TSK’ya 27 ZAHA teslim edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ZAHA Araçları Teslim ve Geliştirilmiş Zırhlı İşçi Taşıyıcı (GZPT) Modernizasyon Projesi İmza Programı, FNSS Savunma Sistemleri AŞ’nin Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, zırhlı araçlar konusunda Türkiye’de çok aktif firmaların olduğunu ve bunların çok aktif eserler ortaya koyduklarını söyledi.

Birçok alanda kullanılan ve savunma endüstrisi tarafından geliştirilen çok sayıda kabiliyetli araç bulunduğunu vurgulayan Demir, kara platformlarında eksik kaldıkları mevzuları da tamamlamak üzere yola devam ettiklerini bildirdi.

Demir, kara harekatı ortamının her geçen gün daha karmaşık hale gelmesinin zırhlı araçların geliştirilmesi ve güzelleştirilmesini kaçınılmaz hale getirdiğine dikkati çekerek, “ZAHA tahminen de dünyada sınıfında en güzel araç olarak söylenebilir. Zira bizden öteki bir ya da iki ülkede var fakat bizim aracımızın son çağdaş gelişmelerle en uygunu olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz.” dedi.

23 Amfibi Atak İşçi Aracı, 2 Amfibi Atak Komuta Aracı, 2 Amfibi Hamle Kurtarma Aracı olmak üzere toplam 27 ZAHA’nın tedarik edilmesinin planlandığı bilgisini veren Demir, yalnızca konvansiyonel harp araçları değil, yeni jenerasyon teknolojik ve farklı gereksinimlere yanıt verebilen araç geliştirme çalışmalarına da “Türkiye Yüzyılı”nın mimarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde devam edeceklerini lisana getirdi.

Demir, Türkiye’de faaliyet gösteren savunma endüstrisi şirketlerinin hepsinin Türk firması olduğuna işaret ederek, bunların katma bedel üreten ve sanayi dalının göz bebeği firmalar olduğunu söyledi.

ZAHA, dünyadaki en şimdiki amfibi hamle aracı niteliğinde

ZAHA’ların üreticisi FNSS’nin Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi Nail Kurt da SSB öncülüğünde son 9 yıllık devirde gerçekleştirdikleri projelere ait bilgi verdi.

ZAHA Projesi’nin 2017’de imzalandığını belirten Kurt, “ZAHA, dünyadaki en aktüel amfibi hamle aracı niteliğindedir. Başkanlığımız ve Deniz Kuvvetlerimiz ile yetişmiş olmuş ve birinci parti teslimatları başlamış durumdadır.” diye konuştu.

Kurt, 2018’de SSB ile imzaladıkları ve Özel Kuvvetler Komutanlığı için geliştirdikleri 6×6 PARS Özel Operasyonlar Araçlarının başka bir örnek olduğuna dikkati çekerek şu değerlendirmede bulundu:

“Bu araçların kendi sınıfında mayın muhafaza, balistik, EYP müdafaası ve misyon manasında dünyada eşi gibisi olmadığını vurgulamak istiyorum. Bu araçlarımız kullanımda ve başarılı bir formda vazife yapmaktadır. Mayıs 2019’da Başkanlığımız ile imzaladığımız Özel Amaçlı Taktik Tekerli Araçlar ki 6×6 ve 8×8 konfigürasyonundadır, Kara Kuvvetlerimize ve düşük bir ölçü da olsa Jandarmamıza teslimatları yapılacaktır. Bu araçlarımızın geliştirilmesi hala devam etmekte olup, önümüzdeki yıl teslim edilmesi hedeflenmektedir. Bugüne kadar yapılmış araçlar içinde en yüksek yerlilik oranına sahip araçlar da olacaklar.”

FNSS’nin SSB öncülüğünde gerçekleştirdiği “Kaplan Hafif Tank”ın kıymetli ve stratejik bir proje olduğunu vurgulayan Kurt, “Kaplan Hafif Tank’ın Endonezya ile birlikte ortak geliştirilmesinin iki ülke işbirliği manasında kıymetli bir muvaffakiyet olduğunu düşünüyorum. Geçen sene yaptığımız bir merasimle araçları Endonezya’ya uğurladık. Bu araçlarımızın da Kara Kuvvetleri Komutanlığımızda hizmete girmesi en büyük isteğimizdir.” sözlerini kullandı.

Kurt, Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcı gücünün artırılması amacıyla yeni jenerasyon araçların geliştirilmesi ve mevcut envanterin modernizasyonu için 2019’da ASELSAN ana yükleniciliğinde Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi başlatıldığını anımsatarak, “Bu projede teslimatlarımız da takvim gayelerine uygun olarak devam etmektedir.” dedi.

KMC-U projesinde teslimat süreci

Silahlı Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında geliştirilen KAPLAN’lardan 3 prototipin de KMC-ROKETSAN tarafından yürütülen KMC-U Projesi’nde tesliminin yapıldığı bilgisini veren Kurt, “ROKETSAN ana yükleniciliğinde KMC-U Projemiz de devam etmektedir. Birinci aracımızı 8 ay üzere rekor bir müddette ROKETSAN’a teslim ettik. Kara Kuvvetlerimizin kullanımına yakın vakitte verilecek.” diye konuştu.

Kurt, tüm bu projelerin FNSS mühendislik gücünün Türk Silahlı Kuvvetlerine yetenek kazandırmayı hedeflediğini söyledi.

Konuşmaların akabinde FNSS tarafından GZPT Modernizasyonu İmza Merasimi gerçekleştirildi ve mukavele imzası anısına plaket takdimi yapıldı. GZPT Modernizasyon Projesi ile FNSS’nin 2000’li yılların başında Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiği ve birçok operasyonda misyon yapmış GZPT’lerin en az 20 yıl daha yüksek performansla misyon yapmasının önünün açılması hedefleniyor.

İmza merasimi sonrası FNSS Test Alanı’nda ZAHA’nın kabiliyetleri sergilendi.

Savunma Sanayii Lideri Demir de araçla test havuzuna girdi.

Araçtan indikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demir, aracın özelliklerinin Türkiye’nin geldiği noktayı gösterdiğini bildirdi. Demir, aracın, Türk donanmasının hizmetine 10 Nisan’da giren, hava, kara ve çıkarma araçlarının da yer aldığı dünyanın birinci silahlı insansız hava aracı gemisi TCG Anadolu’da görüleceğini bildirdi.

ZAHA’nın öne çıkan özellikleri

Teslimi yapılan ZAHA’lar, yüzde 60 meyile tırmanabilirken yüzde 40 meyilde hareket edebiliyor ve 2 metrelik hendeği aşabiliyor. Su içinde kendini düzeltme yeteneğine sahip ZAHA’lar, iklimlendirme, otomatik yangın bastırma, balistik müdafaa, mayın muhafaza ve sis perdesi üretme üzere birçok özelliğe sahip bulunuyor. ZAHA’larda 2 su jeti, termal ve gündüz kameraları yer alıyor.

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TSK’ya 27 ZAHA teslim edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin