Türkiye sandık başında: Oy verme sürecinde son dakikalar!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci çeşidi için oy verme sürecinde son saatlere girildi. Türkiye genelinde sabah 08.00’de başlayan or verme süreci 17.00’de sona erecek.

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gidiyor.

Türk siyasi tarihinde birinci kere yaşanacak Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için oy verme süreci 17.00’de sona erecek.

Türkiye’nin 5 yıl boyunca vazife yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim konseyinde 191 bin 885 sandık kurulacak. Seçimde yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak.

NEREDE OY KULLANILACAĞI SEÇMEN BİLGİ KAĞIDIYLA YAHUT İNTERNETTEN ÖĞRENİLEBİLECEK

Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık heyeti lideri seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına müsaade verecek.

Saat 17.00’den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

SEÇMEN KİMLİK EVRAKI BULUNDURMAK ZORUNDA  

Sandık başına giden seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik dokümanı, şoför dokümanı, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleksel kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı üzere, “kimliğini tereddütsüz ortaya koyan” fotoğraflı, resmi nitelikteki dokümanlardan birini lidere verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek.

Bu evraklardan birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

CEP TELEFONUYLA KABİNE GİRİLMEYECEK 

Cep telefonu, fotoğraf yahut sinema makinesi üzere imaj kaydedici yahut haberleşme sağlayıcı aygıtlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu çeşit aygıtların oy verme süreci bittikten sonra iade edilmek üzere sandık konseyine bırakılması gerekecek.

OY PUSULASINA MÜHÜR DIŞINDA İŞARET KONULMAYACAK 

Seçmenler, oy pusulasında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı için ayrılan kısımdan dışarı taşırmadan “TERCİH” yahut “EVET” mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için “TERCİH” yahut “EVET” mührü dışında oy pusulasının rastgele bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa oy pusulası dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

Seçmene, Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraf ve isimlerinin bulunduğu oy pusulası verilecek. Tercih yapıldıktan sonra pusula zarfa konulacak, sandığa atılacak.

OY KULLANILDIKTAN SONRA İMZA ATILACAK 

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde isminin bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

SANDIK ŞURASININ GÖREVLERİ 

Öte yandan, seçim sabahı, sandık şurası lideri, memur üye ve son seçimde en çok oyu almış 5 siyasi parti temsilcisinden oluşan sandık heyeti, saat 07.00’de oy verme yerinde bir ortaya gelecek.

Sandık konseyi birinci olarak ant metnini okuyacak ve lider tarafından oy sandığı mühürlenecek. Daha sonra oy zarfları sayılacak, oy pusulalarının bulunduğu paketler açılacak ve zarflar ile oy pusulalarının art yüzlerine mühür basılacak.

Hazırlıklar 07.00-08.00 saatlerinde tamamlanacak, oy verme süreci 08.00’de başlayacak ve saat 17.00’ye kadar sürecek. Saat 17.00 prestijiyle sırada bekleyenler varsa, bu bireyler sandık heyeti liderince sayılıp oy vermeleri sağlanacak.

Sandık heyeti vazifelisi, seçmenin kimliğini alarak sandık seçmen listesinde ismini bulacak ve denetimlerini yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Seçimi birleşik oy pusulası ile zarf ve mührü vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Sandık Şurası Lideri, kullanılan oyun geçersiz sayılmaması için, zarfın içine öbür bir gereç atılmaması, pusulaların ve zarfın üzerine işaret konulmaması tarafında seçmeni uyaracak ve ikinci bir oy pusulası verilmeyeceğini belirtecek.

GÖRME ENGELLİLER ŞABLONLA OYLARINI VEREBİLECEK 

Görme engelli seçmenler, YSK tarafından oy pusulalarına uygun olarak hazırlanan şablon ile oylarını kullanabilecek. Talep etmeleri halinde ise oy pusulası sandık şurası lideri, akrabalarından biri, akrabası yoksa öteki rastgele bir seçmenin yardımıyla şablona yerleştirilmek suretiyle oylarını kullanabilecek.

Engelliler, felçliler yahut vücudu mahzurları açıkça aşikâr olanlar o seçim etrafı seçmeni olan ve o sırada sandık etrafında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa öbür rastgele bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemeyecek.

Sandık konseyi lider yahut üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek gayesiyle oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

Sandıklar kapandıktan sonra oy sayımına geçilecek. Sonuçların tutanağa bağlanmasının akabinde, sandık heyeti liderince kurayla iki siyasi partili üye belirlenecek ve oylar ilçe seçim konseyine götürülecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye sandık başında: Oy verme sürecinde son dakikalar!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin