YSK 2023 sandık misyonlu fiyatı kaç TL? Seçim vazifelileri açıklandı mı? Sandık vazifelisi nasıl olunur?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek Seçim Heyeti (YSK) tarafından açıklanacak olan sandık vazifelilerinin kimler olacağı merak ediliyor. Vazifeli olmak isteyenlerin ikametgah adreslerine nazaran ilçe seçim konseyine müracaat yapmaları gerekiyor. İlçe seçim heyetleri tarafından yapılan duyurulara nazaran seçim sandık vazifelisi başvurusu yapılabilmektedir. Müracaatlar ekseriyetle seçimden birkaç ay evvel açılır. Pekala seçim misyon yerleri açıklandı mı? Sandık vazifelileri ne vakit belirli olacak?

2023 SEÇİM VAZİFELİLERİ MUHAKKAK OLDU MU?

Seçim vazifelileri, Yüksek Seçim Konseyi (YSK) tarafından şimdi açıklanmadı. Seçim vazifelilerinin misyon yapacağı sandıkların 1 Mayıs itibariyle muhakkak olması bekleniyor.

2023 SEÇİM VAZİFELİ FİYATLARI NE KADAR?

2019 tarihinde gerçekleşen seçimde sandık vazifelisi olarak vazifede bulunan lider ve üyelere 261 TL, siyasi parti temsilcilerine ise 130 TL fiyatlandırma yapılmıştı.

2023 yılı için sandık vazifelisi fiyatları şimdi belirli olmadı. Lakin genel hesaplama usulünün 2000 x memur maaş katsayısı olması münasebetiyle 0,433684 x 2000 = 867 TL civarında olması bekleniyor.

SANDIK GÖREVLİSİNİN MİSYONLARI NELERDİR?

  • Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin tertip içinde idaresi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün süreçleri yapmak ve yaptırmak. (md 79/2)

  • Seçim mühletince ve seçimden sonra seçim hususlarıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları incelemek ve kesin karara bağlamak. (md 79/2)

  • Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçim tutanaklarını ve Cumhurbaşkanlığı seçim tutanaklarını kabul etmek. (md 79/2)

  • Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde oy kullanılması ve oyların sayım ve dökümünde seçim emniyeti açısından alınması gerekli önlemleri tespit etmek. (md 67/5)

  • Seçim vazifelileri, seçim günü boyunca çalışırlar ve seçim sonrasında, oy sayımı ve sonuçların bildirilmesi süreçleri tamamlanana kadar vazifelerini sürdürürler.

SANDIK VAZİFELİSİ BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILIR?

Görevli olmak isteyenlerin ikametgah adreslerine nazaran ilçe seçim konseyine müracaat yapmaları gerekiyor. İlçe seçim şuraları tarafından yapılan duyurulara göre seçim sandık görevlisi başvurusu yapılabilmektedir. Müracaatlar çoklukla seçimden birkaç ay evvel açılır. İki çeşit sandık vazifelisi vardır. Bunlardan birincisi olan sandık heyeti vazifelisi, devlet memuru olanlardan Yüksek Seçim Heyeti (YSK) tarafından belirlenir. Oburu ise, siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileridir. Siyasi partiler, seçime girecekleri bölgedeki sandık görevlilerini belirlemek için Yüksek Seçim Konseyi’ne müracaatta bulunurlar. Bu müracaat, belirlenen bireylerin isimlerinin ve başka bilgilerinin yer aldığı bir formun doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

Siyasi partilerin sandık vazifelileri seçimi internet üzerinden yapılmaz. Müracaatların direkt Yüksek Seçim Şurası’na yapılması gerekmektedir. Seçimlerde vazife yapmak isteyenlerin, ilgili siyasi partiye başvurarak bu vazifesi üstlenmeleri mümkündür. Lakin son karar YSK’ya aittir ve seçim öncesi YSK tarafından belirlenen sandık vazifelileri seçim günü vazife yapmaya hak kazanırlar.

CUMHUR İTTİFAKI’NDA 4 PARTİ KENDİ LOGOSUYLA PUSULADA

AK Parti, MHP, BBP ve Tekrar Refah Partisi, “Cumhur İttifakı” ismiyle seçime katılıyor. İttifaka mensup 4 parti kendi logosuyla seçime girecek. Lakin Cumhur İttifakı’na takviye veren DSP ve HÜDA PAR’ın adayları, seçimde AK Parti listelerinde yer aldı. Bu iki parti oy pusulasında bulunmayacak.

PUSULADA MİLLET İTTİFAKI KISMINDA İKİ PARTİ

“Millet İttifakı”nı, CHP, GÜZEL Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ve Demokrat Parti oluşturdu.

İttifak içindeki Demokrat Parti, DEVA, Gelecek Partisi ve Saadet Partisinin milletvekili adayları, CHP listelerinde yer buldu. Bu nedenle 4 parti YSK’ya süreksiz milletvekili aday listesi sunmadı.

Milletvekili aday listesi vermeyenlerin oy pusulasından çıkarılacak olması nedeniyle, Millet İttifakı içinde sırf CHP ve DÜZGÜN Partinin logoları yer alacak.

2023 SEÇİMLERİNE GİRECEK PARTİLER

Adalet ve Kalkınma Partisi, Adalet Birlik Partisi, Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluşu Partisi, GÜZEL Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Ulusal Yol Partisi, Sol Parti, Türkiye Personel Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Tekrar Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Zafer Partisi.

Siyasi partiler ve ittifakların seçimde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerleri de kurayla belirlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YSK 2023 sandık misyonlu fiyatı kaç TL? Seçim vazifelileri açıklandı mı? Sandık vazifelisi nasıl olunur?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin