‘Sığınmacılar gidemez’ raporunu unutan Kılıçdaroğlu’nun bütün sayıları palavra çıktı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
 • HABER7

TBMM’de Cumhur İttifakı’nın ezici çoğunluğa sahip olduğu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ise Lider Erdoğan’ın 2,5 milyonluk oy farkıyla ikinci cinse kaldığı düzlemde oy için yeni bir telaffuz geliştiren Kemal Kılıçdaroğlu alenen palavraya başvuruyor.

BÖLÜCÜ LİSAN GİTTİ NEFRET LİSANI GELDİ

Daha evvel HDP seçmenine hitap ederek Selahattin Demirtaş’a özgürlük vaat eden, kayyum uygulamasını bitireceğini söyleyen, lokal özerkliği getireceklerini açıklayan, Türk askerini Suriye’den çekeceğini belirten ve HDP’lilerin ‘Öcalan hür kalacak’ sözlerine sessiz kalan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, şimdilerde milliyetçi hal takınıyor. Terörü bitireceği savını billboardlara asan Kılıçdaroğlu, ittifak ortaklarının duruşunun tersine ‘sığınmacı’ düşmanı telaffuzda bulunmaya başladı. Kılıçdaroğlu, yayınladığı görüntüsünde, “10 milyon Suriyeli yetmedi, 10-20 milyon daha mı gelsin? Unuyma oyunu benim için değil kendin için vereceksin.” halinde sözler kullandı.

Özellikle Zafer Partisi ve cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a oy veren seçmenden ikinci cins takviyesi arayan Kılıçdaroğlu’nun sığınmacılar üzerinden geliştirdiği ayrımcı lisanın temeline gerçek dışı dataların yerleştirildiği belirlendi. Aydınlık gazetesinin yayınladığı farklı kurum ve kuruluşlarının bütün istatistikleri, Kılıçdaroğlu’nun sayılar konusunda gerçek söylemediğini gösterdi.

İŞTE KILIÇDAROĞLU’NU YALANLAYAN RAKAMLAR

Buna nazaran Türkiye’de süreksiz müdafaa statüsünde 3 milyon ila 3,5 milyon ortasında Suriyeli bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı Göç Yönetimi Başkanlığı verilerine nazaran, Türkiye’deki bütün yabancı sayısı 4 milyon 990 bin 663. Bunların 3 milyon 381 bin 428’i, süreksiz müdafaa altındaki Suriyeliler. 300 bin 720 yabancı ise uluslararası muhafaza kapsamında ülkemizde.

Eğitim, sıhhat, turizm ve çalışma üzere sebeplerle ülkemize gelen, ikamet müsaadesi sahibi yabancıların sayısı 1 milyon 308 bin 514.

6 YILDA ARTIŞ YOK AZALMA VAR

Peki sığınmacı sayısındaki artış oranlarının yıldan yıla değişimi ne tarafta?

Göç İşleri Başkanlığı bilgilerine nazaran, Türkiye’deki Suriyeli sayısı yeni doğumlara karşın artış göstermedi.

 • Suriyeli sayısının yıllara nazaran dağılımı şöyle:

  2017’de 3 milyon 426 bin 786,

  2018’de 3 milyon 623 bin 132,

  2019’da 3 milyon 576 bin 370,

  2020’de 3 milyon 641 bin 370,

  2021’de 3 milyon 737 bin 369,

  2022’de 3 milyon 535 bin 898.

Sayıda artış olmayıp gerileme tarafında hareketliliğin olmasında, istekli geri dönüşler ve Avrupa’ya geçişlerin tesirli olduğu bedellendiriliyor.

YARIM MİLYONU ÜLKESİNE DÖNDÜ

Göç İşleri Başkanlığı’na nazaran, Türkiye’nin hudut güvenliği ve göç hareketlerinin durdurulması için başlatılan askeri harekatlarla güvenliği sağlanan bölgelere 553 bin 793 Suriyeli istekli olarak döndü.

Gönüllü geri dönüşlerin önümüzdeki süreçte daha da hızlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına paralel olarak gerçekleştirilen çalışmalarla 1 milyon Suriyelinin gönüllü, inançlı ve onurlu dönüşü planlanıyor.

Ayrıca Suriyelilerin ağır yaşadığı 12 şehirde, Göç Yönetimi Müdürlüklerine bağlı “Gönüllü Geri Dönüş Büroları” kuruldu. Buralarda istekli geri dönüş süreçleri hakkında bilgilendirme ve süreçler yapılıyor.

ULUSLARARASI KURULUŞLAR DA KILIÇDAROĞLU’NU YALANLIYOR

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun palavra çıkan bilgilere dayalı açıklaması, yabancı kuruluşlarca da boşa çıkarılıyor.

Mülteciler Derneği’nin açıklamasına nazaran Türkiye’de kayıt altına alınmış süreksiz muhafaza statüsündeki Suriyeli sayısı 19 Nisan 2023 tarihi prestijiyle 3 milyon 411 bin 29 kişi. Kentlerde yaşayan Suriyeli sayısının 3 milyon 348 bin 214 kişi olduğu belirtildi. Süreksiz barınma merkezlerinde kalan Suriyelilerin sayısı 62 bin 815 kişi olarak açıklandı.

Mart ayında Suriyeli sayısı 36 bin 908 kişi azaldı.

Yılbaşından bu yana kayıtlı Suriyeli sayısı ise 124 bin 969 kişi geriledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) nazaran, yaklaşık 3,6 milyon kayıtlı Suriyeli mültecinin yanı sıra 320 bin kadar öbür uyruklardan beşere Türkiye süreksiz olarak mesken sahipliği yapıyor.

Böylelikle hiçbir sayı, Kılıçdaroğlu’nun “10 milyon Suriyeli var” telaffuzunu doğrulamıyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN ORTAKLARI İTİRAZ EDİYOR

CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun paralelinde konuşan Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan’ın toplumsal medyadan yaptığı “13 milyon sığınmacı demek, 10 yıl sonra 20 milyon terörist demek!” biçimindeki paylaşımına Deva Partisi’nden sert reaksiyon geldi.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Mustafa Yeneroğlu, “Sığınmacı ve sistemsiz göç konusu aklı selim siyasetlerle yönetilmesi gerekir. Mesnetsiz bilgilerle akıl almaz savlar ortaya atarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik edip kabahat işleyen bu Nazi başının yeri ya akıl hastanesi ya da cezaevi, kamu misyonu yapması asla kabul edilemez!” tabirlerini kullandı.

CHP’li Özcan’ın aldatıcı bilgi yaydığını söz eden Yeneroğlu, ağır kelamlar sarf ettiği açıklamasında, “Bu kişi delirmiş ise esasen vazife yapamaz. Şayet delirdim numarası yapıyor ise bu durumda da yaptığı alenen hata işlemektir.” dedi.

GELECEK PARTİSİ DE TEPKİLİ

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun göçmenleri amaç alan paylaşımına 6’lı masadan itiraz gelmişti. Gelecek Partisi PYK Üyesi Bahadır Kurbanoğlu, Kılıçdaroğlu’na reaksiyon göstererek, “Hukuksuzluğa davetiye çıkarma” tenkidinde bulunmuştu. Kurbanoğlu, “Bu manipülasyonları kendisine kim yapıyor, bu tvitleri kim attırıyorsa katiyetle yeterlilik yapmıyor. CB adayı olarak hukuksuzluğa davetiye çıkarmak inanç zedeleyici.” demişti.

CHP’NİN UNUTTURMAYA ÇALIŞTIĞI MÜLTECİ RAPORU

İktidara gelmeleri durumunda bütün mültecileri göndereceğini dillendirmeye başlayan ve uyduruk sayılar söylem eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yakın geçmişte partisine hazırlattığı Mülteci Raporu’nda “Suriyeliler Türkiye’de kalıcı” sözüne yer verişmiş, mültecilere özel kanunlar yapılacağı vaat edilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun şahsen önsözünü yazdığı mülteci raporunun öne çıkan unsurları şöyle:

CHP: “MÜLTECİLERİN BÜYÜK KISMI ÜLKEMİZDE KALICI”

• Ülkemizde, birinci basamakta konuk olarak kabul edilen ancak daha sonra süreksiz muhafaza statüsü verilen Suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının ülkemizde kalıcı oldukları kabul edilmelidir. Lakin, Suriye krizi sona erdikten sonra ülkelerine dönmek isteyenlere de yardımcı olunmalıdır.

CHP: “AVRUPA MÜLTECİLERLE İLGİLİ NE DİYORSA ONU YAPMALIYIZ”

• Türkiye, 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ne koyduğu coğrafik çekinceyi kaldırmalıdır. Ülkemizdeki “mülteciler” hukuken de mülteci statüsünde olmalı ve milletlerarası hukukun mültecilere verdiği bütün haklara sahip olmalıdırlar.

CHP: “MÜLTECİLERİN SÖMÜRÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ”

• Türkiye’deki mültecilerin işgücü piyasalarına entegre edilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Mülteciler kayıt içi iktisada çekilmeli ve ucuz işgücü olarak sömürülmelerinin önüne geçilmelidir.

EĞİTİM, SIHHAT, TÜZEL YARDIM…

• Mülteci çocuklar eğitime devam edememekte, kapsamlı sıhhat hizmetleri verilmemekte, barınma üzere taban olarak sağlanması gereken insan hakları sağlanmamaktadır. Kayıt, hukuksal yardım, çeviri, eğitim ve sıhhat hizmetleri daha faal bir formda sağlanmalı; çocuklar, bayanlar ve özel yardıma gereksinim duyan kümeler başta olmak üzere bahis bazlı düzenekler oluşturulmalıdır. Ayrıyeten, mültecilere sağlanan hizmetlerin uyumu ve gelişimi için hizmetler haritalandırılmalıdır.

CHP: “MÜLTECİLERİN TÜRKİYE’YE AHENGİ İÇİN GÖÇ BAKANLIĞI KURULMALI”

• Göç ve Entegrasyon Bakanlığı kurularak mülteci ve sığınmacıların toplumsal yaşama ahengini sağlamak üzere makro siyasetler geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Zira kamu kurum ve kuruluşlarının göç konusunda makro ve mikro seviyelerde yapabilecekleri ve imkânları farklılık göstermektedir. Ülkemizdeki göç olgusunun ulaştığı hacim Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü ve AFAD’ın kapasitesini aşmaktadır.

• Güvenlik kuvvetleri yabancı düşmanlığı konusunda eğitilmeli, terörizm ve sığınmacı göçünün birbirinden farklı olgular oldukları konusunda bilinçlendirilmeli.

RAPORU HAZIRLAYAN CHP’Lİ: “GÖÇMENLER GİTMEYECEK”

Raporun hazırlayıcıları ortasında yer alan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, rapora ait yaptığı açıklamada Suriyeli mültecilerin kalıcı olduğunu şu sözlerle lisana getiriyor: “Burada bahsettiğimiz şey, daha kalıcı bir tahlil. Zira bu insanların gitmeyeceği bilimsel olarak bize anlatıldı, bir gün ülkelerine barış gelse bile. Hasebiyle onları daha entegre etmeye yönelik, istihdam manasında, eğitim manasında daha makro siyasetler geliştirmek, biz de bunun takipçisi olacağız.”

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Sığınmacılar gidemez’ raporunu unutan Kılıçdaroğlu’nun bütün sayıları palavra çıktı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin