Yargıtay Lideri: Gerekçeli karar kaliteli adalet demektir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde Cumhuriyetin 100. Yılında Hukunun Yeni Sıkıntıları Sempozyum Programı düzenledi. Düzenlenen Programa Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Lideri Hilmi Alım, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Sivas Baro Lideri Fatih Sevim ve hukukçular katıldı. Programda konuşan Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, Yargıtay’ın son yıllarda gerçekleştirdiği ıslahatların, etik, şeffaflık ve isimli kalite olmak üzere 3 ana sütun üzerine inşa edildiğini söyledi.

“YARGIDA ŞEFFAFLIĞA AİT İSTANBUL BEYANNAMESİ GELİŞTİRİLDİ”

Başkan Akarca Yargıtay liderliğinde 5 kıtadan 7’den fazla ülkenin yüksek mahkeme liderleri yahut temsilcilerinin iştirakiyle yargıda şeffaflığa ait İstanbul beyannamesi geliştirildiğini belirterek, “Yargıtay 2017 yılında yüksek milletlerarası standartları yansıtan bir yargı eli tesisleri geliştirmiştir. Üniversal lisanda kabul gören temel etik metinlerini, rehberlerini eğitim programlarını bütçeye çevirerek hukukçuların ve toplumun istifadesine sunmuştur. Bunun yanında etik farkındalığının arttırılması ve yaygınlaştırılması gayesiyle başta hukuk klinik çalışmaları olmak üzere halka geçiş programlarını da muvaffakiyetle yürütmektedir. Islahat çalışmalarımızın ikincisi ise yargıda şeffaflık oluşturmaktadır. Yargıtay liderliğinde 5 kıtadan 7’den fazla ülkenin yüksek mahkeme liderleri yahut temsilcilerinin iştirakiyle yargıda şeffaflığa ait İstanbul beyannamesi geliştirilmiştir. 2019 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Konsey’de kabul edilen beyanname, yargı bağımsızlığı ve yargıda dürüstlük kavramları üzerine temellendirilen Birleşmiş Milletler Standartları’na yargıda şeffaflık boyutunu da eklemiştir. Hepimizin üzerine titrediği yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı yargıda dürüstlük, yargının şeffaflığı ve hesap randımanı unsurlarının gerçek ve görünür olmasının en tesirli yollarından biri kaliteli yargı iş gücüdür” dedi.

“TOPLUMA DAHA DÜZGÜN HİZMET ETMEK İÇİN BİRÇOK ISLAHAT YAPILDI”

Lider Akarca, Topluma daha yeterli hizmet etmek hedefiyle Yargıtay’ın iç işleyişine bağlı olarak birçok ıslahat yapıldığını ve bu amacıyla çeşitli mahkeme araçları ile kalite göstergeleri geliştirildiğini belirterek, “İş bileşenlerine ait standartları takip edilmesi ve iş akışının hızlandırılması emeliyle belge inceleme sistemi ve evrak eksik tamamlama sistemi faaliyete geçirmiştir. Yargıtay’ın uygulandığı bu sistem Avrupa adaleti aktiflik kurulunun 2022 yılı raporlarında ve düzgün bir uygulama örneği olarak gösterilmiştir. Yargıtay’daki daire liderlerinin, üyelerin teknik yargıçlarının ve cumhuriyet savcılarının vazife tarifleri ile iş tahlilleri yapılarak rehberlik niteliğinde ve askeri standartlar öngörülmüştür. İsimli kalite alanında değerli bir yapısal ıslahat da 13 ülkeden gelen yüksek mahkeme liderleri ve ülke başsavcılarının iştiraki ile Yargıtay’ın mesken sahipliğinde 2021 yılı Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz pak mahkemelerde milletlerarası mükemmeliyet prensipleri geliştirmiştir. Yüksek mahkemelerin karakteristik özelliklerinin yanı sıra tüm mahkemeler açısından geçerli temel bahislere ait ayrıntılı rehberlik içeren bu ülkelerin en güzel uygulama örneklerinin Yargıtay’da gerçekleştirmeye çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

“KAMUNUN İNANCINI SARSAN FARKLI İŞLERİN ÇIKMASINA MANİ OLACAK”

Başkan Akarca, Yargıtay’ın hizmetlerine özelliklede kararlarına standartlar getirmesi kamunun itimadını sarsan farklı işlerin çıkmasına pürüz olacağını söyleyerek, “Yargıtayın ülkede içtihat birliğini sağlamasının en tesirli aracı ise gerekçeli kararlardır, gerekçeli karar kaliteli adalet demektir. Dengeli ve istikrarlı gerekçeli kararlar uyuşmazlıkların nasıl çözüleceği konusunda müşahhas ve ayrıntılı bir rehberlik sunarak kanun önünde eşitliği sağlar ve yurt çapında içtihat birliğini güçlendirir, yargıya inancı arttırır. Ayrıyeten halkın yargıya duyduğu itimadın bu halde artacağını bağlantılı olarak da bizde çok önemli bir karar oluşturmaktadır. Bu nedenle gerekçeli kararların kalitesinin yükseltilmesi için geniş çerçeveli bir sistematik bir çalışma yürütülerek gerekçeli karar yatırım dayanağı geliştirilmiş ve uygulama sokulmuştur. Yargıtay’ın hizmetlerine özelliklede kararlarına standartlar getirmesi kamunun itimadını sarsan farklı işlerin çıkmasına mani olacağı üzere teknolojinin daha güzel halde kullanılmasına da imkan verecektir” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yargıtay Lideri: Gerekçeli karar kaliteli adalet demektir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin