Türkiye sandık başında: Oy verme sürecinde son saatlere girildi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci çeşidi için oy verme sürecinde son saatlere girildi. Türkiye genelinde sabah 08.00’de başlayan or verme süreci 17.00’de sona erecek.

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gidiyor.

Türk siyasi tarihinde birinci defa yaşanacak Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için oy verme süreci 17.00’de sona erecek.

Türkiye’nin 5 yıl boyunca misyon yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim heyetinde 191 bin 885 sandık kurulacak. Seçimde yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak.

NEREDE OY KULLANILACAĞI SEÇMEN BİLGİ KAĞIDIYLA YAHUT İNTERNETTEN ÖĞRENİLEBİLECEK

Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık heyeti lideri seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına müsaade verecek.

Saat 17.00’den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

SEÇMEN KİMLİK DOKÜMANI BULUNDURMAK ZORUNDA  

Sandık başına giden seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik evrakı, şoför dokümanı, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleksel kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı üzere, “kimliğini tereddütsüz ortaya koyan” fotoğraflı, resmi nitelikteki evraklardan birini lidere verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek.

Bu dokümanlardan birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

CEP TELEFONUYLA KABİNE GİRİLMEYECEK 

Cep telefonu, fotoğraf yahut sinema makinesi üzere imaj kaydedici yahut haberleşme sağlayıcı aygıtlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tıp aygıtların oy verme süreci bittikten sonra iade edilmek üzere sandık şurasına bırakılması gerekecek.

OY PUSULASINA MÜHÜR DIŞINDA İŞARET KONULMAYACAK 

Seçmenler, oy pusulasında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı için ayrılan kısımdan dışarı taşırmadan “TERCİH” yahut “EVET” mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için “TERCİH” yahut “EVET” mührü dışında oy pusulasının rastgele bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa oy pusulası dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

Seçmene, Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraf ve isimlerinin bulunduğu oy pusulası verilecek. Tercih yapıldıktan sonra pusula zarfa konulacak, sandığa atılacak.

OY KULLANILDIKTAN SONRA İMZA ATILACAK 

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde isminin bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

SANDIK HEYETİNİN GÖREVLERİ 

Öte yandan, seçim sabahı, sandık heyeti lideri, memur üye ve son seçimde en çok oyu almış 5 siyasi parti temsilcisinden oluşan sandık heyeti, saat 07.00’de oy verme yerinde bir ortaya gelecek.

Sandık şurası birinci olarak ant metnini okuyacak ve lider tarafından oy sandığı mühürlenecek. Daha sonra oy zarfları sayılacak, oy pusulalarının bulunduğu paketler açılacak ve zarflar ile oy pusulalarının art yüzlerine mühür basılacak.

Hazırlıklar 07.00-08.00 saatlerinde tamamlanacak, oy verme süreci 08.00’de başlayacak ve saat 17.00’ye kadar sürecek. Saat 17.00 prestijiyle sırada bekleyenler varsa, bu şahıslar sandık konseyi liderince sayılıp oy vermeleri sağlanacak.

Sandık şurası vazifelisi, seçmenin kimliğini alarak sandık seçmen listesinde ismini bulacak ve denetimlerini yaptıktan sonra Cumhurbaşkanı Seçimi birleşik oy pusulası ile zarf ve mührü vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.

Sandık Şurası Lideri, kullanılan oyun geçersiz sayılmaması için, zarfın içine öteki bir gereç atılmaması, pusulaların ve zarfın üzerine işaret konulmaması tarafında seçmeni uyaracak ve ikinci bir oy pusulası verilmeyeceğini belirtecek.

GÖRME ENGELLİLER ŞABLONLA OYLARINI VEREBİLECEK 

Görme engelli seçmenler, YSK tarafından oy pusulalarına uygun olarak hazırlanan şablon ile oylarını kullanabilecek. Talep etmeleri halinde ise oy pusulası sandık şurası lideri, akrabalarından biri, akrabası yoksa öteki rastgele bir seçmenin yardımıyla şablona yerleştirilmek suretiyle oylarını kullanabilecek.

Engelliler, felçliler yahut vücudu pürüzleri açıkça belirli olanlar o seçim etrafı seçmeni olan ve o sırada sandık etrafında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa başka rastgele bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemeyecek.

Sandık şurası lider yahut üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek maksadıyla oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

Sandıklar kapandıktan sonra oy sayımına geçilecek. Sonuçların tutanağa bağlanmasının akabinde, sandık şurası liderince kurayla iki siyasi partili üye belirlenecek ve oylar ilçe seçim heyetine götürülecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye sandık başında: Oy verme sürecinde son saatlere girildi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin