Türkiye Yüzyılı VI: Yükseliş: Bedeller, Kültür ve Medeniyet

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Siyasetleri Konseyi Üyesi Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu Haber7 için değerlendirdiği “Türkiye Yüzyılı”na ait son yazında “Türkiye Yüzyılı mefkuresinin medeniyet kurucu dinamizmi” üzerinden oluşturulmaya çalışılan tasavvurun tablosunu tahlil etti.

İşte Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu’nun “Türkiye Yüzyılı VI: Yükseliş: Kıymetler, Kültür ve Medeniyet” başlıklı yazısı;

Büyük medeniyet yükselişlerine şahitlik etmiş jenerasyonlar talihiyle, çöküşlere şahitlik etmiş jenerasyonlar ise kabullenme felaketiyle anılmıştır. Uygarlık hiç bitmeyen dinamik süreci, kendi tabiatında ve kurallarında yaşatabilmektir. İşte büyük medeniyetin tekrar inşası ve ihyası, İslâm dünyasının tekrar ayağa kalkacağı kurucu bilginin hakikat varlığıyla bağlantılıdır. Türkiye Yüzyılı, milletimizin kendi bedeller sistemi ve tarihin kılavuzluğunda yükseliş jenerasyonunu, aksiyona geçirecek medeniyet sorununu artık bir krizden ve inkırazdan yüzyılı kurgulayacak dirayete taşıyacaktır. Bu, değişimin metafiziği ve milletimizin yitik mirasıdır.   

Tarihin kılavuzluğuna kulak vermek gerekirse Asr-ı Saâdet periyodu ve sonrasındaki medeniyet deneyimleri dikkate alındığında; İslâm medeniyetinin gelişimi tarihi süreklilik bakımından kesinti kabul etmeyen temel bir yörüngede seyretmiştir. Bilhassa İslâm’ın birinci vakitlerinden sonra medeniyet dairesine Mâverâünnehir ve Fergana Vadisi’yle emsalsiz yükselişler silsilesi yakalayan medeniyetimiz, Mâturîdî’yle kurucu bilgi vasfını, rasyonel düşünme hünerlerini kelam konusu yörüngeye sabitlerken; öteki yandan Buhârî’yle Peygamber ışığını sağlam temellerde akli ve nakli metotlara uygulayabilmiştir. Aksine yeniden tıpkı medeniyet ikmal alanında Uluğ Bey’le medeniyetimiz astronomiyi, matematiği ikmal ederken yani çağdaş üniversitelerin ve bilimsel metotların temellerini atarken; Batı medeniyeti kendi karanlık ve Skolastik Orta Çağ’ında hâlâ Aristo’nun yazdığı kitaptan gökyüzünü ve kainatı çözmeye çalışmaktaydı. İşte Ahmed Yesevî üzere hakikat arayışını Mâverâünnehir ve Fergana Vadisi’nden derece derece yayılan hikmet epistemolojisiyle Ön Asya’ya hatta çok vakit sonra Balkanlar’a kadar ulaşacak medeniyet meşalesinin ulu mimarları, Yesevi ve Yûsuf el-Hemadânî ocağından yani Doğu’dan yükselen ışığın kurucu bilgi teoriği ve pratiği olarak medeniyeti nasıl etkilediği, bizatihi kurduğu kılavuz olacak niteliktedir. Bu bağlamda Batı’da ise Endülüs’le birlikte gelişen ikinci medeniyet beşiği, hem kanıda hem de bilimsel bilgi kategorilerinde Abbas b. Firnâs ile mühendislikte, Zehrâvî ile cerrahide, ed-Dânî ile ise bütün bir Orta Çağ Avrupa niyetine hükümran olmuş Aristotelesçi kapalı cihan modeline, Batlamyus sistemine Komernik’ten yaklaşık 500 yıl öncesinden birinci tenkidin getirilişi; öteki yandan İbnü’l Arabî, İbn Rüşd, İbn Meserre’le yakalanan felsefi ve ontolojik niyetin Endülüs’ü medeniyet olarak nasıl ikmal ettiği ve Orta Çağ Avrupa kanısını nasıl etkilediği, kanıtlarıyla tarihin şahitlik ettiği bir durumdur.

İşte Yesevî ocağından yani Doğu’dan gelen hikmetle, İbnü’l Arabî’nin Batı’dan Doğu’ya seyahatiyle Batı’dan getirdiği hikmetin Anadolu’da Yûnus Emre, Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî ve Hacı Bektâş-ı Velî’yle buluşması, Anadolu irfanı olarak zikredilen mayanın; öteki türlü söylemek gerekirse Anadolu İslâm medeniyetinin Doğu ve Batı ortasındaki uygarlık yörüngesini tanımlamaya ziyadesiyle yetecektir. Allah-kâinat-insan noktasındaki ontolojik temellendirmenin fazilet, hikmet ve ilim bakımından şiar edinişi, medeniyetimizin oyun kurucu tarihi kökeni itibariyle nasıl bir kaynak ve kılavuzluk muhtaçlığına karşılık vereceğinin esasen beyanatıdır. Zira bu medeniyet, kültür dairemiz açısından mazinin yani tarihin kılavuzluğu ve yapılanlarıyla vardır. Vardır zira medeniyet mefkûremizin pahalar alanındaki diriliş ve yükseliş kaideleri belirlidir.

Bugün gelinen noktada AK Parti’nin neredeyse çeyrek asırlık siyasi fikri izlek alanı, medeniyet merkezli tahayyülün ve tasavvurun irade şuuruyla, marufun egemenliğini temel alarak medeniyet ve kültürümüzü ebediyen önceleyen hareket bütünlüğüne ve tutarlılığına sahiptir. Bu aksiyon bütünlüğü tarihi miras olarak dert/ideal, ahlâk, tevazu, özgüven ve ruh farkındalıklarıyla direkt toplumumuz ismine insan gerçeğiyle yani ahsen-i takvimle bağlı yaratılış kıymetlerine hürmet ile bütünleşiktir. Zira Türkiye Yüzyılı ve milletimiz, ülkülerini kendi bünyesinden ve bu ülkenin gerçeklerinden çıkararak ilerleyecektir. Adil bir devlet, kerim bir devlet ve müreffeh bir devlet yüzyıla ettireceği tanıklığı; bilim, teknoloji, sanat, edebiyat üzere her alanda mevcut olacak gelişimin, sonuçları itibariyle Türkiye Yüzyılı vizyon amaçlarına hakikat inançla ilerleyecektir. Bütün bunlar birebir vakitte tam bağımsız Türkiye’nin olmazsa olmazları olarak ulusal ve kültürel bağımsızlığın mevcudiyeti/korunması ismine ön şart niteliğindedir. 

Fikir ve siyasetin daima yan yana olduğu farz edilirse Türkiye Yüzyılı ülküsünün medeniyet kurucu dinamizmi, baştan sona ihya edici kapasitesini, tarihe ve uygarlıklara emsal niteliği taşıyan kentler, külliyeler, sanat yapıtları, ulu mabetler inşa ederek gösterecektir. AK Parti’nin kendi köklerimiz üzerindeki kültür ve medeniyet ısrarı ve siyaseti, bir kademeden sonra Necip Fazıl’ın düşlerini hatta fetih sahibi Fatih Sultan Mehmet’in çağcıl yeniliğini sahiplenip, Ayasofya’yı tüm insanlık ismine ihya etmenin davasıyla beden bulacaktır. Zira köklerimiz bizim asli kıymetlerimiz, yarınlara bırakabileceğimiz en değerli hazinemizdir. Kültürel ve insani manada beslenmeyen hiçbir siyasi hareket yaşayamaz. AK Parti, tarihin derin köklerinden beslenerek, çağın kaidelerine tahlil üretebilecek bir yol/yolda olmak çabasıyla istikametini durmaksızın sürdüren, kesinti kabul etmeyen, sürekliliğiyle milletinin gücünü ve iradesini emaneten mesul ve mansur bir şuurla Aziz milletine karşı vaziyet ediş hâlindedir.   

AK Parti’nin Türkiye Yüzyılı’ndaki en büyük maksadı ve ideali insandır. İnsanı kendi koşullarında maddi, manevi ve kültürel olarak yaşatmanın devleti, medeniyeti yaşatmak manasına geldiği Edebâli ocağının bu en büyük siyasal ve kültürel öğütü, çağımız açısından demokratik özgürlüklerin garanti altına alındığı, hak, hukuk ve adaletin ileri demokrasinin gereklerine uygun hâle geldiği bir idare biçimini direkt vurgular niteliktedir. AK Parti devrindeki ıslahat ve yenilik uğraşlarının nihayeti, hiç durmadan insanımızın medeniyet yörüngesindeki güçlü farkındalığını ve kişiselliğini daha da geliştirmek, farklılıklarla bir ortada yaşama kültürünü kuvvetli medeniyet şuuruyla tesis edebilmektir.                                                                                               

Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu

T.C. Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Siyasetleri Heyeti Üyesi

       

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Yüzyılı VI: Yükseliş: Bedeller, Kültür ve Medeniyet

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin