avrupa, Batı Balkanlar üzere kavramlarla kendilerine düzmece çitlerle art bahçe çevirmeye kalkan kurnazlar var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kürsülerinde oturup verdikleri kararlar Türkiye ile ilgiliyse takibinde şahin olan, Batı Trakya’daki soydaşlarımızla ilgiliyse pişman olmuşçasına deve kuşu taklidi yapıp başını kuma gömenler var. Avrupa Parlamentosunun kuytu köşelerinde kelamda dezenformasyon ve demokratik süreçlere müdahalelere karşı uğraş raporları yazıp TRT World, Anadolu Ajansı ve YTB üzere güzide kurumlarımıza Balkanlar’daki halkları manipüle etme ithamıyla iftira atanlar var.”

“TARİH, BATI’YA GÜNAH ÇIKARMAK İÇİN YENİ BİR FIRSAT VERDİ”

Türkiye’nin huzurunu kaçırmak ve böylece Balkanlar’a olan konsantrasyonunu bozmak isteyen güçlerin bulunduğuna işaret eden Şentop, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Onlara buradan sesleniyorum. Balkanlar’da herkes bilir ki Balkanlar’ın güneşi Türkiye’den doğar, Avrupa’dan batar. Türkiye’nin olmadığı Balkanlara tarihte de günümüzde de kan ve gözyaşından diğer bir şey reva görmediniz, karanlıktan diğer bir şey getirmediniz. Tarih Batı’ya günah çıkarmak için yeni bir fırsat verdi, Türkiye ile hesaplaşma kaygısında olan kimi mihraklar uğruna bunu heba etmeyin. Türkiye yalnızca bölgesinde değil, tüm dünyada barış ve istikrardan yana adımlar atıyor. Kirli hesaplar, kanlı paylaşımlar, zulme çanak tutanlar karşılarında her yerde, her vakit ve en evvel Türkiye’yi buluyor. Bundan rahatsız olanlar bugünlerde seçimler hasebiyle bakıyoruz ki el birliği etmişçesine tekrar devredeler. Türlü yayınlar ve yorumlarla Türkiye’yi yıpratmaya çalışıyorlar. İstiyorlar ki Türkiye hudutları içine hapsolsun, gönül coğrafyasını terk etsin, mavi vatandan vazgeçsin. Unutmasınlar ki dışarıdan yapılan bu cins manipülasyonlar, dış müdahale kokan tahliller ve Türk milletine bir şeylerin dikte etme teşebbüsleri beyhude gayretlerdir. Türk milleti, uzaktan kumandalı iktidar değiştirme oyunlarının figüranı olmayı her vakit reddeder.”

Konferansa, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt ile Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da katıldı.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şentop: Dışarıdan yapılan manipülasyon teşebbüsleri beyhude gayretlerdir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin