Yurt dışı borçlanmayla EYT’li olanlar dikkat

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin akabinde müracaatta bulunan 1.6 milyon şahıstan 600 bine yakınının süreçleri tamamlandı. Yurt dışında yaşayan binlerce Türk vatandaşı da bu kapsamda emekli olmak için müracaatta bulunurken, konsolosluklarda da ağır mesai sürüyor. Yurtdışı borçlanma ile başvuranlara emekli aylığı bağlanabilmesi yaşadıkları ülkedeki sigorta kasasından aktüel hizmet evrakını alıp Türkçeye çevrilen metni konsolosluğa onaylatarak Toplumsal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gerekiyor.

EYT’den emekli olup süreçleri tamamlananların aylıkları yatırılmaya devam ediyor. Her müracaat için sigorta kollarından borçlanmaya kadar birçok başlıkta tek tek inceleme yapılıyor. Süreçler tamamlandığı gün hiçbir hak kaybı olmadan bayram ikramiyesi dâhil fark ve aylıklar yatıyor. Müracaatta bulunanlar aylıklarını en geç mayıs içinde ödenmiş olacak, sav edildiği üzere eylül ayına sarkması kelam konusu olmayacak. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından olağan emeklilik sürecinde olduğu üzere EYT kapsamında binlerce müracaat geliyor.

35 ÜLKE İÇİN GEÇERLİ

Türkiye’de hiç bir sigorta girişi olmayıp yurt dışında çalışan Türk vatandaşı borçlanma ile hizmet kazanarak EYT ile emekli olabiliyor. Türkiye’nin toplumsal güvenlik mutabakatı bulunan 35 ülkede yaşayan Türk vatandaşları bu haktan yararlanabiliyor. Yurt dışında yaşayan ve yurtdışında kaldıkları müddetlerin Türkiye’de geçmiş sigortalılık mühletlerine eklenmesini isteyen vatandaşlar tarafından yurt dışı borçlanma yapılabiliyor.

Yurt dışında geçirdikleri müddetleri Türkiye’de sigortalılık müddetlerine sayılarak ortaya çıkan borcun ödenmesiyle emeklilik hakkı doğuyor. Avrupa’da yaşayıp hiçbir işte çalışmayan mesken bayanları da yurt dışı borçlanması yapabiliyor. Türkiye’de sigorta girişi olmayıp yurt dışında 25 yıl çalışan bir Türk vatandaşı borçlanma ile Türkiye’de çalışır üzere hizmet kazanıp EYT’li olabilir. Geçen yıl günlük 96 lirayla borçlanılırken bu yıl 150 lira ile borçlanarak yurtdışı borçlanma yapılabiliyor.

GÜNCEL HİZMET EVRAKI ZORUNLU

Sabah’ın haberine nazaran, Borçlanmanın yapılması için müddetlerin sağlanması ve yazılı talebin yapılması mecburiliği bulunuyor. Evvelden ya da yasa çıktıktan sonra yurtdışı borçlanmaya gidip EYT’ye başvuranların bulunduğu ülkede yeni hizmet evrakı alması zarurî bulunuyor.

Türkiye’deki çalışmalarıyla emekli olan biri yurt dışında çalışmaya başladığında Türkiye’den aldığı aylık kesilmiyor. Lakin yurt dışı müddetini borçlanarak emekli olanlar yurt dışında çalışmaya başladığında emekli aylığı kesiliyor. 3201 sayılı kanun uyarınca yurt dışında çalıştıkları ya da toplumsal yardım aldıkları surece Türkiye’den emekli aylığı alamıyor. Bu nedenle yaşanan ülkedeki sigorta kasasından bu hizmet dokümanı isteniyor.

TÜRKİYE’DEKİ ÇALIŞMA BAŞLANGICI

Yurt dışında çalışan gurbetçilerden, 3201 sayılı Kanun kapsamında yaptıkları borçlanma mühletleri 5510 sayılı Kanunun 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilenler, yurt dışında çalışmaya başladıkları tarihi Türkiye’de çalışma başlangıcı olarak gösterebiliyor. EYT düzenlemesiyle bir arada bu ülkelerde 8 Eylül 1999 tarihinden evvel çalışmaya başlayanlardan EYT kapsamına girenler erken emeklilik hakkına kavuşmuş olacak.

Eylül 1999 öncesinde Türkiye’de sigorta girişi olan ve Avrupa’da yaşayan 200 binin üzerinde Türk vatandaşı bulunuyor. Örneğin 1996 yılında Türkiye’de işe başlayıp 2 yıllık primi olup da o tarihten sonra Almanya’da çalışmaya giden bir kişi EYT kapsamındaki şartları da taşıyorsa yeni yılda emekliliğe hak kazanacak.

EYT EMEKLİLİK KURALLARI NEDİR?

*8 Eylül 1999 tarihinden evvel sigorta kaydının bulunması,

*Kademeli prim gününün doldurulması

*Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık mühletinin dolması gerekir.

EYT MAAŞ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Emeklilikte yaşa takılanlar için maaş hesaplamasında şu 3 periyoda ait karlar dikkate alınarak hesaplama yapılır;

* 1999 yılı öncesi

* 1999 – 2008 yılları arası

* 2008 yılı sonrası

EYT MAAŞ HESABINDA NEYE BAKILIR?

EYT maaş hesaplaması yapılırken şu parametreler dikkate alınıyor:

*İşçinin aylık yararı, çalıştığı yıl,

*İşçinin yaşının dolmasını beklerken ödediği fazladan prim ölçüsü,

*Çalışanın çalışma müddetine orta verip vermediği,

*Çalışma müddetleri, etkenleri

KAYNAK: SABAH

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yurt dışı borçlanmayla EYT’li olanlar dikkat

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haberler, Son Dakika Haberleri ve Güncel Haberyuvasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin